Colonoscopia dupa operatia de apendicita

Investigatii
Intrebare postata de Speranza cu 11 ani in urma

Ma numesc B.L. iar prietena mea de 32 ani,a fost operata in caz de urgenta de apendicita,deoarece dupa efectuarea analizelor avea 15000 leucocitele,ac***a dureri abdominale insuportabile.Dupa operatie dl. Doctor a spus ca inainte de a parasi spitalul este bine sa faca o colonoscopie,deoarece colonul era tare si un pic deplasat.Intrebarea mea este urmatoarea: este periculos sa faca colonoscopie dupa numai 7-10 zile de la operatia de apendice?Iar daca nu este periculos sa o faca intr-un interval asa de scurt,poate fi amanata o luna,doua sau este din nou un caz de urgenta?as dori un raspuns cat se poate de repede deoarece acum este in a doua zi de dupa operatia de apendice.In speranta intelegeri,va multumesc anticipat.Cu tot respectul din lume.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Adrienne (acum 11 ani)

Se recomanda abia dupa minimum sase luni de zile. Acum, ar trebui ca peretele abdominal sa suporte o presiune a gazului, introdus pe colon, care ar putea sa-i desprinda cusaturile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

cu ocazia asta mi-ati raspuns si mie, multumesc, am 8 zile de la operatie si mi s-a propus colonoscopie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Speranza (acum 11 ani)

Este a treia zi de la operatie de apendice si a duruto foarte tare.Este normal?Este din cauza colunului?.....ai multumesc foarte mult lui Adrienne pentru sfat si un raspuns asa de rapid.In caz ca aveti o alta opinie sau aceasi opinie va astept raspunsurile cu mare placere.Sunt emotionat si nu am cuvite de a multumi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Ar trebui sa intrebe medicul. In aceeas interventie, pe langa apendice, am avut si alte organe................dar nu am avut nici cea mai mica durere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Speranza (acum 11 ani)

Acum am venit de la spital(ora 23.30)ieri noapte a duruto toata noaptea operatia,iar astazi dimineata am vazut ca s-a scurs pe langa pansament,pe langa tubul care i-a fost introdus in burta dupa operatia de apendice(drenaj sau cum se chiama)....si avea un miros neplacut.I s-a facut o ecografie.A fost operata din nou in jurul orei 18.30 ...timp de o ora si 20 min.Dupa care dl. Doctor mi a spus ca a fost curatata,si ca are vesti bune deoarece a spus ca nu mai este nevoie sa faca colonoscopie,deoarece colonul era normal si nu mai era tare ,spunand ca i se pare ciudat ca nu a mai intalnit un astfel de caz cu toate ca a oprerat foarte mult.....mentionez ca dupa prima operatie a spus ca nu prea este in regula deoarece avea colonul cam tare si un pic deplasat...insistand sa faca o colonoscopie.Acum este bine cu toate ca are o operatie deschisa sau cum ai zice.....pt a nu se infecta.....urmand sa fie cusuta cand starea ei va fi mai buna.Sper ca bunul Dumnezeu sa o ajute si sa fie totul bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Bine ca s-a rezolvat! Parerea mea.........s-ar putea sa fi spart apendicele in timpul interventiei, sa se fi scurs acea materie in cavitatea abdominala, nu s-a curatat bine si ca urmare a facut infectie .......Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Speranza (acum 11 ani)

Adrienne iti doresc numai bine si multa,multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: