Care sunt analizele pentru ficat?

Investigatii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Buna ziua,astazi am aflat ca am prezent HBC-Ab,sunt ingrijorata,ce inseamna?am 35 de ani,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna Aida,
N-ai de ce sa-ti faci probleme; anticorpul HBc (HBcAb), (valoarea normala Negativ)
Prin urmare, HBcAb din clasa IgM sunt detectati cand este o infectie recenta (faza acuta) si HBcAb din clasa IgG cand infectia este rezolvata. In infectia cronica HBcAb IgM este persistent pozitiv. Acesti anticorpi nu neutralizeaza HBV, acestia indica daca exista o infectie. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana-Maria196 (acum 15 ani)

Nu ai de ce sa iti faci griji,dar pentru linistea ta, consulta un medic internist sau mai bine cu specializare in gastroenterologie
.Nu ar fi rau sa iti faci si niste analize inainte ( TGO si TGP )ca ti le va cere sigur si vei mai face un drum la el,in plus.curaj!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

buna ziua,astazi am aflat din analize ca am pretenta in organism helicobacter pylori si bilirubina directa de 0.26(0.01-0.2 /mg/ dl. Va rog sa-mi spuneti cat de grav este si care este cauza. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Un ficat bolnav poate impiedica evolutia unei sarcini?
TGO 48

TGP 57

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Buna ziua. Am fost la spital pentru a-mi face o operatie de deviatie de sept, inainte de a incepe operatia mi s-a luat sange. S-a descoperit ca am Hepatita C dar mi s-a spus ca rezultatele nu sunt concludente si mi s-a recomandat sa ma duc la un alt spital pentru a-mi face testul daca sa vad daca intr-adevar am hepatita C. Acum, sunt cu psihicul la pamant, ma gandesc la ce e mai rau. Ce ma sfatuiti sa fac? Pe fisa de externare scrie asa: "Din analizele de laborator retinem anticorpi anti HCV pozitivi, restul analizelor in limite normale." si apoi diagnosticul: hepatita C. Ce inseamna asta? Nu stiu prea multe despre aceasta boala si de aceea m-am hotarit sa va scriu. As vrea sa aflu cat mai multe detalii. Ce inseamna de fapt hepatita C, cum se transmite, ce posibilitati de tratament exista, cit de grava este boala. Astept un raspuns cat de repede se poate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: