Ca si cand nu mi-as simti muschii gatului, simt foarte slab gatul

Investigatii
Intrebare postata de alyflorin10 cu 8 ani in urma

Totul a inceput pe data de 1 noiembrie 2014, cam pe la ora 23:00, eram in pat si nu aveam stare, eram nelinistit si ma tot foiam dintr-o parte in alta si dintr-o data am dat sa ma ridic din pat brusc, si am dat capu pe spate, si in secunda urmatoare am simtit o slabire a muschiilor gatului care numai imi da pace, parca ar fi o moliciune in partea din fata la gat
Precizez ca, chestia asta cu gatu cu moliciunea in partea din fata gatului mi s-a mai intamplat acum 1 an jumate da mi-a trecut de la sine in 2 zile, da acum numai ma lasa.
La moliciune asta pot sa ii zic ( ca numai simt partea gatului din fata ) mai pe romaneste
Dimineata cand ma trezesc din pat, imi tremura partea din spate a capului si gatul cu tot cu ceafa
Crezand ca pot scapa singur de chestia asta cu gatul imi faceam masaj la ceafa si la gat si cred ca am gresit cu cu chestia asta.

De vreo 2 luni mi-au aparut si niste simptome la ceafa cum ar fi
Am momentene cand nu simt ceafa si parca imi blocheaza ochii
Presiune in ceafa ca un fel de apasare si parca imi apasa in spatele ochiilor
Tulburari de vedere
Senzatia de apasare in ceafa
Apasare foarte tare in ceafa de numai pot sta in picioare
Pierderi de echilibru
Usturime la ambii ochii
imi simt ochii slabiti si parca ma dor in spatele ochiilor
furnicaturi in partea din fata a gatului si la ceafa
Arsuri in crestetul capului
ceafa slabita si furnicaturi la ceafa
durere in urechea stanga, da se intampla foarte rar chestia asta
Ameteli
Moliciune la ceafa ( parca numai imi simt ceafa, nu ar mai fi muschi intariti ceva de genu )
Dureri in spatele capului

Am momente cand numai imi simt ceafa si imi simt ochii slabiti
Uneori am niste zone la gat simt rece si ma furnica si daca ma ating pe ele, numai simt deloc zona aceea

Am observat cand ma ia chestia cu moliciunea la ceafa, cand ma asez pe perna cu capu parca mai ma lasa putin

Uneori simt niste puncte ( nervoase cred eu ) si imi dispare senzatia de ceafa slabita molesita etc, si daca le ating numai simt deloc ceafa se slabeste de tot si parca imi amorteste
Odata mi s-a intamplat o chestie de speriat, am dormit 2 ore si cand m-am trezit, parca m-am trezit paralizat, eram constient da nu ma puteam misca din pat, nu putea misca capu, si mainile, a tinut 2 minute chestia asta

si uneori simt niste furnicaturi (ca niste puncte nervoase )pe ceafa si pe spate si daca le ating cu mana, numai simt deloc ceafa si spatele si ma face semi inconstient adika imi ia glasul, si mi se blocheaza si ochii
Precizez cand mi se pune apasarea asta in ceafa, am niste dureri ingrozitoare de ochii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator11552796832 (acum 5 ani)

Poate fi raceala de la un curent.Nu stiu daca au ajuns pe piata la noi, sunt niste chestii de facut masaj micute cu 3 capete.Le tii in zonele care te Dor apesi pe ele si incep sa vibreze,masand Pana si muschii din interior.
Poate fi si de la stres.incearca sa te relaxezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: