Simt ca o sa clachez! raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de anab cu 14 ani in urma

De mult timp, aproximativ 1 an adorm aproximativ usor dar ma trezesc noaptea cam la aceeasi ora (2.30 - 3.30) si nu mai pot sa adorm decit f rar si spre dimineata (5-6)A se vedea ora cind scriu mesajul ( sint treaza de la ora 2.30) Nu ma mai chinui sa adorm pt ca trebuie sa plec la serviciu. Sint disperata! Vreau sa dorm! Din cind in cind iau alprazolam sau diazepam(doza mare)sau altceva puternic de dormit ca sa dorm si eu mai mult.Stau cu medicamentele naturiste la cap dar degeaba.Va rog spuneti-mi ce sa fac! Trebuie sa rezist pt ca altfel nu pot munci si am de intretinut un copil la facultate!Mentionez ca am avut multe probleme si s-ar justifica insomniile dar eu nu mai rezist psihic!!! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

elena (acum 14 ani)

Din cate stiu, medicamentele pt somn se iau mai multe zile la rand in asa fel incat sa apara obisnuinta de a adormi la o anumita ora si de a dormi suficient. Aceste medicamente nu se iau oricum. trebuie recomandate de un medic si respectate prescriptiile ca sa nu apara dependenta.Mergi macar la medicul de familie. Ti s-a format reflexul de a te trezi la acea ora, organismul s-a obisnuit cu asta si trebuie dezobisnuit.Sanatate si...somn usor!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

milorad (acum 14 ani)

De aproape un an de zile nu reusesc sa adorm o noapte intreaga,ma trezesc in fiecare noapte sa merg la toaleta de doua ori,mananc la ora 20-21 ultima masa,consum dulciuri(ciocolata)noaptea(cateodata),consum alcool moderat si nu zilnic.Am luat "muguri de tei argintiu","maxi life-somn linistit",de ieri si "sedocalm"insa somnul nu s-a reglat.Dorm pe noapte aprox.6 ore insa intrerupte,am 43 de ani,mentionez ca si atunci cand merg intr-o delegatie,sau schimb patul am aceeasi problema,nu ma odihnesc defel.
Astept raspunsul dvs.si va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

susana (acum 14 ani)

Dragele mele,nu sunteti singurele care va confruntati cu insomnia, eu pot spune ca am o insomnie cronica care ma chinuie de 1 an de zile. Sunt disperata am luat niste tablete pe baza de plante dar nici o schimbare,am fost la medicul de fam si mi-a prescris 'DORMICUM" din care am luat 6 zile dar nu am simtit nici o ameliorare . nu am luat mai mult pt ca in prospect scrie ca se ia cel mult 2 saptamini pt a nu aparea dependenta.Nu stiu care ar putea fi cauza?Multi imi spun ca s-ar putea sa fie de vina serviciul, stresul si domeniul in care lucrez.La fel ca ANAB ma trezesc in fiecare noapte pe la 2.30 -3.00 si nu mai pot sa adorm deloc si dimineata plec la serv la ora 6.00.dar spre deosebire de ea seara adorm greu.ASTEPT SFATURI DE LA VOI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anab (acum 14 ani)

Am venit de la serviciu si sint frinta! Am vrut sa mai scriu ceva in plus la mesajul meu.Am 52 de ani,sint divortata, sint la menopauza de 6 ani,m-am lasat de fumat de 1 an ( dupa 30 de ani !!!)Bufeurile si starile proaste date de menopauza s-au diminuat ffff putin iar de citiva ani am avut mari probleme in familie si acum stau cu securea deasupra capului ca s-ar putea sa ramin fara serviciu.Sint constienta ca nu este bine sa abuzezi de medicamente dar psihiatra mi-a spus sa ma linistesc!!!???!!!. Am luat pastile din plate de tot felul dar nimic. ( passival, passiflora, persen forte, melatonina,nux vomica,bien dormir,dormicum,ceaiuri ).Acum merg din nou la medicul de familie sa vad ce mai spune!Stiu ca trebuie sa ma ajut singura! Vreau sa incep sa ma duc la sala sa fac un pic de miscare poate ma ajuta! Oricum astept sfaturile voastre pentru care va multumesc din suflet!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anab (acum 14 ani)

Dragii mei,pe ce lume traim?? Am venit de la medicul de familie. Stiti ce mi-a zis? "Si....asa se doarme cind esti la menopauza!! Si eu dorm tot 3 ore pe noapte! ......" Si mi-a dat o reteta cu 2 cutii de diazepam si 2 cutii de alprazolam!!! Ma pot sinucide lejer!!!Tot la voi i-mi este speranta! Va rog sftatuiti-ma ce sa mai fac, ce sa mai iau. Trebuie sa ies din cercul asta vicios! Mi-e groaza ca se apropie noaptea! VA ROOOOOG!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chik_ (acum 14 ani)

Buna seara anab.Am 23 de ani dar mama s-a confruntat multa vreme cu insomnia datorata menopauzei se pare.Atunci am inscris-o la o sala de sport.In fiecare seara a mers la sala si incet incet si-a reglat somnul.Nu facea cine stie ce exercitii acolo,in limita varstei si a puterii, dar am vazut ca a avut efect.Poti sa iei si diazepam o vreme macar pana te simti mai odihnita.Dar combina medicamentele cu sportul.Si mai exista ceva ceaiuri in farmacii...as merge mai degraba pe remedii naturiste decat chimicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna seara stimata dna Anab,

Imi pare rau sa aud ca aveti dificultati cu somnul si ca nu va odihniti suficient de mult!
Intr-adevar, perioada de menopauza este una cu modificari in organismul femeii si pot aparea si tulburari ale somnului ca si consecinta ale acestor modificari, insa din punctul meu de vedere, insomniile nu se datoreaza doar menopauzei.
Daca ati inlaturat cauza organica a dificultatii de odihnire(adica ati fost la un medic de specialitate care sa va faca investigatiile necesare pentru a putea stabili ca insomnia dvoastra nu este organica), inseamna ca, insomnia se datoreaza unei cauze psihogene.Pentru detalii, cititi articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/44-insomnia-non-organica
De obicei cand esti incordat si ai ai diverse temeri, iti e foarte greu sa adormi,astfel incat teama nu te lasa sa adormi.
Daca insomnia dvoastra este psihogena, apelati cu incredere la cateva sedinte de psihoterapie pentru a invata sa va controlati aceste temeri,frici care va impiedica sa va odihniti.
Daca nu suntei din Bucuresti, prin intermediul cabinetului nostru, puteti beneficia si de sedinte de psihoterapie online, ptr detalii va invit sa cititi articolul :http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/5-ce-este-psihoterapia-online.

VA doresc numai bine si multa sanatate!

Cu caldura,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

anab (acum 14 ani)

Este ora 2.25 (noaptea) Urasc noptile! Am luat pina acum un diazepam de 10, 10 granule homeopatice de nux vomica, 10 granule de coffea si un persen forte!! Si tot nu pot dormi! I-mi vine sa inghit cele 2 cutii de diazepam si cele 2 cutii de alprazolam( care mi le-a dat ieri seara medicul de familie) Cred ca frica sa nu innebunesc ma face sa nu pot dormi! La 6.30 trebuie sa ma trezesc.(daca voi dormi!!) Va las ! Mai fap***ancercare sa dorm!!!! Trebuie sa ma duc la psihiatru si sper ca de data asta sa ma asculte(de fapt sa ma creada ca intradevar am o problema!!)Pa!! Astept vre-un sfat! Aici la P.Neamt psihoterapeutii costa f.mult! Si nu am bani sa-i platesc!! Asa ca......Nu stiu ce voi face!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisd (acum 14 ani)

Incearca sa te linistesti fara ajutorul unui psihiatru, noi pt. noi suntem uneori cei mai buni psihologi (nu psihiatri, ca de multe ori nu e cazul de psihiatru). Daca crezi in D-zeu incredinteaza-te in grija lui si spune-ti ca El iti va purta de grija si te va ajuta sa iti rezolvi toate problemele de orice natura. La mine a functionat pt. toate problemele. Seara, inainte de culcare zic: "Doamne, poarta tu de grija tuturor pt. ca suntem creatia ta. Nu ma lasa, orice-ar fi". Pe mine ma linisteste si dorm bine si incetul cu incetul, in timp, se rezolva toate problemele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dya (acum 14 ani)

Buna seara, va rog ajutati-ma si pe mine! De 3 saptamani nu pot sa adorm decat pe la ora 2,00 noaptea! Am luat in aceasta seara o pastila de Dormicum, insa... nimic (a se vedea ora postarii acestui mesaj).Este adevarat ca de 3 luni traiesc intr-un stress continuu legat de sanatatea celui mai drag om - mama, insa acum m-am mai linistit... si degeaba... nu pot sa dorm! Orice as face imi stau ochii deschisi,pana in jurul orei 2 iar daca se inatmpla sa adorm,dupa ora 2 am un somn "treaz", aud orice miscare si ma trezesc. Dimineata la ora 6,00 trebuie sa ma trezesc pentru ca sunt nevoita sa merg la munca.Este cumplit!Precizez faptul ca am 25 de ani iar cazuri similare in familie nu am avut! Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anab (acum 14 ani)

Buna,dragele mele! In caz ca a-ti crezut ca am disparut prematur va inselati! Traiesc si slava Domnului de citeva zile dorm noaptea! Cum? Trebuie sa-i multumesc sotului unei prietene care m-a convins sa folosesc plasturi pentru menopauza! Da, de o saptamina mi-am pus plasture de "climara 5o" si am inceput sa dorm. Fetelor nu va mai chinuiti ca mine "sa lasati organismul sa reactioneze" , e o mare porcarie si va poate pleca mintea la vale! Eu am simtit-o pe pielea mea! Stricaciunile pe care la poate face in organism menopauza sint mult mai mari decit stricaciunile pe care le-ar face niste "hormoni" sintetici! Nu-mi vine sa cred ca astanoapte am dormit aproape 11 ore. M-am mai trezit dar am adormit din nou! Cred ca sint pe drumul cel bun pentru ca deja am citeva zile de cind dorm mult mai bine! Va urez si voua multa sanatate si "menopauza usoara"!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna Dya,

Imi pare rau ca mama ta are o problema de sanatate. Imi dau seama ca in aceasta situatie dureroasa prin care treci, ai ajuns sa ai dificultati in a adormi usor. Stresul pe care l-ai trait timp de 3 luni de zile, si-a pus amprenta asupra starii tale actuale.

Ma bucur ca te-ai mai linistit acum, dar problemele legate de dificultatea de a adormi isi au cauza in starile de stres pe care le-ai trait probabil destul de intens. Aceasta dificultate de a adormi cu usurinta se poate rezolva prin intermediul catorva sedinte de psihoterapie.

In situatia in care nu poti ajunge la un cabinet de psihologie poti beneficia in cadrul cabinetului nostru de psihoterapie online. In urmatorul articol poti afla mai multe detalii despre psihoterapia online:
http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online .

Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami (acum 14 ani)

buna ziua.aceeiasi problema am avut-0 si eu,nu dormeam dupa ora 2,dar am doua saptamini de cind merg la sala regulat,seara de seara,si ma simt extraordinar,credeti-ma ,dorm ca un copil.dar trebuie serozitate,sa munciti la sala cit se poate.eu dupa o saptamina am cunoscut,cu toate ca la inceput a fost greu,va dati seama dupa o viata sedentara,sa te misti o ora,greu , dar merita.succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

fetelor ce sa iau ca sa pot dormi noapte ma culc f tarziu.am o fetita de un anisor si demica nu ami doarme asa bine se mai trezeste maraie nu doarme bine se trezeste de 23-4 ori pe noapte si cum o aud imediat ma ridic sai dau laptele sau ceaiul si nu pot sa mai adorm si dim ma trezesc cu o durere de cap si f obosita.dim doarme de 2 ori pe zi de la 10 pana la 12-13 si dupa amiaza de la 14 si ceva pana la 16-17 sau daca nu vrea doarme decat un somn de o ora si pana la ora 17 si ceva ai fac baie si doarme se trezeste la ora 22-oo bea lapte maraie si doarme si se mai trezeste la ora 4-oo si are chef de joaca pana cand vrea sa doarma ea si la 7-oo ne trezim iar si ma simt f obosita asta este somnul meu.ajutatima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina (acum 12 ani)

Pentru problemele de insomnie recomand,din proprie experienta,masajul de relaxare.La inceput se va face zilnic,dupa ce se instaleaza starea de normalitate,o data pe saptamana.Miscarea in aer liber,acum ca vine primavara,e sfanta!Mult noroc tuturor.!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: