Pierderi de memorie zilnice raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de es1992 cu 9 ani in urma

Salut!
In ultimele cateva saptamani observ ca, in fiecare dimineata, nu pot memoriza nimic din ce am facut inainte de somn (cum am stins lumina, cum am inchis calculatorul, ce am facut, cu cine am vorbit, etc.)
Nu am avut o astfel de problema niciodata, iar acum observ astfel de goluri in memorie zilnic, anume inainte de culcare.
Am 22 de ani, mananc normal, sanatos, nu consum alcool, fac sport. Lucrez in birou la calculator si petrec foarte mult timp la calculator si acasa, dar asta faceam si inainte, si nu aveam problema. Recent aveam tulburari de somn (aprox. 4-5 ore de somn, ma culcam la ora 2 noaptea).
Ma sperie fenomenul, sper sa ma ajutati. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna dimineata.
Cauza pare a fi privarea de somn. Durata somnului (4-5 ore/noapte) este insuficienta. Organismul D-voastra are nevoie de aproximativ 7 ore de somn/noapte pentru a functiona adecvat. Este importanta si ora la care va culcati precum si activitatea pe care o desfasurati inainte de culcare. Recomandabil este sa realizati o rutina a programului de seara: fara calculator la ore tarzii, o lectura placuta, vizionarea unui film (comedie, de preferat), o cina usoara, evitarea stimulentelor (cafea, coca-cola) si respectarea orei de culcare (recomandabil nu mai tarziu de 23.00). Toate cele bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Medic.Fares (acum 9 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Buna ziua.Va recomand cateva remedii naturale.Capsulele Circulatie cerebrala si memorie, cate 1-2 capsule de 3 ori pe zi si capsulele Noapte buna cate 2 capsule inainte de culcare.De asemenea, asa cum a fost subliniat si in mesajul anterior, este important sa va armonizati stilul de viata.Un stil de vioata defectuos se rasfrange asupra sanatatii deoarece necesitatile organismului nu sunt asigurate.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: