INSOMNIE FARA DEPRESIE raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de folette cu 13 ani in urma

Mama mea are 54 de ani, este programator , nu are depresii si sufera de insomnie.

Se trezeste de multe ori pe noapte. Noaptea trecuta de exemplu s-a trezit la ora 1 si nu a mai reusit sa adoarma la loc. A luat de-alungul anilor..in ultimii cinci ani : extraveral, sedocalm, xanax , meprobamat nu neaparat in ordinea asta.

Petrece 9 ore pe zi in fata calculatorului ...bine multi dintre noi facem exact la fel dar ea lucreaza dinainte de 89 pe calculatoare si tot felul de monitoare si ecrane. Nu stiu daca are vreo legatura.

Dintre analize...atat am retinut ca are colesterolul marit 270. Nu si-a facut analize la glanda tiroida.

LA CE MEDIC SA SE DUCA SI CE ALTE SFATURI MAI AVETI PENTRU MINE. CE ANALIZE SA ISI FACA INAINTE pentru ca nu as vrea sa piarda timpul doar mergand la medic si s=o trimita la analize..iar sa faca alta programare si iar sa mearga la medic si tot asa. Vreau sa se duca direct la medicul care trebuie si cu analizele facute.

Repet, nu are depresii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

In primul rand calculatorul este un excitant cerebral, asa a fost dintotdeauna. O persoana care sta atat de mult in fata lui are sanse de a avea insomnie, mai ales daca nu intrerupe utilizarea macar cu 2 ore inainte de culcare.
Apoi, banuiesc ca mama dvs nu se oboseste deloc. Daca spuneti ca sta 9 ore la calculator, deduc ca duce o viata sedentara dusa la extrem. Poate ca si mananca in fata calculatorului, daca mananca seara acest lucru va fi un motiv in plus de insomnie. Ar fi indicat sa incerce sa faca o activitate fizica oarecare. Sau cateva zile la rand sa se dedice spre exemplu activitatilor casnice (curatenie, mancare, spalat etc) care o vor obosi, si sa vada daca astfel doarme mai bine. Orice om care nu depune un efort fizic minim si regulat poate avea la un moment dat insomnii. Este posibil ca doamna sa fie obosita psihic si fizic nu, si sa obtina astfel mai greu somnul.
Eu v-as recomanda o mica schimbare a regimului de viata (reducerea orelor la calculator, renuntarea inainte de culcare cu cateva ore, un pic de miscare, ultima masa la orele 18-19 maxim, fara mancaruri grase etc) si vedeti daca se amelioreaza in cateva saptamani.
Daca nu, v-as indica intai un medic neurolog, ca sa excludem o astfel de cauza foarte putin probabila, niste analize de laborator hematologice si apoi un psihiatru si/sau psiholog.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este vorba cel mai probabil de suprasolicitare si anxietate. Pentru a exclude cauzele organice, va recomand un consult endocrinologic. De asemenea, ar fi bine ca mama dvs. sa mearga si la un medic psihiatru, pentru un tratament al anixetatii - din ce am inteles, a urmat un tratament simptomatic, bazat in special pe inducerea somnului, care, din pacate, nu rezolva decat pe moment problema. Psihiatrul va poate recomanda un tratament de lunga durata (chiar daca nu exista depresie, in tratamentul sindroamelor de suprasolicitare se folosesc tot antidepresive - acestea au un spectru larg, care nu se rezuma la tulburarile depresive).
Va sugerez si sedinte de psihoterapie pentru a invata sa isi structureze prioritatile, sa isi managerieze eficient timpul si sa invete tehnici de relaxare.
Sanatate multa!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
ac***a in vedere varsta, mama dvs ar trebui sa mearga la un medic de familie care sa ii recomande analize pentru excluderea oricaror probleme somatice.
Altfel poate consulta un psihoterapeut impreuna cu care sa descopere care este cauza insomniei.Cauze pot fi multiple, amintesc cateva:suprasolicitare, orar somn veghe nepotrivit, anxietate, nemultumire, sentimentul inutilitatii.

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

De cele mai multe ori folosim aparatele electronice si electrocasnice, cum ar fi TV, combina muzicala, prajtor de paine , calculator intr-un mod excesiv si solipsistic si de aceea firile mai sensibile se pot confrunta, odata cu oboseala oculara, cu stressul geopatic sau pop**area electromagnetica ,afirma JUdy Hall in "Totul des pre Cristale".De aceea trebuie sa va cumparati de pe net un cristal mare geoda de ametist sau o agata creier sau o turmalina neagra sau un varf de cuart ametist ,care absorb "ceata" electromagnetica a calculatorului sau doar sa plasati o planta exotica sau mai multe pe lateralele PC-urilor la care lucreaza doamna programator.
Pentru treziri nocturne va recomand -am incercat si e foarte bun- combinatia de ceai de valeriana cu musetel si va dormi mult mai bine,sau ceai de talpa gastei, care reduce si colesterolul si linisteste in inima sau ideal ceai de lac***aa,de magnolie, de tulsi, Migrenol de la firma Aromaroma din Bucuresti si pt. dureri de cap .E evident ca e vorba de oboseala cronica si o usoara posibila depresie pe care doamna nu o mai recunoaste fata de altii sau asa-numitul "sindrom-asteno-distimic cu elemente atipice", pentru ca doaman trebuie sa mearga la un medic psihiatru, sa facva tratament cu Risperidona Consta,un neuroleptic atipic modern, care o va sustine si cu capacitatea de concentrare, functiile cognitive, asstenia, memoria ,inteligenta,sa nu se deterioreze ,pt. ca se stie ca insomniile repetate-s-a descoperit la Harvard duc in ultimul rand, la deteriorarea functiilor de cunoastere(cognitive) si la boli mult mai grave.
Si mergeti daca nu va ajuta nici asta la un psihoterapeut hipnotician sa faceti terapir cognitiv-comportamentala si prin inductii hipnotice ericksoniene pentru somn si relaxare , cum ar fi un anumit centru al A.R.H.T.E> din Bucuresti,un salon cu tehnici de relaxare si sa invete de fiecare data cand e obosita ,la pranz, sa se opreasca din lucru, si ,intr-un fotoliu confortabil sa-si faca antrenamentul autogen al lui Schulz,o forma de autohipnoza,la limita dintre yoga si hipnoza si trezire, foarte usor de invatat la terapeut.MUlt succes.V-o recomand pe doamna Irina Holdevici sau pe dl.Dafinoiu sau pe dna Lidia Cotosman din Bucuresti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

folette (acum 13 ani)

Va multumesc foarte mult. Zilele trecute a avut niste dureri groaznice de cap. A iesit cu capul gol in frigul de la malul marii. Poate e o p***ancidenta dar i-am facut programare la neurolog. Revin cu detalii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

folette (acum 12 ani)

Nu am facut nici o branza la neurologul la care am fost acum 1 an. Tot nu doarme si continua sa ia niste pastile prescrise de medicul de familie ALPRAZOLAM. Doar asa adoarme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: