Teratozoospermie severa

Infertilitate masculina
Intrebare postata de Claudia-Elena1 cu 12 ani in urma

Imi puteti interpreta si mie niste rezultate?volum 2,5, culoare opalescent, lichefiere completa, timp de lichefiere 15 min., vascozitate normala, concentratie 63 mil. pe ml, nr.total de spermatozoizi in proba 157,5 mil, motilitate 58,7%. Problema este urmatoarea la 100 spermatozoizi analizati, 10% au forme normale, 90% forme anormale. Spermatoyoizi cu forme anormale:defecte ale capului 68%,def.ale gatului 58%, def.ale cozii 19%. rezultat:Teratozoospermie severa. Ce sanse mai avem ptr. un copil pe cale naturala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Iuli (acum 12 ani)

Intrebarea este daca DORITI sa comcepeti un copil pa cale naturala stiind ca spermatozoizii sunt in mare parte malformati...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia-Elena1 (acum 12 ani)

Pai,tocmai asta e. Unii doctori spun ca numarul spermatozoizilor in proba este de 158 milioane, iar la morfologie au fost examinati doar 100, asa cum si trebuie, si din100 , 90la suta sunt malformati pana la 158 de milioane ar mai ramane si buni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Se ia un esantion, ca nu se pot examina sute de milioane. Din 158 de milioane, doar 16 milioane sunt buni. Este F putin 16 milioane. Si inca o data va spun, daca veti concepe pe cale naturala cu un spermatozoid malformat? Sansa e mica dar de ce sa va asumati riscul? Nu e mai bine sa concepeti in vitro dar sa stoti ca spermatozoidul este sanatos?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva (acum 12 ani)

din cate stiu eu spermatozoizii anormali nu sunt capabili sa ajunga la ovul...tocmai aceasta ar fi problema ca nu sunt viabli. Am vorbit despre aceasta chestiune cu un medic androlog si mi-a spus ca malformatiile fatului ar putea fi date de ovul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia-Elena1 (acum 12 ani)

Ba da.Aveti dreptate, si multumesc frumos. Cand omul este disperat intreaba in toate partile. O sa mai refacem o spermograma intr/o luna si incercam altfel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Cel mai bine ar fi sa refaca spermograma. Si apoi sa cautati solutii, sunt sigura ca veti reusi! Discutati cu medicii, sa vedeti daca exista o cauza tratabila a acestei teratozoospermii iar daca nu, sa procedati altfel. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudia-Elena1 (acum 12 ani)

Tratamentul se poate da de un medic urolog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

In principiu da, in functie de afectiunea despre care e vorba. Urologul va va indruma oricum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian (acum 12 ani)

buna ziua!in urma efectuarii spermogramei am fost diagnosticat cu teratozoospermie.rezultatele au fost:volum 5 ml.valoareph 7,7.concentratie 125 de milioane pe ml.tip a rapid progresivi 9%.tip b lent progresivi 77%tip c neprogresivi 4%.tip d imotili 10%.celule rotunde 4 milioane pe ml.morfologie;17%normali.71 %cu defect de cap.8 %defect de coada.4%defectde piesa intermediara.leucocite 0.celule germinale 7,4 milioane pe ml.intrebarea este:Pot concepe copii pe cale naturala??va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: