Oligospermie severa

Infertilitate masculina
Intrebare postata de roxana212136087 cu 13 ani in urma

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, o lamurire suplimentara, o varianta de medicamentatie sau tratament . Sotul meu are oligospermie severa. Ma documentez pe acest site zilnic insa gasesc doar informatii generale. VA rog sa imi spuneti mai multe despre acest lucru deoarece am avut ghinionul s aintalnesc medici care au tarifat fara s ama lamureasca. Ce anume este oligosperia severa? de ce severa? se trateaza? cu ce? Sunt casatorita de 2 ani si tot de 2 ani am intrerupt anticonceptionalele pe care le administrasem timp de cativa ani buni ( diane35), prescrise de medic. De atunci tot astept un copil, ni-l dorim din suflet. Vestea cu diagnosticul sotului a cazut ca un fulger. Vreau sa stiu cat este de grav, in ce masura pot ramane insarcinata, si ce putem face in acest sens . Mentionez ca sotul meu are si o hipertensiune arteriala, in cazul in care asta conteaza ptr administrarea medicamentelor. Am luat tot ce spa putut de la Plafar(Branca ursuli, Gin seng rosu), ba chiar si steroizi (Proviron) la recomandarea unui medica ginecolog. Nu s-a schimbat nimic ..
Va trimit valorile analizei spermogramei ptr interpretare. Va multumesc mult, si ma bazeze pe profesionalismul si experienta dumneavoastra.
Volum sperma 6.1 ml
T de fluidificare comple ta a spermei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Iuli (acum 13 ani)

Nu ai trimis analiza. Insa este simplu: oligospermia inseamna ca nu exista suficienti spermatozoizi, fapt care poate cauza sterilitate. Sperma sotului tau este saraca in spermatozoizi si astfel scade mult sansa conceptiei. Asta nu inseamna ca sansa nu exista (personal cunosc un barbat cu oligospermie care s-a trezit ca a ramas partenera gravida cand el avea aproape 50 de ani...dar a ramas!), insa sunt mult diminuate. Ar trebui investigat de ce aceasta oligospermie (consult endocrinologic) daca exista o cauza. In general nu prea se poate face mare lucru in afara de perseverenta si daca se afla cauza (un exemplu ar fi oreion in copilarie - cazul cunostintei mele), nu exista tratament. Perseverati inca cativa ani si daca vedeti ca aveti 35 de ani si bebe se lasa asteptat, apelati la fertilizare in vitro sau o metoda asemanatoare. Totul este sa fiti relaxati si sa aveti rabdare.

Sanatate si succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana212136087 (acum 13 ani)

Astea sunt valorile .. ITI MULTUMESC PTR RASPUNS .... multumesc mult ! chiar speram sa existe ceva medicamente ...insa vom face consultul endocrinologic, clar ...

Spermograma
Volum sperma 6.1 ml 2 - 5
Aspect sperma normal Alba,vascoasa,opaca
T. de fluidificare completa a spermei < 30 minute < 30
pH sperma 8 7.12 - 8
Numar spermatozoizi 5 mil./ml 20 - 150
Spermatozoizi mobilit. norm. 60 % 60 - 100
Spermatozoizi mobilit. redusa/imobili 40 % < 40
Spermatozoizi viabili 76 % 80 - 100
Spermatozoizi aspect norm. 90 % 70 - 100
Spermatozoizi forme aberante 10 % < 30

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana212136087 (acum 13 ani)

Spermograma
Volum sperma 6.1 ml 2 - 5
Aspect sperma normal Alba,vascoasa,opaca
T. de fluidificare completa a spermei < 30 minute < 30
pH sperma 8 7.12 - 8
Numar spermatozoizi 5 mil./ml 20 - 150
Spermatozoizi mobilit. norm. 60 % 60 - 100
Spermatozoizi mobilit. redusa/imobili 40 % < 40
Spermatozoizi viabili 76 % 80 - 100
Spermatozoizi aspect norm. 90 % 70 - 100
Spermatozoizi forme aberante 10 % < 30

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Dupa cum vezi, spermograma lui este la limita inferioara din punct de vedere al mobilitatii si viabilitatii, iar numarul lor este scazut. Adica el are spermatozoizi normali, se misca relativ bine, insa sunt foarte putini. Consult la endocrino si rabdare + stil de viata sanatos pt amandoi (fara fumat, alcool, carne rosie, grasimi, sa faca miscare etc). Altceva nu cred ca puteti face.

Succes si sa auzim de bebe!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana212136087 (acum 13 ani)

iti multumesc foarte mult ... :) park nu mai vad atat de tragic totul ... sper sa vina si bebele cat mai curand ... caci il astept de mult timp cu nerabdare :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sylviu (acum 13 ani)

la mine problema sa rezolvat intr-o luna pt detali id meu sylviuss21

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mada (acum 12 ani)

buna.am si eu o problema,sotul meu a fost diagnosticat cu oligozoospermie severa,exista sanse sa avem bebe? De 2 ani incercam ,,,dar nimic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 11 ani)

buna. sotul meu a stat mult mai rau ca al tau si dupa 2 ani si jumatate am reusit sa raman insarcinata. in schimb sotul meu mai avea si infectie cu proteus , care este destul de nasoala cica. dupa ce a tinut tratamentul recomandat am reusit sa raman insarcinata. bafta si nu dispera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flavia (acum 11 ani)

buna Adriana, poti te rog sa-mi recomanzi medicul la care ai fost si tratamentul urmat de sotul tau. Sunt din pacate si eu in situatia in care sotul meu sufera de oligospermie severa. Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daria (acum 10 ani)

Imi poti trimite si mie tratamentul urmat de sotul tau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca d (acum 10 ani)

buna adriana, si sotul meu are oligospermie severa, mult mai rau decat cazul prezentat anterior. te rog mult de tot sa-mi spui la ce medic ati fost si ce a trebuit sa faceti. multumesc si astept raspunsul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

Poti sa-mi dai si mie tratamentul te rog : ma confrunt cu aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

Poti sa-mi dai si mie tratamentul te rog : ma confrunt cu aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

Poti sa-mi dai si mie tratamentul te rog : ma confrunt cu aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

Poti sa-mi dai si mie tratamentul te rog : ma confrunt cu aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

Poti sa-mi dai si mie tratamentul te rog : ma confrunt cu aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

Poti sa-mi dai si mie tratamentul te rog : ma confrunt cu aceasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 8 ani)

Buna puteti sa mi recomandati si mie un doctor bun si eu ma confrunt cu aceiasi problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11611667626 (acum 3 ani)

Sî eu mă confrunt cu această problemă sunt interesată de un medic bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: