Infertilitate masculina

Intrebare postata de iustv cu 14 ani in urma

Buna ziua. In luna mai am facut o analiza secretie protatica unde a iesit prezent ENTEROCOCCUS , luna asta am facut o analiza la sange unde mi-a iesit ASLO 400,intre analizele precizate nu am luat medicamente .Vreau sa stiu daca are vreo legatura una cu alta si ce pot sa fac.Am facut si o spermograma in luna aprilie unde a iesit OLIGOSPERMIE MARCATA. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Adrienne (acum 14 ani)

Toate trei au legatura intre ele. Prezenta enterococcos-ului in secretia prostatica inseamna ca ai o prostatita cronica [ inflamatie a prostatei ],datorata unei bacterii Gram negative [ enterococ ]. Pentru aceasta afectiune, trebuia urmat un tratament cu antibiotice 4-8 saptamani. ASLO marit indica faptul ca aceasta infectie persista inca. Cred ca stii ce este prostata la barbat...........lichidul prostatic are o actiune fluidifianta asupra spermei emise, influientand favorabil motilitatea spermatozoizilor. In " oligospermie " simpla, numarul spermatozoizilor este mai mic de 2-3 milioane/ml. Acest lucru se poate datora lichidului prostatic care ,in acest caz, diluiaza prea mult sperma. Cauza poate fi o infectie cronica a prostatei si a veziculelor seminale. In concluzie.....inca din luna mai, trebuia sa urmezi un tratament impotriva acelui enterococ si poate ca acum nu mai aveai si celelalte probleme. Nici acum nu este prea tarziu pentru a relua investigatiile si tratamentul necesar. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian71151525 (acum 7 ani)

Ai scris numai p***ai. Daca nu sunteti cadru medical va rog nu mai dati sfaturi. In primul rand Enterococul este o bacterie GRAM POZITIV nu negativ, si nu are nici o legatura cu ASLO domnului crescut. ASLO crescut este cauzat de o alta bacterie faimosul Streptococ de grup A ce apar la oameni in gat. Dupa cum ii spune si numele ASLO= anti strepto lizina O, care este o toxina produsa de Strepotococcus pyogenes (grup A)sau cel de tip agalactiae( grup B) la femei si alte tiprui de streptococi de grup C si G. Domnul trebuie sa trateze enterococul conform antibiogramei care a primit-o

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian71151525 (acum 7 ani)

Ai scris numai p***ai. Daca nu sunteti cadru medical va rog nu mai dati sfaturi. In primul rand Enterococul este o bacterie GRAM POZITIV nu negativ, si nu are nici o legatura cu ASLO domnului crescut. ASLO crescut este cauzat de o alta bacterie faimosul Streptococ de grup A ce apar la oameni in gat. Dupa cum ii spune si numele ASLO= anti strepto lizina O, care este o toxina produsa de Strepotococcus pyogenes (grup A)sau cel de tip agalactiae( grup B) la femei si alte tiprui de streptococi de grup C si G. Domnul trebuie sa trateze enterococul conform antibiogramei care a primit-o. Multa sanatate, biochimist Razvan Coseriu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tyna (acum 14 ani)

Sotul meu(care a fost diagnosticat cu azoospermie) a urmat un tratament cu Proxeed Plus si astfel am reusit sa avem un ingeras de copil. Incercati si voi pentru ca nu veti fi dezamagiti.
Proxeed Plus este un supliment alimentar care contribuie la sanatatea reproductiva a barbatilor care incearca sa conceapa un copil.
Va las id-ul meu pentru mai multe detalii: oana_eu2009

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

giovani (acum 14 ani)

buna ziua am 40 de ani si sant foarte angrijorat datorita faptului ca la finalizarea actului sexual am observat ca nu prea am ejaculare doar o picatura sau douo.ce este de facut/? mersi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: