Criptozoospermie

Infertilitate masculina
Intrebare postata de lauradriana cu 12 ani in urma

Buna seara....puteti sa imi spuneti parerea d-voastra in legatura cu rezultatele spermogramei : volum:4,0 ml ; ph:7,7 ; culoare: normala, gri-opalescenta; consistenta: anormala, picatura>2cm; aspectul: normal, omogen ; lichefiere: anormala, absenta lichefierii la o ora,; nr spermatozoizi: 0,02 mil/ml; nr total spermatozoizi ejaculati: 0.08 mil/ejaculat; nr leucocite:

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 12 ani)

lipseste o parte din spermograma. Stergeti semnul care arata "mai mare" adica sagetuta in dreapta sau in stanga >

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lauradriana (acum 12 ani)

la clinica unde si-a facut sotul spermograma au spus ca atat e tot..m-am mirat si eu stiam ca trebuie sa fie 2 pagini..au motivat ca nu au avut ce analiza
volum:4,0 ml ; ph:7,7 ; culoare: normala, gri-opalescenta; consistenta: anormala, picatura 2cm; aspectul: normal, omogen ; lichefiere: anormala, absenta lichefierii la o ora,; nr spermatozoizi: 0,02 mil/ml; nr total spermatozoizi ejaculati: 0.08 mil/ejaculat; nr leucocite: 1 mil/ml, concluzie cripozoospermie....
Intrebarea mea este daca vom putea avea copii si daca d-voastra cunoasteti cazuri de reusita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Din pacate sotul are extraordinar de putini spermatozoizi in aceasta spermograma. Oricum aceasta trebuie repetata peste 1 luna la alt laborator. Va recomand Sanador. E important sa stiti, chiar daca sunt putini spermatozoizi si probabil conceptia pe cale naturala nu va fi posibila in cazul dvs, daca spermatozoizii sunt normali morfologic vorbind (nu sunt malformati). Daca sunt normali, aveti sanse bune la inseminare artificiala sau fertilizare in vitro. De asemenea, va recomand o spermocultura si analize se secretie pentru partener, sa nu aiba o alta afectiune/infectie care sa dea aceste rezultate. Recomand deci un control dermato-venerologic cu analize BTS si cultura uretrala, un consult urologic complet si repetarea spermogramei cu spermocultura. Apoi discutati cu ginecologul pentru a vedea ce optiuni aveti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lauradriana (acum 12 ani)

Va multumesc mult!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 8 ani)

Buna ziua,
În urma unei spermograme soțul meu a primit diagnosticul de criptozoospermie. Am facut mai multe analize printre care si Cariotip, a fost la urolog si totul este normal. A făcut tratament cu Proferatil, acuma face tratament cu propolis si miere. As dori sa stiu ce este de fapt această criptozoospermie??? am gasit foarte puține detalii si cum se poate trata. Din pacate urologul ne-a recomandat cu mare ușurință Fiv. Dar luând în considerare ca în familia mea au fost cazuri de cancer, am o mare reținere de această metodă, deoarece în timp există riscul ca acesta procedură să declanseze cancer??
Va mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: