Sunt sanse de aramane insarcinata?

Infertilitate feminina
Intrebare postata de caramela25 cu 11 ani in urma

Buna ziua. Va rog mult sa imi oferiti macar o indrumare. Am fost diagnosticata cu sindrom al ovarului polichistic ( ciclu menstrual neregulat 3,4/an). In dorinta de a ramane insarcinata medicul mi-a prescris meleva 35 timp de 6 luni dupa care in luna urmatoare am facut tratament cu clostilbegyt din ziua a 3-a a c.m. 5zile 1tb/zi . Rezultatele au fost: ziua a 8-a endometru-4,5mm; ovar dr. folicul 9mm; ovar stg folicul 8mm. Ziua a 13-a endometru 5,5mm;ovar dr. fol.-11mm; ovar stg-7mm. Ziua a 15-a endom 5,5mm; ovar dr folicul-16mm. Ziua a 17-a endometru 8mm; ovar dr folicul 17mm. Ziua a 20-a endometru 8mm; ovar dr folicul 18,5mm. In luna urmatoare am dublat doza de clostilbegyt (100mg/zi) iar rezultatele au fost: Ziua a 8-a: endometru 4mm, ov dr folicul 10mm; ovar stg olicul 7mm. Ziua a 12-a endometru 5,4mm; ovar dr. folicul 6mm; ovar stg folicul 9,5mm. Ziua a 15-a endometru 7,7mm; folicul 9mm. Mi s-a recomandat sa nu mai iau clostilbegit timp de 2 luni, in aceste 2 luni sa fac tratament cu siofor (medicament pe care organismul meu nu l-a suportat decat 2 saptamani). Acum luna aceasta nu am mai avut ciclu menstrual . Va rog din suflet sa-mi spuneti ce as putea face? Multumesc anticipat, astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

radu.mirela (acum 11 ani)

Buna! Am aflat ca pe 12 decembrie, la ora 19.00 Dr. Ruxandra Dumitrescu de la clinica Fertilia va sustine un seminar despre infertilitate. Evenimentul se desfasoara la Coffee Grind Bucuresti. Eu chiar sunt interesata de acest subiect. De mai bine de 2 ani incerc sa raman gravida si nu reusesc. Cred ca va fi foarte interesant

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

caramela25 (acum 11 ani)

Din pacate stau departe de Bucuresti si nu am reusit sa merg. Ai reusit sa ajungi? Daca da poti sa imi spui si la mine ce a fost?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 8 ani)

buna ziua eu am urmat anul trecut tratament cu clostelbegyt din a 5zi pina in a 9 zi a ciclului menstrual apoi din ziua a 14 pina in ziua 25 am luat utrogestan si am ramas insarcinata si din pacate la a 8 saptamina de sarcina ,sarcina mea sa oprit in evolutie.....iata sa implinit un an de atunci si iata ca nu ne reuseste sa facem un bebe.....acum am reluat iar acest tratament si asteptam sa apara barza si la noi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: