Pot rămâne insarcinata cu un chist dermoid?

Infertilitate feminina
Intrebare postata de MembruMobileApp1493990704 cu 6 ani in urma

Bună ziua, nu stiu dacă mai răspunde cineva pe acest forum dar îmi încerc norocul. Am 22 de ani iar în urma cu 7 ani, în urma unei intervenții chirurgicale mii s a extirpat ovarul st din cauza unui chist dermoid ( teratom dermoid matur) de 5 cm, am luat anticoncepționale la indicația medicului 4 5 ani pe motivul sa ținem celalat ovar pe loc, bun, asa am făcut, însă acum un an am descoperit un alt chist pe singurul ovar rămas ( aceiași consistenta) de 9 cm, după lungi controale ginecologie la diferiți medici, nici unul nu mi.a dat certitudinea ca îmi poate salva ovarul, dar intr un final nu m.am lăsat bătută și am găsit un medic care mi l-ai a salvat și mi a dat un optimist extraordinar, asa a și fost, ovarul intact și curățat, nu mi a dat pastile pt ca era cazul sa rămân insarcinata dar nu am avut relații sexuale deloc ( nu am avut o relație stabila). Acum după un an de la acea intervenție am descoperit la un control de rutina un al chist de 7 cm care are aceiași consistenta ( chist dermoid). Întrebările mele sunt: Oare sa fac iarăși intervenția și anume sa mi curat ovarul sau exista ceva un tratament?
După atâtea intervenții la același ovar mai pot rămâne insarcinata? Va rog dacă poate sa mi răspundă cineva as fii foarte recunoscătoare! 😊

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 6 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/lucruri-pe-care-trebuie-sa-le-stie-orice-femeie-despre-chisturile-ovarie_15542

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11615484980 (acum 3 ani)

Bună seara! Va rog sa îmi spuneți la ce ginecolog ati fost, întâmpin aceeași problema. Îmi scrieți va rog la adresa de email dana.ilovan@ adresa_web_filtrata
Va rog frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: