FIV

Infertilitate feminina
Intrebare postata de Andra Cristina cu 15 ani in urma

Buna! sunt noua pe site si nu prea stiu bine cum se procedeaza! la sfarsitul anului trecut(2008) am fost diagnosticata cu infertilitate secundara, in decembrie am fost operata laparoscopic la trompe, deoarece mi s-a descoperit hidrosalpinz bilateral. in urma interventiei trompa dreapta a fost drenata de hidrosalpinx, iar la tr. stanga mi s-a facut neosalpingostomie. medicul mi-a spus ca singura sansa sa mai pot avea un BB este FIV. Normal ca sunt hotarata sa merg mai departe, insa in Sibiu unde sunt eu costurile ajung la aproape 5000 EU cu tratament. Intrebarea mea este daca este cineva care stie care ar fi costurile la clinica din Debrecen ca am auzit ca ar fi mai mici, dar nu stiu cat, si daca reusita ar fi mai mare acolo. Va rog din suflet daca cineva ma poate ajuta cu ceva relatii! Orice! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Vasile69 (acum 15 ani)

buna veronica
pot sa te ajut cu un nr de tel al unui dr ginecolog din ungaria care vine si la oradea la consultatii, dr. kiss zoltan tel 0036/302285264, intre orele 8-15, asta scrie pe cartea lui de vizita
dr nu stie lb romana, si tb sa sune cineva care stie lb maghiara
costurile am auzit ca ar fi intre 3000-4000 euro, cam asa e si la cluj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

Buna, eu ma chinui cu problema asta de mai mult timp, incerc de vreo 5-6 ani sa raman insarcinata dar nu reusesc!Am fost operata laparoscopic dupa primul eco care mi s''''a facut in austria la clinica kinderwunshzentrum ptr ca aveam un hidrosalpinx la trompa dreapta, iar trompa a fost scoasa, deci am ramas fara o trompa!au urmat 6 fiv cu icsi fara succes in
Timpul fertilizarilor apicandu''''se diferite protocoale de stimulare , medicamente si ultimile inovatii din domeniu de la embrioglue, intralipid, ivig, picsi, imsi, wow nici nu mi le mai amintesc pe toate! In fine preturile la clinica sunt intre 1800-5000 euro in functie de ce anume faci un Fiv simplu incepe de la 1800 dar deobicei nu se intampla sa scapi faa macar 2500 mai ales k ei opteza foarte des pentru ICSI si asta pentru a mari sansele ca ovuletle tale sa ajunga in stafiul de embrion, ptr k in cazul FIV simple fara ICSI sansele ca ovulele tale sa se dezvolte sunt mai
Mici.euro asta fara medicamente care iti sugerez sa le cumperi din ungaria pentru ca le gasesti la preturi mai bune.Viena este foarte aproape de o localitate numita Sopron (se ajunge cu trenul in 30 min) iar farmacia este chiar langa gara iar dk ii contactezi din timp ei au medicamentele , dar si fara sa fie contactati au deibicei mai tot in stoc, stiu k
Multi vin special ptr asta, preturile in austria find mult mari la medicamente.in fine eu dupa 6 fertilizari, toate la acceiasi clinica am decis sa schimb clinica si tara numai k SURPRIZA...o noua problema....un hidrosalpinx si la troma stanga, cand mai aveam numai 3 zile pana la inceperea stimularii dr. A vazut un hidrosalpinx si acum va trebui operat.Sper sa fie o infectie mica care poate fi drenata si trompa sa ramana la locul ei, ptr k psihic este cumplit sa gandesti k
Natural nu mai ai nici o sansa, si k unica ta sansa este FIV.Sincer te sfatuiesc sa pleci din romania tr k nu au f multa experienta si preturile practicate sunt asemanatoare dak nu un pic mai mari.incerca in ungaria, austria de peste tot am cunoscut fete care au ramas insarcinatr in cele din urma.Iti urez succes in demersurile tale, si tine''''ne la curent , mai ales k desi nu multa lume isi da seama cand auzim de cineva care a avut probleme similare si s''''au rezolvat ,ne face sa continuam cu gandul k se poate rezolva pana la urma si situatia noastra dk altcuiva i''''a reusit!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 8 ani)

Sunt fete de au resit sa ramane insarcinata dupa operatie de Lapascopie dianosticate cu Hidrosalpinx. ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: