Endomotrioza?

Infertilitate feminina
Intrebare postata de MiCe cu 14 ani in urma

Buna ziua,

Ma numesc Mihaela si imi doresc nespus de mult sa raman insarcinata.
Merg la control ginecologic de doua ori pe an iar decembrie am incheiat tratamentul cu anticonceptionalele Yazz administrate (timp de 4 luni)in scopul de a trata, ameliora durerile menstruale si chisturile ovariene care sunt insa de dimensiuni foarte mici localizate doar la un singur ovar (ovar polichistic).

Ciclul menstrual este de 26 de zile, iar ovulatia pe care am controlat-o in ultima perioada prin urmarirea secretiilor vaginale dar si prin testul de ovulatie, are loc a 12-a/ a 13-a a ciclului. In ultimele doua luni, am avut contact sexual inaintea ovulatie, in ultima luna cu doua zile inainte si in a doua zi de ovulatie.....Acum insa am din nou simptomele premenstruale si sunt convinsa ca nici de data asta nu a avut loc fecundatia?

In curand, urmeaza sa ma programez pentru un nou consult ginecologic insa, parerea dumneavoastra este ca totusi e prea curand sa incerc a ramane insarcinata dupa un tratament cu anticonceptionale sau ma numar printre nefericitele ce sufera de endometrioza?

Va multumesc,
Mihaela Cernescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

raluca (acum 14 ani)

De unde stii ca poti suferi de endometrioza? Trompele ti le-ai verificat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 14 ani)

Dupa ecografie medicul mi-a adus la cunostinta doar despre ovarul polichistic....si stiu ca si asta provoaca infertilitate.

Nu stiu insa daca e "cale libera" prin trompe....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Ar fi bine totusi sa-ti faci si aceasta investigatie, sa fii sigura ca ai trompele permiabile. Sa speram ca nu ai aceasta endometrioza...Ai dureri la contactul sexual?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARI.. (acum 14 ani)

Poti spune ca suferi de infertilita , dupa 1 an de relatii intime ..Stai fara grija si nu rata nici o zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 14 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri!

E adevarat ca m-as pripi sa trag concluzii acum insa ma sperie ovarul polichistic, simptomele premenstruale care apar cu in jur de 3 zile inainte de menstruatie si ciclul mai mic de 28 de zile (de obicei e de 26 de zile)....

Vreau sa cer totusi o investigatie asupra trompelor caci nici nu as vrea sa astept prea mult pana sa aflu ca ceva e in neregula. Intr-adevar insa, nu ar trebui sa ratez nici o zi. :)

O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

clorix (acum 14 ani)

dar de ce nu si in ziua ovulatiei? este exact ziua in care trebuie sa ai contact pt ca ovulul traieste doar 12 ore poate chiar mai putin. deci daca faci cu doua zile inainte de ovulatie este posibil sa nu traiasca spermatozoizii, iar daca faci cu o zi dupa nu traieste ovocitul asa ca trebuie sa nimeresti ziua ovulatiei. simptomele premenstruale nu trebuie sa te sperie si la sarcina sunt aceleasi in primele zile

bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: