Ce sa fac?

Infertilitate feminina
Intrebare postata de Ana Maria17136755 cu 13 ani in urma

Buna.
Ma numesc Ana Maria si am o problema.
Eu si sotul meu am vrea sa mai facem un copil... noi avem deja un baietel de 3 ani si 6 luni. Teoretic nu ar fi fost problema daca ramaneam insarcinata la vreo cateva luni dupa ce am nascut........ practic............se pare ca acest lucru este greu de obtinut.
Timpul nu este prietenul nostru deoarece el sta cu lunile plecat ... la munca .
Eu am tot avut mici probleme de sanatate in sfera genitala. Acum de curand am fost la o ecografie trans vaginala si mi s-a descoretit un chist de aprox. 4 cm. Ma asteptam sa am asa ceva deoarece aveam simptome.....nu este prima data cand fac asa ceva....... Problema este ca acest chist este posibil sa fie endometriozic.... mi s-a recomandat sa il scot chirurgical in caz ca ma deranjeaza prea rau. Stiu ca poate recidiva........... Ac***a un copil multi ar spune ..... ce te mai zbati atata ....Eu zic insa ca este rau sa fii singur pe lume. Nu stiu unde sa mai caut .......... care sa fie cauza infertilitatii? La inceputul casatoriei am ramas gravida de doua ori in 6 luni .....iar acum in 3 ani si ceva nici macar odata. Voi ce analize ati mai facut in depistarea cauzei infertilitatii? Mai am o intrebare. Care este dimensiunea ovarelor? La eco ovarul drep avea 31/16/16 mm iar cel stang 48/38/32 . Este posibil ca cel stang sa fie mai mare din cauza ca acesta a produs luna asta ovulul? Merci anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 13 ani)

Ce s-a intamplat cu cele 2 sarcini in decurs de 6 luni? Daca ai facut un avort, poate el e cauza, chiar daca ai mai avut o sarcina dusa la termen intre timp. Ai facut analize hormonale? Prolactina e buna? Nivelul de androgeni? Sotul a facut o spermograma? Trompele sunt curate? Endometrul trebuie rezolvat. Ai nevoie de un endocrinolog intai, si apoi de un ginecolog care sa iti faca toate analizele (plus spermograma sotului) si te vei dumiri. Daca nu, stresul poate fi de vina (si da, chiar poate avea un rol important, mai ales ca zici ca sotul e mult plecat...).
Pana la urma, puteti oricand apela la fertilizare, daca doriti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria17136755 (acum 13 ani)

Buna.
Prima sarcina am pierdut-o (era sarcina multipla) iar cea de a doua a fost una reusita.
Inca de cand am nascut am intrebat doctorul cand este sigur sa raman insarcinata . Imi doream si imi doresc un alt copil. Un frate sau o sora pentru baietelul meu. Este greu sa fii singur.
Am tot facut diverse investigatii pana acum un an.... analize hormonale , ecografii, HSG, colposcopie. Nici una nu mi-au indicat o problema majora care sa nu poata fi rezolvata. Si sotul a facut spermograma , spermocultura si urocultura. Rezultatul nu a fost satisfacator dar nici de speriat nu a fost. Sa ma duc sa imi scot chistul nu m-as arunca asa de repede.......pentru ca stiu ca poate recidiva. Eu tot mai sper ca o sa scada .......dar daca este endometriozic slabe sanse. O sa mai astept vreo doua luni sa vad evolutia.
De o fertilizare nu prea poate fi vorba ........ sotul nu este de acord..............poate cel mult cu inseminarea.....
Acu'' nu stiu in ce masura poate afecta faptul ca eu fac de vreo 6 luni si un tratament antidepresiv.
Merci oricum pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Daca suferiti de depresie, aceasta poate impiedica o sarcina. Stresul de orice fel intotdeauna impieteaza asupra unei sarcini. Tratamentul antidepresiv oricum nu se poate urma pe parcursul sarcinii, este contraindicat, asa ca va trebui sa va tratati depresia la un psihoterapeut inainte de a incerca sa ramaneti gravida. Nu inteleg cum adica sotul nu este de acord cu fertilizarea... pana la urma ca si inseminarea sau "calea naturala", sunt modalitati de a obtine o sarcina si deci bebele mult dorit de amandoi, si nu vad de ce nu ar fi de acord. Oricum, verificati chistul, tratati depresia si va veni si bebele, sau incercati sa va interesati de metode de fertilizare (inseminare etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

am avut 2 sarcini molare.se tratament trebuie sa urmez,ce analize trebuie sa fac si daca mai am o sansa sa mai fac un bebita am 39 ani multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: