CE POT FACE PENTRU A RAMANE INSARCINATA

Infertilitate feminina
Intrebare postata de adi13m cu 13 ani in urma

Buna ziua, am 28 ani si incerc sa raman insarcinata de 2 ani. Pana acum nu am ramas niciodata. Am facut o gramada de analize si toate au fost bune pana la cele hormonale, respectiv analiza AMH-ului (am o valoare de 60.9) a iesit peste limita normala. Din acest motiv se pare ca am ovare polichistice. Nu am alte manifestari specifice acestei afectiuni.
As vrea sa stiu daca sunt si alte persoane care au ramas insarcinate ac***a aceeasi problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (115)

ionica (acum 13 ani)

Daca ai ovare polichistice, inseamna ca ai un dezechilibru hormonal care iti fecteaza ovulatia. Si eu am avut ovare polichistice, iar medicul mi-a spus sa fac operatie laparoscopica pentru indepartarea lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi13m (acum 13 ani)

Multumesc pt raspuns. Totusi nu inteleg, ai spus ca ai avut ovare polichistice si te-ai vindecat?! Ai facut o operatie de indepartare a chisturilor si a functionat?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

Prima data doctora mi-a dat sa fac un fel de tratament cu polidine si nu am scapat, de aceea a trebuit sa fac acea interventie, acum sunt bine si am scapat de ovare polichistice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi13m (acum 13 ani)

Si ai incercat sa ramai insarcinata dupa aceea? Eu tocmai am aflat si doctorita mea mi-a zis ca nu exista tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

Am incercat, dar nu am reusit...Acum mi-a dat de facut o injectie pentru a avea ovulatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 11 ani)

buna ,si eu am ovarele polichistice,ma chinui de 20 de ani,am facut n tratamente,si nimic,am trei sarcini pierdute dar nu ovarele sint cauza ci coagularea singelui prea rapida,se numeste trombofilie,iar analiza pt ea se numeste MTHFR..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Si eu eram in aceeasi situatie ca tine. Important este sa stii cand ovulezi, pe mine monitorizarile m-au ajutat sa depistez exact acest lucru. Cand m-am dus la medic sa-mi ofere variante sa raman insarcinata si mi-a recomandat anticonceptionale trei luni, m-a bufnit plansul... Mi-a spus ca am ovare polichistice si endometrioza. Dupa trei luni de anticonceptionale, le-am intrerupt, am fost la monitorizari si ovulatiile au fost diferite, fata de inceputul tratamentului. Fara alte interventii medicamentoase am ramas insarcinata. Fiul meu este o minune si are doi ani... Deci... se poate.. mult optimism si multa speranta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi13m (acum 13 ani)

Buna Crina,

Multumesc mult pentru incurajari.
Am uitat sa mentionez ca am facut 4 inseminari pana acum (la ultima inca nu stiu rezultatul). Am facut monitorizari si insemninarea s-a facut tinand cont de ovulatie.
Poti, te rog, sa imi spui la ce clinica sau doctor ai fost?
Poate incerc si eu sa merg in acelasi loc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

Draga mea,eu am avut ovare polichistice,si am o nastere si 3 avorturi la activ,eu nu m-am tratat.am fost si la medic dar nu am luat tratament,deoarece medicatia avea reactii adverse f urate si m-am speriat . Cum sa nu existe tratament ptr. ovaare polochistice? cred ca doctorita aceea este nebuna,consulta si alti medici,este adevarat ca nu ramai gravida ,deoarece ovarele nu produc ovule dar cu tratament se rezolva fii sigura de asta ,am uitat sa-tispun eu de la ovare polichistice am par pe fata ,asa am descoperit ca am probleme.oricum sint multe de spus, asa ca dute si la alt medic ca daca stai asa apar alte complicati,cum mi-a aparut mie [par pe corp ]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgeta Stefanescu (acum 13 ani)

Buna! Si eu sunt in aceeasi situatie cu tine,ma chinui de 3 ani sa raman insarcinata.La ultimul control mi-a spus si mie ca am ovare polichistice,dar nu si ca acest lucru ma impidica sa raman insarcinata.Am facut teste de ovulatie intr-o singura luna si decat 2 mi-au iesit pozitive.Apoi am urmat timp de 3 luni un tratament cu antibiotice si Progesteron.Tot nu s-a intamplat nimic.Nu stiu ce sa mai cred! Cred ca o sa ma duc si la alt medic. (am 32 de ani)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Ai avut contact sexual a doua zi dupa ce testul de ovulatie s-a pozitivat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delia (acum 13 ani)

Buna .am 26 de ani si incerc sa raman insarcinata de 6 luni dar nimk,exact astazi am mers la medic din cauza faptului ca aveam un ciclu neregulat. mi-a zis ca am ovare polichistice.. mi-a dat medicatie. se numeste PROGYLUTON. medicatia se ia exact ca si anticonceptionalele 21 de zile, pauza iar apoi incep iarasi a opta zi. mi-a zis ca aceste medicamente sunt bune ptr a-mi regula ovulatia.dar nu am interdictia de a nu incerca sa raman insarcinata ci din contra.speram sa ne ajute bunul Dumnezeu pe toate de a ramane insarcinate. mult noroc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 11 ani)

te rog ajuta-ma : de unde ai procurat Progyluton? am primit informatii de la farmacie ca nu se gaseste in Romania; multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela-Maria89705 (acum 13 ani)

Buna tuturor
Exista tratamente naturiste cu foarte bune rezultate pentru ovarele polichistice. Eu personal am ajutat cateva persoane sa isi rezolve aceasta problema cu ajutorul unui tratament naturist. Chiar in toamna s-a nascut o fetita perfect sanatoasa in urma acestui tratament. Nu contest tratamentele recomandate de medici in aceasta problema , dar efectele secundare in urma unui astfel de tratament nu sunt deloc placute. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 13 ani)

si eu am ovare polichistice si incerc de 1 an sa fac bebe si nimic,doctorita mi-e spus in septembrie sa merg sa imi faca un driling ovarian,pt.ca nu se elibereaza ovulul di cauza chisturilor care au format o pielita groasa pe ovare.sper sa dea roade ca imi doresc mult bebe.va dores mult succes si sa feceti curand bebe.(eu am moralu la pamant)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amalia (acum 13 ani)

nu va pierdeti speranta se poate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 12 ani)

buna sunt disperata nu reusesc sa raman insarcinata imi puteti da un sfat din cand in cand mai visez ca am copil nu stiu sunt disperata am fost la doctor si mi sa spus ca totul e in ordine dar nu s-a intamplat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andre (acum 12 ani)

buna si eu am ovare polochistice...am facut operatia pe data de 7 septembrie iar acum am facut un test de ovulatie...primul negativ urmatoarle 2 pozitive.,,,,,,am speranta ca poate acum reusesc ca mi s-a facut si un drilling ovaric...insa nimic mucus.....nu stiu daca cu adevarat a avut loc ovulatiea..sunt foarte trista,,,,,astept de 5 ani aceasta minune..dar parca nu mai vrea sa vina...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gianina (acum 12 ani)

buna sunt si ieu ca si voi am ovare micropolichistice si nu pot ramane gravida de 8 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 12 ani)

da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 6