Analize hormonale

Infertilitate feminina
Intrebare postata de andreea101126762 cu 11 ani in urma

Buna seara... as dori daca se poate un sfat cu privire la niste analize horomnale si anume o valoare a testosteronului de 1,23 limtele fiind de 0,05 si 0,6 si progesteronul de 0,55 limitele 3,28-38, 63. Aceste analize leam facut in ziua a 21 dupa ciclu menstrual la recomandarea unui endocrinolog, pentru ca de la varsta de 11 ani acum avand 23 ma confrunt cu probleme de menstruatie ac***a intarzieri si de 4 luni + acnee si de la o vreme si pilozitate pe fata. Am urmat tratamente cu anticonceptionale mestruatia reglanduse dar din cauza k am si niste formatiuni pe sani.. mastoza cred ca se numea, endocrinologul respectiv mia spus sa nu mai iau vreodata anticonceptionale caci ar fi contraindicate desi ginecologul mia zis tocmai sa iau anticonceptionale pentru problemele cu sanii si ovare micropolichistice.... Acum endocrinologul la care am mers este plecat din tara o sa revina peste vreo luna si nu stiu daca sa astept sau sa merg la alt medic pentru a-mi interpreta analizele hormonale.
V-as multumi daca m-ati putea ajuta cu un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

anaportocala (acum 11 ani)

buna. testosteronul este crescut, cel mai probabil in context de sindrom de ovare polichistice (SOP). progesteronul scazut reprezinta lipsa ovulatiei (nu s-a produs ovulul). asta nu-i o urgenat cu interpretarea analizelor, poti sa si astepti daca ai fost multumita de medic. daca vrei sa citesti mai detaliat de SOP pana atunci iti recomand site-ul: www.endocrinologie-cluj.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: