Daca am avut boala ghearelor de pisica o mai pot avea din nou?

Infectii
Intrebare postata de Utilizator21544604510 cu 5 ani in urma

Buna ziua! in primul rand sa explic putin istoricul medical din acest punct de vedere. La varsta de 12-13 ani am intrat in contact cu o pisica vagaboanda (cu care m-am jucat), in urma acestui contact au inceput sa mi se umfle 2 ganglioni (mana dreapta: cot si axila). Am fost diagnosticata cu "boala ghearelor de pisica" si am stat internata 10 zile in spital cu tratament antibiotic intravenos (gentamicina) la 6 ore (daca imi aduc bine aminte) + comprese locale. In urma tratamentul ganglionii s-au retras. Au trecut 14 ani...am mai avut contact cu animale de casa (prietenul meau avea un caine, dar am incercat sa nu am contact fizic cu el)...iar acum 5 zile am gasit un pui de pisica de aproximativ 4 saptamani abandonat pe strada, si pe care l-am luat acasa in ideea de a-i gasi un stapan, doar ca pufosenia s-a atasat de noi si noi de el si am decis sa il pastram (locuim la apartament, deci va trai in apartament). Mentionez ca era curat (blanita curata, ochii curati, urechile curate), am fost la un medic veterinar ca sa incepem procedura de deparazitare si planificarea vaccinurilor. Intrebarea mea este: exista riscul ca boala aceasta sa se reactiveze din cauza faptului ca sunt din nou in contact cu un pisoi? (pisoiul arata bine, mananca regulat, isi face nevoile normal, doarme si se joaca moment in care inevitabil ne mai zgarie in joaca, fiind doar un pui si nestiind sa isi traga gherutele). Sunt ingrijorata, deoarece chiar ne dorim sa il pastram, dar nu vreau sa am din nou probleme medicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Utilizator21544604510 (acum 5 ani)

Nu stiu de ce mi s-au schimbat cateva cuvinte in stelute. Era vorba ca pisoiul pare ingrijit, blana e moale, lucioasa; urechile nu aveau scurgeri, si nici ochii si nasul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: