Sfaturi va rog!

Infectii urinare
Intrebare postata de Loredana135 cu 12 ani in urma

Buna tuturor,
Am nevoie si eu de sfatul vostru, poate cineva s-a mai confruntat cu acceasi problema pe care o am eu.
De mai bine de 3 ani, ma insoteste o senzatie de arsura/usturime la urinat sau la un anumit interval dupa urinat, depinde de cat lichid am baut inainte sau depinde cat timp a trecut de cand nu am mai fost la baie.si aceeasi senzatie apare si la contact sexual.In ultima perioada(cateva luni de zile) senzatiile de usturime nu au mai aparut, dar senzatia de arsura inca persista si trece doar dupa consumul unei cantitati mai mari de lichid,si iaurt permanent, depinde de intensitatea arsurii.Nu pot sa plec nicaieri fara apa dupa mine si nici sa mananc orice, inafara de iaurt si branza acra,fructe acide in special,merele bananele,pepene galben toate imi provoaca aceasta senzatie
Ca si o constatare proprie am observat ca mancarea picanta,carnea pregatita dietetic incluziv cea d e pui,cartofii fierti orezul, usturoiul, imi irita vezica si imi intensifica senzatia de arsura.
Am inceput sa imi fac si analize la urina si am fost si la ginecolog.Din analizele de urina a reiesit ca sunt in parametri normali, iar aceasta arsura continuand sa apara.
Din analizele de secretie nu a iesit nimic totul normal,

Din luna ianuarie a acestui an, am inceput sa fac tratament cu produse de la E lite Nutritia Deva care mi-au facut foarte mult bine, practic senzatia de arsura a disparut aproape complet. Dar din pacate, a fost doar temporar, pentru ca senzatia a revenit a doua luna, a disparut din nou, iar a revenit, iar a disparut si acum a revenit fara sa se observe imbunatatiri.
.La nivel genital nu am nimic, totul este in regula, testul papanicolau a iesit f bine.La fel si tractul urinar arata f bine.
Imi doresc foarte mult sa scap de aceasta senzatie, sa am si eu o viata normala, sa nu mai imi fie frica sa merg la baie.
Daca mai are cineva astfel de simptome, rog sa imi dea niste sfaturi, idei, ce ar putea fi si cum se poate trata.Concluzia-analize bune PACIENT BOLNAV.Asta a fost replica unui medic urolog care m-a luat chiar in deradere.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Jana (acum 12 ani)

Este o cistita(raceala),un microb si trebuie tratat.Sa bei ceai de musetel mult.2l de licid pe zi pentru curatarea vezicii si rinichiului.S-ar putea sa ai si nisip la rinichi si sa-l elimini treptat si-ti creeaza o jena.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Medicul tau ginecolog ti-a facut si analizele pentru Candida albicans? De obicei acesta provoaca aceste arsuri, dar ar trebui sa ai o infectie vaginala sau ceva de genul. Cistita cred ca e mai greu sa fie, pentru ca asta presupune sa mergi la baie din 5 in 5 min si durere foarte mare in jurul uretrei in timpul urinarii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STELIADE (acum 12 ani)

AI AVUT O RELATIE SEXUALA CU CINEVA CARE AVEA ASA CEVA , INCEARCA LA BOLI VENERICE . CU STIMA .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicu (acum 12 ani)

referitor la aspectele precizate, din experienta proprie este Candida albicans, pe care o am si eu.

Te rog intra pe www.medicer.ro, o firma a doi medici din ploiesti, care au o serie de produse, foarte convenabile la pret, si la care am adresat si eu o solicitare de acest gen si pentru anti-fungi ( caci asta este ) au o crema si o solutie cu argint coloidal.
Deci vei transmite problemele pe care le ai ptr. transmiterea schemei de tratament, insa foarte mare atentie deoarece este tranmisibila sexual si tratamentul trebuie facut de ambele persoane.
Intra pe google si cauta Candida albicans, sunt foarte multe femei cu asa ceva .
Eu am fost la medic, si cu tot tratametul nu mi-a trecut, de aceea am cautat un tratament naturist.
Poti intra si la produsul PROMIOD ( din Ucraina - o firma din Brasov ) care face distributie in diferite orase, se pot comanda si la sediul firmei, si am discutat cu persoana care prezenta produsul si la recomandat pentru acest tip de boala

Va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentina (acum 12 ani)

Salut!
Ce bine te ınteleg,eu am aceste simptome de ani de zile ,eram la fel ca tine meru cu consumul de apa .Eu am mai folosit Caneston ovule (singura doza)timp de 3 luni,şi am baut din cand ın cand 1/2lingurita de bicarbonat de sodiu amestecata cu apa şi am simptomele foarte rar ,numai atunci cand racesc.Iti urez multa sanatate şi ai grija de tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lus (acum 12 ani)

Nu stiu ce sa iti spun, mai ales ca ai fost la doctor si ei ti-au spus ca esti bine. Eu am avut astfel de simptome cand am avut cistita. Usturime la urinat, senzatie de usturime si parca durere in restul zilei si doctorii de la urgenta au costatat ca am cistita cronica.
M-au tratat cu antibiotice. Si la analize mi-a iesit usor proces inflamator. Dar acum, dupa ce am luat antibiotice si antiinflamatoare sub forma de supozitoare sunt bine.
Dar la tine, daca dureaza de atatia ani, nu e bine. Incearca la mai multi doctori.
Bafta si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 12 ani)

Buna!nu am avut nici o relatie cu nimeniInafara de sotul meu.Aceste simptome descrise mai sus sunt in urma unor alimente consumate enumerate tot mai sus si lipsei de lichide peste 2 litri.Altfel incepe criza cu usturimea,frison,si febra!mai mult de atat nu stiu ce sa explic.LA CATE ANALIZA AM FACUT SI MEDICI CONSULTATI NU A IESIT NIMIC!Toate sunt bune dar eu am ceea ce am descris.Aceste arsuri nu imi trec decat daca manac iaurt imediat si beau apa ceai in decurs de 10 minute.Este ciudata descrierea si simptomatologia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nina (acum 12 ani)

incearca produse naturiste,dupa o evaluare la un nutritionist.
sunt produse speciale pentru femei cu acest gen de probleme.
eu consum aceste produse de doi ani,si am rezolvat aceast problema,destul de grava si suparatoare.continui inca tratamentul ,pentru ficat si inima,dar rezultatele sunt excelente.incearca o programare pentru o evaluare gratuita la "Herbalife".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 11 ani)

de trei ani ma confrunt cu o stare de jena la urinat si urinari dese si ziua si noaptea...diagnosticul a fost cistita cronica..dupa cat timp de tratament sa ma astept sa treaca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camy (acum 11 ani)

Ce tratament ti s-a prescris ? Sufarr si eu din acelas motiv , este a doua recidiva in decursul unui an , prima ma-a tinut o luna iar acum nu trece de o luna jumatate ,iau papaverina care ma ajuta sa dorm si beau ceaiuri ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 8 ani)

Nu e o simptomatologie ciudata. Si eu am exact aceleasi simptome si nu reusesc sa-i dau de cap. In momentul de fata sunt intr-una din crize si nu stiu ce sa fac. Ce ai rezolvat intre timp?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alissa (acum un an)

Salut
Asta se numeste cistita
Eu sufar de 2 ani jumate si nu prea gasesc nimic care sa ma ajute sa scap

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum un an)

Buna! Pina la urma cum ai tratat aceasta problema ? Si ce era anume?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alissa (acum un an)

Bunaa
La fel am si eu
Am fost in cluj la doctor si de atunci mi s-a dat o solutie ce se introduce in vezica cu acid hialuronic care calmeaza,eu o folosesc cand incep arsurile,dureri
De vindecat nu m-am vindecat inca
Astept sa ma intorc inapoi la doctor
Se numeste cistita se pare
Si e enervanta rau
Si eu am probleme de 3 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: