RINICHI DREPT BLOCAT

Infectii urinare
Intrebare postata de madar cu 13 ani in urma

IERI AM POSTAT INTREBAREA DESPRE CISTITA,DAR S-A DOVEDIT A FI CEVA MAI GRAV. AM URINAT SANGE SI CHEAGURI CATRE SEARA. AM FOST LA MEDIC SI MI-A DAT DIAGNOSTIC DE COLICA RENALA, LITIAZA RENALA SI A ZIS CA RINICHIUL DREPT E EFECTIV BLOCAT. CA TRATAMENT MI-A PRESCRIS NO SPA SI TRAMAL. VA ROG SPUNETI-MI CE TREBUIE SA FAC, CE TRATAMENT SA IAU SA-MI DEBLOCHEZ RINICHIUL?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Iuli (acum 13 ani)

Pai nu inteleg. Ai fost la medic, ti-a dat tratament, si tu intrebi pe un forum ce tratament sa iei?! Chiar crezi ca o sa gasesti pe un forum un raspuns mai bun decat ce iti prescrie medicul? De ce nu urmezi tratamentul pe care ti l-a dat medicul, nu inteleg. Sau in cel mai rau caz, de ce nu mai mergi la un medic pt o a doua parere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madar (acum 13 ani)

AM PRIMIT TRATAMENT NO SPA SI TRAMAL DUPA CUM AM SI SCRIS ASTEA SUNT PT. DURERI SI RELAXAREA VEZICII NU PT. A-MI DEBLOCA RINICHIUL.AM SA MERG SI LA UN ALT MEDIC PT. O A DOUA PARERE DAR TREBUIE PROGRAMARE SI AIA E DEABEA PESTE O SAPTAMANA.AM CERUT SFATURI PT. A NU SE AGRAVA PANA ATUNCI.AM SPERAT CA CINEVA SA STIE CEVA CEAIURI SAU CEVA HOMEOPAT PT. PROBLEMA MEA MULTUMESC PENTRU RASPUNS

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

cum adica blocat?nu ti-a explicat?am o colega care a avut hidronefroza,cu nefrostome...complicat si care a scapat cu ceaiuri de toate felurile .sigur ai si o infectie urinara.fa-ti un ex de urina si o urocultura pina una alta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madar (acum 13 ani)

NU MI-A EXPLICAT NIMIC SE GRABEA LA O URGENTA IAR PE SCRISOAREA MEDICALA SCRIE:RINICHI DREPT NORMAL SITUAT SI CONFORMAT CU IMPORTANTA DISTENSIE PIELOCALICEALA HN gr 2 IAR EXPRIMAREA LUI IN TIMP CE-MI FACEA ECOGRAF A FOST RINICHIUL DREPT E PUR SI SIMPLU BLOCAT E BLOCAT CE SA FAC CU TINE? APOI A PLECAT NU STIU CE SA CRED SAU SA FAC DE ACEEA AM CERUT SFATURI PE FORUM PANA AJUNG LA ALT MEDIC MULTUMESC PENTRU RASPUNS.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 8 ani)

Draga Anca as dori un contact de al tau. As dori sa te intreb despre colega de care ai amintit in mesaj. Mama e in aceeasi situatie. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 8 ani)

Pt anca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

Draga madar, rinichiul drept nu e blocat, fiindca ai fi avut dureri insuportabile, si ar fi trebuit sa fi internata de urgenta. Probabil ca ai o piatra, fiindca asta produce dureri si sangerare. E bine sa mergi de urgenta la un medic urolog, sa-ti faca o radiografie, ca sa vada daca piatra este in rinichi sau s-a eliminat. De multe ori e o pietricica mica, care eliminandu-se zgarie traiectul (de aici sange in urina), si se elimina. Daca acesta e cazul, pentru evitarea infectiei, medicul va prescrie niste antibiotice. E bine sa bei multe lichide, daca exista acolo sucuri de "merisor" sau ceaiuri de cozi de ciresi (ajuta la curatirea traiectului). Cu mult timp in urma, am avut criza de rinichi, si de asta iti spun ce ai de facut. Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madar (acum 13 ani)

ITI MULTUMESC MULT PT. RASPUNS. AM PROGRAMARE LA UROLOG DAR E DEABEA SAPTAMANA VIITOARE SI DE ACEEA AM INTREBAT CE POT FACE PANA ATUNCI.CEAIURI BEAU DE CARE MI-AI RECOMANDAT SI TU SI IAU NO SPA SI TRAMAL.SPER SA TREACA CAT MAI REPEDE. SANATATE MULTA TUTUROR SI MULTUMESC PENTRU SFATURI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petrus (acum 13 ani)

BUNA SEARA,AM FACUT TRATAMENT PENTRU SCIATICA,DAR DUREREA PERSISTA,ESTE POSIBIL SA AM CEVA LA RINICHI? MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 13 ani)

Posibil..si pe mine ma dor rinichii..poate inceput de piatra sau eu stiu..mai bine consulta un medic!Si (madar) scuza-ma ca-ti zic dar din cate am auzit eu daca se blocheaza rinichi mori pe loc :( deci i-ati gandul de la asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin (acum 10 ani)

doctorii urologi sunt total depasiti in romania faci tot felul de analize iei tot felul de medicamente prescrise de ei dar din lipsa de dotari nu pot decat sa- ti i-a banii cu nosalanta( daca esti prost sa-i dai) si fug de raspundere . In afara daca a-i intrat la cabinet de urologie si daca esti grav te-a internat IMEDIAT, nu te plimba pe drumuri de la ana la caiafa. Ptr ei litrotritia o fac medici rezidenti este ca un joc pe calculator unde trebuie sa focalizeze undele pe calcul si sa-l distruga ,intr-una s-au mai multe etape

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 10 ani)

pt colica renala se ia..nolicin de 400mg,plus no=pa,scobutil,papaverina.a si consum de lichide este 3l pe zi. Dumnezeu sa va ajute sa va faceti toti bine cu drag

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

euandy (acum 9 ani)

Colica renala trebuie tratata in serviciu de specialitate, pentru a evita orice poate sa degenereza...cat despre raspunsul tau lili este ok tratamentul, numai ca pana se ajunge la tratament majoritatea pacientilor aflati in colica renala consuma lichide cat mai multe...intr-un fel asta este o greseala capitala pentru ca la colica renala pana se ajunge la medic tratamentul cel mai indicat este "cura de sete"...atat timp cat rinichiul nu are ce sa filtreze si durerile vor scadea...si durerile in colica sunt de cel mai multe ori insuportabile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AnaCorina (acum 7 ani)

Buna ziua daca a.ti trecut prin asa ceva am nevoie de un sfat.Am urinat sange cu 5 zile in urma sange rosu inchis simntind in acelasi timp o zgarietura in vagin(asa am simntit nsh unde a fost defapt)apoi urmatoarele zile am urinat roz doar la sfarsitul mictiunii si cu cateva cheaguri mici dar nu mereu o data era o data nu.Am fost la doctor din prima clipa si mi s.a spus cistita mi sa dat tratament cu antibiotic dar nu mi.a trecut..apoi am mers la urolog care mi.axdat sa fac eco plus analiza la urina .Pana am programare la eco as vrea sa stiu despre ce e vb daca a.ti avut asa ceva.Precizez ca alte dureri nu am.Varsta 33

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna ziua .si eu acum recent am fost la urgenta cu dureri foarte mari si mia spus, ca am un rinichi blocat .dreptul oare de la ce se poate antampla .sa se blocheze dar mumai cu operatie alt fel nu exista sansa va multumesc (acum 7 ani)

Alisa

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Buna ziua .si eu acum recent am fost la urgenta cu dureri foarte mari si mia spus, ca am un rinichi blocat .dreptul oare de la ce se poate antampla .sa se blocheze dar mumai cu operatie alt fel nu exista sansa va multumesc (acum 7 ani)

Alisa

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen andrei (acum 7 ani)

Am inceput sa urinez cu sang si cheaguri.M am dus ls doctor , si pentru ca am si diabet m.a trimis la nefrolog ( nefrologie diabetica ) dar nu mi.a prescris nimic desi, de exemplu din analize reiese si o anemie feriptiva cam mare.Programare la medicul specialist peste 22 de zile .Ce dumnezeu sa fac?Sa astepg sa cad pe strada? Pierd chaguri la fiecare mictiune!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1482024364 (acum 7 ani)

Buna Carmen,
am citit mesajul tau acum, nu stiu in ce stare te gasesti. Pt probleme ca ale tale ar fi bine sa faci
-de 3 ori pe saptamana impachetari ala corpului de la subsuoara pana la varful picioarelor cu decoct de fan fierbinte, 1h30''. Impachetarea se face cu ajutorului unui cearsaf gros din bumbac sau in, impaturit macar in 2 sau in 4. Se pune intai o cuvertura pe pat apoi te intinzi pe pat cu cearsaful inp***at in decoct infasurat in jurul corpului. Apoi te invelesti cu cuvertura pe care ai pus-o dedesuptul impachetarii si mai pui o alta deasupra.
-2 bai caldute de sezut cu plante, de cate 12min fiecare/saptamana.
-o baie de sezut rece de max 30 sec/saptamana.Apoi intri in pat si te incalzesti.
-in fiecare zi o spalare totala cu ajutorul unui prosop inp***at in apa rece si imediat apoi intri in pat.
Toate aplicatiile se fac intr-o camera incalzita rezonabil si lipsita de curenti de aer.
Sunt si alte aplicatii, daca problema ta nu se rezolva cu astea pot sa iti mai sugerez si altele.
Am citit de curand o carte despre post scrisa de un nefrolog, Dr. Fung si el scrie ca diabetul si implicit problemele pe care acesta il cauzeaza rinichilor poate fi vindecat prin post. Poti sa dai cautare pe youtube si sa gasesti cateva video-uri si interviuri cu el.
Sanatate!
Alina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1482024364 (acum 7 ani)

Am uitat sa iti spun ca tratamentul de mai sus se face timp de 3 saptamani. si baile de sezut se fac in zile diferite. De exemplu nu vei face baia de sezut calda in aceeasi zi cu cea rece. Rolul aplicatiilor reci este de a cali corpul si a impiedica raspindirea in corp a bolii. Au si un efect excelent asupra psihicului.
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: