Klebsiella spp raspuns medic

Infectii urinare
Intrebare postata de Marius37492988 cu 11 ani in urma

Am aflat ca am Klebsiella spp in urma unei uroculturi. Va rog sa-mi spuneti daca pot infecta alte persoane. As vrea sa stiu de unde se ia aceasta bacterie? In afara de antibiotic, trebuie sa mai iau si alte pastile? Mentionez faptul ca eu iau de cateva luni bune Rowatinex pentru ca am probleme la rinichi. Ma ajuta si pentru a scapa de aceasta bacterie? Daca se poate va rog sa imi dati mai multe informatii despre klebsiella spp si ce poate face rau in organism.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Speciile de Klebsiella sunt raspandite ubicuitar in natura. Ele pot coloniza pielea, faringele , tractul gastrointenstinal si urina. Pot fi responsabile de : pneumonii, infectii de tract urinar, infectii nozocomiale ( din spital). Aceste infectii apar in special la persoanele imunodeprimate, spitalizate, care au utilizat antibiotice, stresuri majore ( boli, operatii, etc).
Speciile de Klebsiella pot patrunde in organism prin inoculare directa ( nise) ale epiteliului sau prin migrarea din zonele de colonizare.
Cert este ca, infectiile datorate acestor specii, trebuie tratate cu antibiotice ( conform antibiogramei).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii urinare.

Dorel (acum 8 ani)

sotia mea este de 3 luni in spital si mai multe operatii,de dumineca 06.09 are frisoane foarte puternice si face febra -39,7. Astazi am aflat ca are Klebsiella-dobandita in spital,ne-a introdus un antibiotic injectabil/zi si ceva pastile se doua ori pe zi (administrate pe jejenostoma).
Cat e de periculoasa bacteria ,si cat timp dureaza tratamentul???
Cu stima Dorel Culda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorel (acum 8 ani)

sotia mea este de 3 luni in spital si mai multe operatii,de dumineca 06.09 are frisoane foarte puternice si face febra -39,7. Astazi am aflat ca are Klebsiella-dobandita in spital,ne-a introdus un antibiotic injectabil/zi si ceva pastile se doua ori pe zi (administrate pe jejenostoma).
Cat e de periculoasa bacteria ,si cat timp dureaza tratamentul???
Cu stima Dorel Culda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihha (acum 8 ani)

Urina cu timpul intra in sange si e gata tot atunci se moare clar.Pt tratament colistin injectabil intravenos sau intramuscular 7-14zile repetat tratamentul peste un an consecutiv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlădescu Emilian (acum 7 ani)

Nu am cunoștințe despre asemenea boală. Cer informații și ajutor.
Mulțumiri anticipate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NegoitaM (acum 2 luni)

Buna ziua! Si baietelul meu 1 an si 3 luni are problema asta in prezent , dar vreau sa specific ca initial a fost internat pt ca tusea si a tusit 2 sapt continuu cu tot cu tratament. Surpriza, in spital ne a gasit pneumonie interstitiala, ca urmare am stat o sapt internati si supravegheati cu tratament corespunzator. In timpul acestui tratament pt pneumonie, la analize de urina ne a gasit e-coli!!!! Buuun, am tratat concomitent cu Meronem. Toate bune, am plecat acasa ok, insa la indrumarea medicului pediatru am repetat asa cum ne a spus , analizele de urina si surpriza !!" Klebsiella".... Iar acum nu stiu cr sa iau si ce sa fac , sunt un tat disperat. Scrie pe analize ca este sensibil la Meronem. Sa ii mai dau sau nu??? Multumesc frumos!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: