De ce ma doare in spate in partea stanga rinichiul asa de tare raspuns medic

Infectii urinare
Intrebare postata de laly23 cu 12 ani in urma

Acum o luna am fost la urgenta tin sa mentionez ca sunt in anglia ,cu simptome precum durere puternica in spate de rinchi in partea stanga,voma,greata,senzatia de a urina frecvent dar cand ma duceam urinam doar un pic..mi sa spus ca am infectie la rinichi fara nici o alta lamurire si mi-a dat antibiotic augmentin625mg timp de o saptamana...dupa terminarea tratamentului in ziua de revelion ma luat iar durerea de rinichi in partea stanga insuportabila de parca mil taia cineva pe viu sau il scotea,aveam senzatia ca vreau sa urinez mereu si la urinare ma ustura de nu mai puteam ceea ce in prima faza cand mam dus la urgenta nu aveam probleme cu usturimea...imi era greata,imi venea sa vomit,imi era rau tare ce sa mai....vreau sa stiu ce am,ce fel de boala,la ce medici specialisti in ce?trebuie sa ma duc,ce fel de analize sa-mi fac,sunt disperata nu mai pot pt ca am auzit ca de la infectia asta pot sa mor sa fac septicemie sami intre in sange in tot corpul,asa ca nu mai stiu ce sa fac,va rog ajutati-ma ,lamuriti-ma cat de grav e ceea ce am.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

recomandarea este sa mergeti la un consult medical cat puteti de repede. medicii recomandati pentru astfel de afectiuni sunt: medicul de familie, medicul de medicina interna, medicul urolog, medicul nefrolog. din descrierea simptomelor, pare sa fie vorba despre prezenta unor calculi renali, si cel mai probabil in momentul in care se elimina unul mai mic, aveti acele simptome atat de intense. la medic va fi facuta o anamneza amanuntita a simptomelor, un examen clinic sa constate unde anume este durerea clar, unde/daca iradiaza, daca rinichii au devenit palpabili, iar apoi urmeaza partea de analize si investigatii: analize de sange si investigatii imagisticie: ecografie abdominala, radiografie, etc.
dupa toate acestea se va decide o forma de tratament.
aici, in lipsa celor de mai sus, nu se poate pune un diagnostic de certitudine si nici prescrie un tratament, de aceea trebuie sa va prezentati la medic si preferabil cat mai repede pentru a evita posibilele complicatii.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii urinare.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

pentru mai multe detalii despre aceasta afectiune, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/ce-trebuie-sa-stii-despre-pietrele-la-rinichi-calculi-renali_8820

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 10 ani)

Ma ajutati si pe mine va rog?: de ieri 28.04.2013 a inceput sa ma doara in spate pe partea stanga si sa ma si usture apoi a inceput si in fata tot in acelasi loc si ma doare rau parca ma arde cineva acolo in partea aia si ma doar si ustura nu stiu ce sa fac oare sa am ..apendicita''''
cumva? va rog bagati id daniel_opris6

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebeca (acum 10 ani)

buna ziua am aproape 19 ani sunt casatorita aproape de un am sunt in sarcinata in 8luni si ce va am o problema mam dus la un doctor mia zis ca am o infectie urinala dar ma doare spatele Enorm de mult ma tine de aproape 5-6 zile nu pot sa dorm sa mai manc sa ma mai misc nu pot sa fac nimik si mie si mai greu ca sunt in ultima luna al sarcini cand mam dus la doctor mia zis ca nam nimik cu ranichi dar totus tratamenteu nu al simt ca fuctioneasa delok te rog spunem ce trebuie sa fac sa nu ma mai doare spatele asa rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Seby (acum 8 ani)

Si eu am asa ceva fix ca tine de 3 zile tot ma doare !
Am 18 ani :)
Eu las sa sa extindă boala ca oricum numai am pentru ce sa trăiesc ...e asa aiurea Viata !
Mai bine mor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bula (acum 8 ani)

:)))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

creta ana (acum 8 ani)

Pe mine mă doare rinichiul în partea stângă tare de tot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: