Buna!

Infectii urinare
Intrebare postata de catalin30nik cu 13 ani in urma

Am avut un contact sexual neprotejat, am fost la medic din cauza usturimilor si scurgerilor.Analiza pe lama si de urina, diagnostic uretrita, Tratament Amoxacilina dupa tratament au inceput iar usturimile dar fara secretie, (am facut alte analize de urina si au iesit bine) cand era cald usturimile pareau sa fie mai intense, sau ameliorat in timp dar nu au disparut, am avut un alt contact sexual si cred ca i-am transmis ceva pt ca si ea a inceput sa aiba usturimi, am mers la dermatolog i-am dat analizele anterioare si m-a diagnosticat uretrita netratata. Tratament: ospexim 1000 (cred) si antimicotice 1 pe saptamana, usturimile au disparut aproape in totalitate, dar ac***a in vedere ca partenera nu a luat acelasi tratament cred ca m-am reinfectat si usturimile tot fara scurgeri au inceput sa reapara si in iarna s-au intensificat. Recent am fost iar la medic , Rezultat analize urina :.. PH...........6,0
densitate................1025
proteine......negativ
glucoza.......negativ
corpi cetonici .......negativ
nitriti....negativ
urobilinogen..........negativ
pigmenti biliari............negativ
Sediment; CCA. 2-4 leucocite /camp , Mucus prezent
aspect macroscopic culoare galbena, turbiditate; limpede , sediment absent filamente absente.
Examen microscopic: prezente cca.2-4 leucocite prezent mucus , Cultura:
numar total germeni: sub 1.000 UFC/ml Interpretare : sub 1.000 UFC/ml bacteriurie fiziologica,clinic nesemnificativa.
Tratament doza unica 3 pastile antibiotic, cuminol 2 pe zi si doxaciclina 100 una pe zi intre cuminol, nu am luat no-spa(sa fie asta problema deoaredce imi era prescris 1 pe zi?). Dupa tratament s-au amplificat iar usturimile nu am mai avut nici un contact sexual cu cateva luni inainte de analiza curenta si nici dupa dar au aparut iar usturimi fara secretie. Ce mai este de facut ? la ce medic sa mai merg, sau sa incep tratamentul cu ospexim si antimicotice?deoarece acel a avut un efect pozitiv... au trecut deja aproape 2 ani de la prima infectie sa fie ceva grav si cronic? Va rog sa ma ajutati cu sfaturi macar, va multumesc!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

gaby din medias (acum 13 ani)

te sfatuiesc sa faci oxiterapie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 13 ani)

BUNA AM JI EU CISTITA ACUTA JI AM LUAT TRATAMENT AMPICILINA,DAR JI PARTENERULUI MEU II APARE O MACARIME CE TREBUIE SA FACA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

spunetimi ce sa fac in privinta partenerului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 13 ani)

Poate a-ti primit raspunsuri, sau poate nu. Trebuie sa nu mai aveti relatii sexuale pana nu va tratati corect. Dvs. mergeti la un cabinet de ginecologie, iar partenerul la urologie. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati. Urinez foarte des si la sfarsit simt o durere de ovare (interna). E ca si cum ar infige cineva un ac secunda de secunda. Mi''am facut programare la ginecolog dar doar peste o saptamana pentru ca sunt plecata. ce ma sfatuiti pana atunci?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina dulce (acum 10 ani)

Buna ma Poate ajuta cineva am o scurjere alba si pute urat ma si doare cand urinez ce sa fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: