Un tratament pt stafilococ auriu? raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de nuta96080 cu 14 ani in urma

Caut un tratament pt stafilococ auriu pt un copil de 7 ani.
la antibiograma a iesit ca e sensibil la biseptol, gentamicina, cefalotin, cefamandol, rifampicina, ciprofloxacin, norfloxacin,
medicul de familie mi-a dat zinat si prednison dar nu a cedat
in antibiograma tb sa vad la ce e sensibil, nu?
ma poate ajuta cineva?
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Adrienne (acum 14 ani)

Medicul de familie nu a avut antibiograma in fata, atunci cand a prescris tratamentul ? Daca nu a respectat rezultatul............atunci la ce bun ai facut-o ? Aceasta intrebare trebuia sa i-o pui medicului. Ce a spus medicul dupa acest rezultat negativ,la tratament ? Multa sanatate copilului ! medicul trebuie sa rezolve problema iar parintele este normal sa-i puna intrebari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laleli (acum 14 ani)

Din pacate eu m-am luptat sa scap de un stafilococ auriu si nu a fost deloc usor .Am facut nenumarate antibiograme , mi se recoltau frecvent secretii din nas ,gat si urechi si apoi urmam tratamentul indicat de medic . Si la urmatoarea antibiograma ce sa vezi :stafilococul care mi se depistase in gat se afla acum in nas !Tot schimband antibioticele ca pe sosete am ajuns sa simt pe propria piele ce inseamna sa fii alergic la vancomicina si sa nu ai habar , ajungand la un pas de moarte.Am fost si la Cantacuzino dupa un tratament si mi s-a dat Baneocin ,insa nu pot spune cu certitudine ca am scapat de stafilococ .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Antibioticele scad imunitatea
Am scris aici
http://acpunctura.forumgratuit.ro/imunitate-vaccinuri-f21/antibioticele-scad-imunitatea-t226.htm

Aveti la dispozitie tratament homeopatic, fitoterapic si Corynebacterium parvum
Apelati la un medic .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

Zoe (acum 14 ani)

Singurul tratament cu efect sigur asupra stafilococului auriu este acela cu Vancocin (substanta activa Vancomicina). Efectul este mai rapid daca se face perfuzabil. O doza trebuie administrata in 60 de minute.
Fetita mea a avut stafilococ auriu si a scapat cu tratamentul asta.
Va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 13 ani)

ma bucur ca a scapat de acest stafilococ auriu ,care mi se pare tare grav sa il ai.FELICITARI!!!!!!!!
Nepotica mea ,s-a infestat cu aceasta bacterie cand a facut multe examene in timpul sarcini.DECI S-A INFESTAT DIN CABINETELE MEDICALE SAU DIN MATERNITATE!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

am 24 de ani si d ecativa ani,am fost indentificata cu acest microb.am luat diferite tratamente cu antibiotic dar nu au efect.acest microb il am in gat la amigdalite.si vreu si eu un tratament ca simt ca nu il mai pot duce acest microb.mai am o intrebare ....e recomandabil sa raman insarcinata daca am acest microb?va rog ajutati-ma s ascap d eel.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa violeta (acum 13 ani)

da gelu de aloe vera face minuni eu am un baietel de 4ani si noi am scapat de rosu in gat si puroi cu gelu de la aloe vera cel cu piersica folositil cu incredere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ignat mihaela (acum 13 ani)

fetia mea de 2 ani si 5 luni a fost depistata cu stafiloscoc auriu in nas i sa dat sultamicina(unisan)la antibiograma ia iesit amoxacilina-sensibil,cefalotina-sensibil,cloramfenicol-sensibil,ciprofloxacina-intermediar,gentamicin-sensibil,neomicina-intermediar,netilmicina-sensibil,tetraciclina-rezistent,tobramicina-sensibil si scrie stafiloscoc auriu preazent in cantitate mare,va rog sami spuneti daca e bun antibioticu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

doina_dada (acum 12 ani)

am stafilococ auriu de 7 ani nu pot scapa de el ,mi sa scos rotula si mi sa fixat picioru as vrea sa indoi picioru barem o data inainte de a muri dar nu stiu cu ce sa scap de stafilococ care e prezent deasupra genunchului,stie cineva sa ma ajute cu un sfatn ??// va multumesc adresa de email [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinia (acum 11 ani)

am o fetita de 3 ani jumate si are stafilococul auriu in gat de anul trecut,a mai disparut din gat cu antibiotic augumentin dar a reaparut foarte repede si nu mai stiu ce sa ii dau.Astept raspuns,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian G. (acum 11 ani)

Miere de Manuka + propolis (tinctura sau solutii nealcoolice sau brut) - rezolva o mare parte de stafilococi si chiar si din cei rezistenti la antibiotice. Mai multe detalii gasiti pe internet cum am gasit si eu. Cert este ca e cam scumpa acea miere ... din pacate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

m (acum 10 ani)

ceai de salvie -excelent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Duru Daniel (acum 10 ani)

cum adica la un pas de moarte?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marta (acum 8 ani)

Buna. Am 22 de ani. Sunt in State si de 7 ani ma chinui cu stafilacoc auriu. Am acnee severa. Ma doare toata suprafatsa pielii in zonele afectate( fatsa.git.spate) si nu mai stiu ce sa fac. Medicii din Moldova mi-au prescris fel de fel de tratamente insa nu au ajutat. Nu am avut schimbari,mam ales cu arsuri de piele si mai multe cosuri. Va rog tare mult cine are un sfat si pentru mine sa ma ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 7 ani)

Ma lupt cu aceasta bacterie de 2,3 ani,a iesit In exterior mai exact pe ceafa cosuri,o infectie destul de urata,am fost la dermatologi dar nici o sansa,daca poate cineva sa imi spuna unde as putea sa ma duc sa pot reOlva aceasta problema :|

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1486506855 (acum 7 ani)

Pentru stafilococ auriu folositi otet de mere de 3 ori pe zi cate 30ml diluat cu apa inainte de masa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21553290049 (acum 5 ani)

Eu am scapat de o infectie urata a pielii stafilococ auriu Oxacilina + Triderm unguent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: