Streptococ la git raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de vikygori cu 13 ani in urma

Spuneti-mi va rog, daca cineva din rude foarte apropiat are infectia streptococ la git, se poate transmite la copil de 1 an, deoarece se afla deseori in contact cu bolnavul, copilul des se imbolnaveste, lunar, tuse, temperatura, pneumonie, acum are angina, este necesitatea sa-l duc la un control pentru a vedea daca are aceeasi infectie? MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Filipa (acum 13 ani)

Este foarte posibil. Streptococul este periculos, se spune despre el ca ''''linge articulatiile si musca inima''''. Adica se face reumatism articular si apoi la inima. Mergi la medicul de familie, ceri trimitere pt analize. Trebuie facut exudat faringian, adica o proba luata din gat si careia i se face antibiograma. La analiza iese daca are sau nu streptococ si ce medicament trebuie sa ia pt a ca acesta sa dispara. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Streptococii se pot transmite direct la alte persoane prin picături din căile respiratorii şi de pe piele.Cea mai periculoasă sursă de răspândire este reprezentată de secreţiile nazale ale persoanelor purtătoare de streptococi hemolitici. Simptomele pe care le descrieţi pot fi datorate unei infecţii cu streptococ, de aceea ar fi indicat să consultaţi un medic (vor urma etapele descrise foarte bine de utilizatorul Filipa)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: