Buna ziua am o intrebare pt domnu dr emil otesteanu raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de simonick cu 12 ani in urma

Va rog frumos sa ma ajutati sa iau o decizie in urma cu o sapt am fost internati in spitalul jud arad si diagnosticati cu artrita coxofemurala nejustificata analizele proaste ASLO PROTEINA C SI FIBRIOGENU ni sa administrat 3 zile penicilina si inca 7 zile amoxicilina capsule si paracetamol fiul meu avind 4 ani si 28 kg va rog sa mi spuneti daca acest tratament este corect avind in vedere ca are o tuse dimineata pe care medicul pediatru nea trimis la alergolog si nea spus ca e alergie eu ca mamica nu stiu ce sa cred pt ca el nu se manifesta asa la alergii doar stranuta cind e in praf va rog din suflet spuneti mi ce e de facut unde sa merg cu respect d na NICOARA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

1 ). Daca in adevar ASLO este peste 250,precum si proteina C reactiva si Fibrinogenul crescute , diagnosticul si tratamentul , sunt corecte. Probabil si VSH are valori crescute . 2 .) Greutatea fiului d-vs de 4 ani ,(28 kg daca este cantarit corect ) este cu aproape 8 Kg peste media greutatii semenilor lui. Deci supraponderal. Atentie la alimentatie ( reduceti fainoasele-painea- biscuitii ,ca si dulciurile concentrate si grasimile ) 3 .) Stranutul ( mai ales primavara si vara la polenul florilor si la praf ) ca si tuse pot fi semnele unei alergii. Daca este asa stati de vorba cu alergologul ,poate este de acord si cu o cura de SALINA ( in Ardeal, sau Slanic Moldova , Govora...) anual , cu rezultate foarte bune in bronsitele astmatiforme .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

simonick (acum 12 ani)

VA MULTUMESC DIN SUFLET O SA VA URMEZ SFATURILE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana brasov (acum 12 ani)

va rog dn suflet sa-mi spuneti ce estestafilococul auriu si cum oti sa-l faci? mrntionez ca maa mea este internata in spital cu piciorul amputat de sub genunchi are diabet face insulina 2 pe zi si a fost descoperita cu acest virus sau ceo fi el dupa o luna va rog sa-mi raspundeti. va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simonick (acum 12 ani)

uite mariana asta am gasit sper sa te ajuteInfectie cu stafilococ, bacterie Gram pozitiva.
Stafilococii sunt prezenti in aer, in apa si pe toate suprafetele; omul ii gazduieste in fosele nazale, intestin, glandele sudoripare si pe piele. Stafilococul este un germene piogen (capabil sa provoace formarea puroiului). Specia cel mai des responsabila de infectii este Staphylococcus aureus sau stafilococul auriu.
Infectiile cu stafilococ pot fi contagioase si se transmit direct (prin contact cu focarele cutanate infectate) sau indirect (prin intermediul mainilor). Ele sunt favorizate de alcoolism, de denutritie, de diabetul zaharat, de o stare de debilizare care urmeaza unei interventii chirurgicale, de introducerea in organism a unui corp strain (proteza, ac de injectie) si apar cel mai frecvent la copiii mici si la persoanele foarte in varsta. Stafilococul este adesea cauza unor infectii nozocomiale (intraspitalicesti). Exista doua tipuri de stafilococie, supurativa si nesupurativa.....BAIATUL MEU A AVUT O RANA LA PICIOR I-AM FACUT ANTITETANOS IAR IN 12 ORE AM AJUNS CU EL LA URGENTA CU DIAGNOSTICUL DE OSTEOMIELITA PROVOCATA DE STAFILOCOCUL AURIU CARE SE GASESTE PE MUCOASE, A INTRAT IN SANGE SI CE A URMAT NUMAI EU STIU.DAR BAIATUL MEU STA PROST CU SISTEMUL IMUNITAR SI ASTA A FOST PRINCIPALA CAUZA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: