ASLO marit dauneaza unei sarcini !? raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de dyana22 cu 10 ani in urma

Buna ziua , Ma numesc Diana si am 31 de ani. Din 2008 am descoperit ASLO 400 , dar din pacate nu stiam prea multe despre acest streptocop si nu am facut tratament .In 2010 mi-a repetat analizele si mi-a iesit ASLO 600 .. de atunci am inceput sa fac injectii cu Tardocillin(Germania),iar dupa Retarpen(Austria) (dor mai putin decat Moldaminul) pana in prezent cand mi-am refacut analizele si am ASLO 240 ...mi s-a recomandat sa-mi scot amigdalitele ,dar eu nu am avut probleme de genul ...gat umflat sau amigdalita plutacee si de aceea refuz deocamdata aceasta interventie ! Am ajuns la 31 de ani ,in mai 32 si inca nu am un copil :( din cauza acestui streptocop ....am tot cautat pe internet sfaturi ,dar nu am gasit nimic... mi s-a spus de catre doctori , nu unul , ca nu se intampla nimic daca raman gravida cu acest ASLO crescut , din contra... s-ar putea sa-mi scada . Mi-e teama sa nu afecteze fatul sau pe viitor sa fie mai rau . Mentionez rezultatul ultimelor analize , poate va ajuta cu ceva .... V.S.H. 60 MIN - 10 mm (valori de referinta 2-10 ) ; V.S.H. 120 MIN - 20 mm (valori de referinta 2-20) .... PROTEINA C REACTIVA - 0.1 mg/dL (valori de referinta < 0.5 ) ; ASLO -240.3 UI/ml (valori de referinta < 166 ) . Am facut si exudatul faringian si cel nazal si au iesit negativ.
Ce ma sfatuiti ?!?! VA ROG AJUTATI-MA !!! Multumesc frumos !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

ASLO marit ( mai ales la aceasta valoare) nu influenteaza cursul sarcinei sau sanatatea fatului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

andreea (acum 8 ani)

ASLO marit nu afecteaza sanatatea fatului, insa tratamentul pentru ASLO marie (injectiile cu Moldamin) afecteaza?
Multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dyana22 (acum 10 ani)

Va multumesc frumos pt raspunsul dvs ... daca o sa mai am nelamuriri o sa va mai deranjez . O zi buna sa aveti !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Larisa (acum 8 ani)

Buna eu am Sali 400fac Injecții cu tardocilin dar mai am doua una pe luna trene sa iau total 4ma dor articulațiile si m-a simt rău o data pe luna amețeli ssi dureri de cap este de la tardocilin ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: