Legatura dintre acnee si probleme ginecologice raspuns medic

Infectii ale pielii
Intrebare postata de ank fi cu 14 ani in urma

As vrea sa stiu daca exista o legatura intre cosurile ce imi apar pe fata si problemele ginecologice ce le am.am 24 de ani si imi apar foarte multe cosuri pe fata care abia se vindeca. am incercat tot felu de creme prescrise de dermatolog dar nu se vindeca de aceea credca e o problema din interior.am aflat de curand ca am contactat herpes genital si mai am o rana pe colul uterin pe care am vrut sa o cauterizez dar medicul ginecolog la care am fost mi-a zis ca sunt prea tanara pt asa ceva.se poate sa existe o legatura intre acnee si vreuna din aceste afectiuni ginecologice?va rog sa imi raspundei daca considerati ca da, si eventual sa-mi sugerati o solutie. va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Nu exista nicio legatura intre herpes genital, rana de pe col si acnee. Trebuie sa luati legatura cu un endocrinolog, care va stabili care este cauza acestei disfunctii, este posibil sa aveti Sindrom de ovar polichistic sau o alta afectiune endocrina. In urma consultului medical se poate stabili diagnosticul de certitudine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii ale pielii.

Silvia (acum 14 ani)

Cosurile de pe fata au legatura si cu unele tulburari hormonale(in afara unui ten gras, seboreic, predispus la probleme dermatologice)Poti observa ca-ti ies mai multe cosuri cu cateva zile inaintea menstruatiei, iar dupa menstruatie se mai calmeaza putin lucrurile. Trebuie sa mergi la dermatologie sa vezi daca acele cosuri sunt din cauza tenului sau problema aparitiei lor este hormonala/ginecologica.Fiica mea avea multe cosuri si, cand si-a facut o ecografie abdominala/pelvina, avea un chist pe un ovar. A urmat timp de 6 luni un tratament cu anticonceptionale, timp in care i-au disparut cosurile si chistul. Acum i-au reaparut si tb sa mergem la doctor din nou. Sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Corect, Dr.Medicina Interna, nu exista nicio legatura intre herpes genital, rana de pe col si acnee. Posibila si o tulburare endocrina, poate una imuna, poate de alta natura.
Infectii virale (herpes), bacteriene (stafilococul din cosuri), poate si alte infectii (cele care dau ulcerul (rana) de col uterin, organismul produce ceva din care se hraneste stafilococul din cosuri (activat si inmultit cu ce-i da corpul prin glandele sebacee), o lupta sp***a si cu virusurile (herpesul), un folicul ovarian (poate) crescut ca nu s-a spart la timp si aduna si ceva acolo. Un echilibru si reglare psihica-nurologica-endocrina-imuna perturbat.
Si pacienta are dreptate, s-a dereglat ceva.
Comentatorul, banuim bine intentionat, in prima parte face comentarii medicale, ca la fotbal, apoi spune ceva din experienta cu fiica si o rezolvare temporara, ca este nevoie din nou la medic. Este bine sa mergi la medic.
Cum intervenim?
Anticonceptionale? O sa se umfle picioarele, risc de tromboze venoase, solicitare in plus pe articulatii, apoi probleme cu greutatea, apoi celulita, hipertensiunea arteriala si bolile metabolice si nu se mai iese din cerc. In plus si ulcerul de col, cu potential de malignizare (cancerizare).
Cum iesim din cerc?
Intarim imunitatea? Reglam metabolismul? Reglam sistemul endocrin? Schimbam cursul si readucem echilibrul originar, cand nu aveam problemele astea?
Cum facem asta?
Medicina dozelor mici, medicina reglarii fiziologice, medicina viitorului, medicina care aduna si impaca medicina conventionala (alopata, ortodoxa) cu medicinile integrative (alternative si complementare - homeopatia si acupunctura) si sparge orice neintelegere de limbaj intre practici medicale si medici care aparent vorbesc limbi straine. Am postat deja ceva pe site despre aceste subiecte si urmeaza sa le dezvolt dupa ce ma intorc de la o intalnire foarte departe cu toti desteptii (marii specialisti) de pe pamant in chirurgia vasculara pe care o practic (congresul Uniunii Internationale de Angiologie).
Cu stima,

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anna maria (acum 13 ani)

am si eu o problema.am avut un timp indelungat cosuri dupa pt un an mi au disparut -dar acum de vreo 5 6 luni le am din nou.am probat toate cremele si multe naturiste si nu mi trec.pot fi oare alergik la ceva s au am vreo infectie pt k ma ustura si fata cand le mai strang .ma puteti ajuta .am probat si crema cu cortizon si sapunul de sulf da nimik

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel Matei (acum 13 ani)

tratamente pentru acnee
REZULTATE:
http://www.scribd.com/doc/50419646/NU-SKIN-Clear-Action-System-Acne-Treatment-e-health-nsedreams-com

http://www.facebook.com/album.php?fbid=207203699291677&id=206244666054247&aid=57330

WEBSITE:
http://www.nsedreams.com/pwp/productInfo.do?pwpID=ROW9315433&prodId=97110391&textCacheLocale=en_RO

www.e-health.nsedreams.com
www.facebook.com/healthbeautyspa

Dupa inscriere beneficiati de 30% reducere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sebastian seba (acum 10 ani)

sall iati medicamente menacne si ati va trece in. 3,,4 luni succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

al123456 (acum 10 ani)

Exista un tratament pentru afecţiuni dermatologice şi cutanate cum ar fi:
acnee
dermatită atopică (eczeme)
psoriazis
Herpes Simplex şi Zoster
infecţii bacteriene superficiale
leziuni ale mucoasei

Aceste tipuri de afecţiuni cutanate sunt destul de frecvente, iar majoritatea persoanelor suferă de cel puţin una la un moment dat al vieţii. Deşi cele mai multe afecţiuni cutanate nu pun viaţa în pericol, pot fi foarte deranjante şi pot avea impact negativ asupra calităţii vieţii.

Dumneavostra puteti vindeca aceste afectiuni prin terapii naturale,nedureroase, fara efecte secundare, eficiente pentru toate varstele.Pentru detalii sunati la 0764407476.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela Draghici (acum 10 ani)

Buna,

Am si o probleme asemanatoare cu a ta.
Eu cand am probleme cu acnee-cosurile ma dau cu creme de cu ulei 100% pur de arbore de ceai (tea tree) de la Thursday Plantation.

Efectele la mine se vad foarte repede, dupa cateva zile utilizare a tratament, efectele se vad.

Sper sa te ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 9 ani)

si eu am avut probleme cu acneea pana am luat prima data anticonceptionale, apoi poi sa spun ca am scapat de ele. Acum, ce imi mai apar din cand in cand, le tratez cu un aparat ce l-am cumparat cu 550 lei de pe net. Face tratament pe baza de ozon si terapie LED si tenul imi arata mult mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: