ECZEMA

Infectii ale pielii
Intrebare postata de MARIA-ADRIANA48120 cu 13 ani in urma

Buna ziua!
de aprox 10 luni imi apar pe un deget de la mana dreapta niste basicute mici, pline cu lichid. se sparg, se usuca, se formeaza o crusta...dupa care apar iar. am fost la trei dermatologi , am facut tratament cu aerius,flucovim, creme si unguente.....pe durata tratamentului e totul ok, dupa care apar di nou. daca vi s-a intamplat si voua....daca ati scapat..spuneti-mi si mie, va rog, ce tratament ati urmat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

ionnutz23 (acum 13 ani)

am si eu asa ceva mi-a aparut la un deget la mana dreapta iar acum am la trei degete...se face din cauza apei.nu te mai spala des pe maini decat atunci cand e chiar nevoie...daca gasesti tu vreo metoda mai eficenta sa-mi spui si mie te rog k sunt foarte nasoale....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

noemi (acum 12 ani)

daca nu ti-e greata incearca sa pui un melc fara cochilie si repeta faza de mai multe ori pe zii .eu am avut asaceva si am reusit sa scap de ele.succes!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan Florea (acum 11 ani)

Si eu exact aceleași basicute, faza este ca imi apar foarte multe pe degetul aratator(6-7) si aveam 2 aproape lipite de unghie si le-am spart. De atunci sub unghia mea, doar 1/5-ime din unghie, mi-a aparut sub unghie un strat destul de gros de piele moarta. (Exact ca la persoanele foarte in vârsta care l-i se îngroasa unghia cu piele moarta. Doar ca la mine este la mana si se vede urat. Daca ai reușit sa scapi de ele zi-mi si mie ce ai luat. Mersi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi (acum 11 ani)

Nu mai incercati cu nimic...este o alergie pe care o am si eu de 5 ani. Este o alergie cutanata pe care o aveam in corp dar sa activat in urma folosiri detergentilor sau a deodorantelor. Mie imi apar de obicei bube intre degetele de la picioare si la degetele de la maini. Doar aici se manifesta. Basici pline cu lichid, care daca nu le spargi se transforma in basici cu un fel de puroi, lichid galben. Am fost, cu ceva ani in urma la diferite cabinete si am incercat orice sa scap. Acum m-am obisnuit, apar doar cand folosesc sapun, sampon, deodoranti de orice fel,detergent spalat vase etc. M-am obisnuit si am reusit sa tin sub control aceasta alergie. O poti controla. Eu am incetat sa folosesc orice produs care imi provoaca alergia. Ma spal doar cu produse eucerin, este un fel de gel sampon sapun. Atata timp cat te speli doar cu acest sapun si cu apa calduta mai mult spre rece, ti alergia sub control. Dar am scapat de spalatul vaselor si am noroc ca nu transpir sa miros a transpiratie. Din cand in cand mai caut pe net sa vad daca sa gasit vre-un tratament...Dar nu gasesc nimic sa nu fi incercat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 8 ani)

Vegicor ai incercat? E cortizon natural, sa nu folositi NICIODATA cortizon, e criminal, face numai rau si bine deloc.
Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VALENTIN (acum 8 ani)

Dragilor nu va mai pierdeti banii si timpul pe la doctori ,e simplu e o alergie pe care am avut-o si eu e de la detergentul de vase sau de la clor ,incercati aceasta crema si sigur scapati .CICAPLAST BAUME B5 Doamne ajuta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21548093337 (acum 5 ani)

de la ce este acest cicaplast baume b5? nu gasesc asa ceva.
Ma lupt cu aceasta dermatita de peste 10 ani, am incercat toate cremele prescrise de dermatologi, insa nimic, este din ce in ce mai rau nu stiu ce sa mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru237439 (acum 11 ani)

buna ma numesc mariana am 34 de ani si de vreo 3 ani am si eu aceasta problema ,aceasta alergie pe maini de care nu put sa scap sub nici o forma dar la mine culmea ca eu nu am reusit sa ma duc la doctor sa vad ce fel de exema este:)))) imi apare si imi dispare se vede foarte urat pe mana ma mananca foarte tare se formeaza apoape cant e pe vindecare ca si o piele moarta si foarte rigida nu stiu daca va trece vreodata ca am loat diverse unguente de la farmacie trece pentru un timp si dupa aia apare iar daca aveti vrunul dintre voi vreun remediui nu eziyati sa-mi ziceti si mie!!!
.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 10 ani)

Incearca cu diprosalic,este singura crema care a functionat la mine ,mai este si diprosalic lichid care e la fel de bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 10 ani)

Incearca cu diprosalic,este singura crema care a functionat la mine ,mai este si diprosalic lichid care e la fel de bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marius (acum 10 ani)

Nu va mai bateti capul foarte tare, trageti tare aer in piept, respirati adanc si gata s-a rezolvat.... glumesc, e vorba de o eczema pe care o am si eu de 1 an si care se numeste Dishidroza. Este o eczema care NU ARE REMEDIU ci doar faze de ameliorare si de agravare. Este foarte important sa o puteti tine in frau si sa nu se extinda. La mine cel putin a pornit de la un degetul aratator al mainii stangi, apoi si la cele doua de langa cel aratator, apoi la mana dreapta incepand cu aratatorul si continuand cu cel mijlociu si cel de langa el. Daca va ajuta cu ceva eu am folosit foarte, da foarte multe creme toate la recomandarea medicilor dermatologi insa cel mai bine a mers, desi este o crema foarte puternica, DAIVOBET, destul de scumpa dar a fost ok pentru mine, imi aplicam numai pe zonele afectate de la degete searainainte de culcare un strat subtire, dimineata imi aplicam un strat subtire de ELOSALIC crema combinat cu TRAVOGEN crema. Dupa o luna s-a vazut o ameliorare pe care nu am mai intalnit-o de 1 an insa dupa 2 saptamani dupa ce am intrerupt tratamentul la recomandarea medicului au aparut din nou basicutele. Asta e sunt ale mele si sper sa nu le dau nimanui. Va doresc sanatate multa si putere de a lupta cu aceasta eczema tare incapatanata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 8 ani)

Ati incercat cu unguentele Elocom sau Fucicort? Aceasta eczema o are si sotul meu, iar in perioada cand ii apar bubitele se da cu una din aceste creme, seara, iar pana dimineata ii dispar.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 8 ani)

Daivobet este un cortizon extrem de puternic. Cremele cu cortizon nu vindeca problema, amelioreaza pe moment si dupa intreruperea tratamentului reapar in forta.
Dishisroza este o alergie, poate fi la orice , medicamente, creme de maini, alimente... orice.
Eu am facut o eruptie de la nurofen si azitrox intr-o perioada cand eram racita. Am folosit la indicatia medicilor aceleasi creme cu cortizon care nu au facut altceva decat sa-mi lungeasca perioada de eruptie.
Incercati sa nu mai folositi cortizon, exista tratamente naturiste fff eficiente.
Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciprian (acum 10 ani)

Eu am auzit ca se trateaza prin leacuri babesti. Descantece sau asa ceva.
ar trebui sa încercati şi metoda asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina dumitru (acum 10 ani)

Si eu am pe mana drepta, de la degetul mic pana la cel mijlociu. Au aparut prima data niste bubice mici apoase pe degetul mic, m-am scarpinat (pt ca am o senzatie de mancarime, mai ales daca bag mana in apa fiarta) si mi sa extins pana la degetul mijlociu, asta timp de 4 ani, iar daca imi intind palma mi se crapa pielea si sangerez (niste crapaturi fine). Am fost si la dermatolog, mi a dat dermovate crema, dar nu e cine stie ce.....
Nu stiu ce sa ma mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 8 ani)

Folositi crema Elocom sau Fucicort

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marin stefan (acum 10 ani)

In vara anului 1992, mi-au aparut si mie basicute cu lichid, pe degete, pe care le spargeam pt ca nu le suportam, apoi se uscau... la cateva saptamani iar apareau dar si mai multe, apoi in anul urmator din primavara pana in toamna ma umplusem pe maini si chiar pe antebrat de basicute, pana intr-o zi cand m-am uns cu lichidul acela alb care iese din frunza de rostopasca cand o rupem. Am incercat stiind ca este o planta medicinala, fara sa imi zica cineva ca ar trata si asa ceva. Stateam cu lichidul acela pe maini, pana se facea lipicios si maro, apoi ma spalam si imi dadeam cu pudra. "Tratamentul" acesta a durat vreo 2 saptamani. Din primavara 1995, timp de cativa ani nu mai mi-au aparut decat foarte rar, cate 2-3 basicute care se uscau imediat dupa ce le spargeam, dar treceau chiar si 2-3 ani fara sa mai imi apara. Doar anul acesta mi-au aparut iar foarte multe la o mana si cateva la cealalta mana. Astept concediul, sa pot merge la tara, sa culeg iar rostopasca. Asa o sa ma conving daca rostopasca este leacul pentru ele, sau atunci a fost o intamplare ca mi-au trecut. Eu cred ca merita sa incercati si voi, daca unguentele nu dau rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kostas haragionis (acum 9 ani)

Am avut si eu 2 ani problema asta, mai ales vara, am gasit solutia cu bicarbonat de sodiu, pe perioada de 5 zile tineam maine 10 min in apa cu bicarbonat de atunci nu am avut problema.
1 litru de apa si o lingura de bicarbonat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 9 ani)

eu am fost diagnosticata cu eczema in septembrie si medicul mi-a zis sa incep sa folosesc lotiunea de protectie de la Gloves In A Bottle. Mi-a placut tare mult aceasta lotiunea, m-a ajutat cu eczema. Si m-ai ales ca iarna am probleme cu pielea uscata am folosito si mai mult. O recomand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi (acum 7 ani)

Total gresit cel mai bun remediu este Crema LAMISIL..FOLISITIL SI O SA VEDETII ...SANATATE

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: