Cum tratez foliculita???

Infectii ale pielii
Intrebare postata de Aury26 cu 13 ani in urma

Buna ziua.se pare k multa lume se confrunta cu aceasta boala a secolului k sa i zis asa,ma gandeam k sunt singura dar se pare k nu.de 1 an sufar de aceasta foliculita si am fost la 3medici f buni in Gl,mai putin la dr.Tatu care e f ocupat si greu se intra la el si nu mereu da randament trat lui.ideea e k fiecare medic dermatolog mi a dat alt tratatment cu toate k mi au dat acelasi diagnostic,dar nici un rezultat bun,mai grav e k mi s a agravat si mai tare si sunt disperata nu stiu ce sa mai fac.am luat si antibiotice,antialergice,trat local cu acid boric si preparat de la farmacie,apoi alt medic mi a zis sa folosesc alcool sanitar,pudra de talc si sa nu ma mai epilez cu ceara ci doar cu lama,ceea ce e graoznik sa fac asa ceva,ultimu trat a fost cu gama SebaMed f scumpe,un gel de dus si o crema-gel ptr corp si un prep de farmacie....rezultat???NIMIC.azi am fost la alt medic si mi a recomandat sa fac o serie de analize mai speciale cum ar fi:colposcopie si o biopsie ceva de genu acesta dar eu nu vad ce treaba are una cu cealalta k sa numai zik k ma r costa vreo300lei (2analize)apoi alti bani pe tratament.momentan nu am banii necesari si nu stiu dak trebuiesc facute aceste analize,si mi a prescris Skinoren si Eryfluid,pana ma decid dak fac analizele aaaaaa si mai trebuie sa fac si sedinte puva care costa 10lei sedinta si se face zilnic timp de 10 sedinte.sunt DISPERATA numai stiu ce sa fac sa scap de aceasta foliculita care m a terminat phsihic si am ajuns sa mi fie rusine de prietenul meu.Va rog AJUTATI MA.va multumesc su multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

ella09 (acum 13 ani)

sa stii ca si eu am avut aceasta problema si pana la urma am scapat de ea folosind asocilin si mibazon,2 creme cumparate de la farmacia veterinara,stiu ca suna mai ciudat da cel putin am scapat de foliculita :) eu foloseam una dimineata si cealalta seara indiferent de ordine spaland foarte bine zona cu ceai de musetel si sapun...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buburuza (acum 13 ani)

ella09 (cu 5 luni in urma)

sa stii ca si eu am avut aceasta problema si pana la urma am scapat de ea folosind asocilin si mibazon,2 creme cumparate de la farmacia veterinara,stiu ca suna mai ciudat da cel putin am scapat de foliculita :) eu foloseam una dimineata si cealalta seara indiferent de ordine spaland foarte bine zona cu ceai de musetel si sapun...

ella09 dupa cat timp ai scapat de foliculita folosind cele 2 creme de la farmacia veterinara? ..eu sunt in italia si am reusit sa fac rost decat de mibazon din pacate.. :( mai greu cu cremele pe aici ..crezi k dk folosesc decat mibazon sunt sanse sa ma vindec complet de foliculita? astept raspuns .. [email protected] ms mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aury26 (acum 13 ani)

multumesc,am sa incerc si asa sa vedem cum o sa fie.problema mea k nu inteleg dc dr derm mi a recomandat acele 2 analize:(nu vad nimik ce legatura are una cu cealalata:(.multumesc mult ptr sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: