Acneea si candida raspuns medic

Infectii ale pielii Candidoza cutanata
Intrebare postata de alina27867712 cu 14 ani in urma

Am acnee de vreo 8 ani de zile. am 29 de ani iar in adolescenta nu am avut cosuri. Vreau sa stiu daca exista vreo legatura intre acnee si candida?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Poate fi o legatura, daca ati luat antibiotice (local in vreo crema de acnee sau sistemic, per os) pentru acnee, se poate sa fi favorizat astfel dezvoltarea ciupercilor (candida).
Altfel, si candida si stafilococul (care da de obicei acneea) se hranesc cu ce le dati dv prin transpiratie si secretia sebacee sau secretia mucoasei respective.
Candida si stafilococul, cand devin patogene (acnee, candidoza locala, cutanata sau mucoasa sau sistemica sau cu alta localizare si infectiile stafilococice s-au localizat pe aceeasi persoana si au legatura cu o cauza mai adanca, o perturbare a imunitatii celulare sau de imunoglobuline secretorii si asa mergem sa cautam in corp ceva.
Intersant? Discutia poate merge mai adanc si poate duce la rezultate sau nu. Oricum nu intentionam sa facem curs de imunologie, bacteriologie, microbiologie etc. Pe dv va intereseaza o informatie cu care se poate rezolva problema (candidoza si acneea) si va spun ca se poate, dar nu cu medicina obisnuita. Un remediu homeopat bine ales va rezolva nu numai problemele actuale ci si alte probleme mult mai adanci si va scoate din lantul antibiotic-antimicotic- vaccin-recatie la vaccin-fibroame-tumori etc. si cine stie unde se poate duce treaba si in plus va puteti trezi repusa complet in echilibru si cu multe alte probleme rezolvate si altele prevenite.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infectii ale pielii.

alina27867712 (acum 14 ani)

Stimate domnule Cacovean,

Va multumesc frumos pentru raspuns. Foarte multe informatii pentru cele doua randuri ale mele. De fapt ar fi trebuit sa scriu vreo jumatate de pagina. Am probleme ale aparatului genital de la 13-14 ani...de la aparitia primului ciclu menstrual. Dar ac***a in vedere specialitatea dumneavoastra nu voi dezvolta prea mult. Stiti....ma surprindeti...sa fi dat peste un doctor adevarat? Eu incerc de 9 ani ( acum 9 ani am fost la ginecolog prima data si de atunci am schimbat 5 doctori) sa scap de aceasta infectie( cu candida). In ultimii 2 ani am fost la aceiasi doctorita, care continua sa-mi dea antibiotice si ovule in conditiile in care ii explic ca am mai vizitat-o de 2 ori si ca infectia recidiveaza la nesfarsit. Am citit pe internet ca se poate depista rezistenta infectiei la antibiotice printr-o antifungigrama. Ori niciunul din acesti doctori ginecologi nu mi-a pomenit nimic. E ceva premeditat si monstruos. Poate vor sa se asigure ca ne intoarcem....si in acest caz...ma abtin. Oricum, nu am avut in adolescenta acnee si prea p***ancide aparitia acneei cu aparitia candidei. Am incercat 3 doctori dermatologi fara succes, pentru acnee si foliculita. Dar ma surprindeti....eu vroiam sa vin in Bucuresti la unul din medicii postati aici...poate chiar la dumneavoastra. Si atunci va intreb....nu e in dezinteresul dumneavoastra sa ma dirijati spre medicina homeopata? Nu ma intelegeti gresit. Daca stii ca asta ar putea rezolva problema nu pot decat sa va multumesc si sa va fiu vesnic recunoscatoare. Sunt doar suprinsa. Si stiu ca-mi intelegeti reactia. De exemplu....albirea dintilor .....am o cunostinta care termina la anul stomatologia ...are 26 de ani si mi-a spus sa nu albesc dintii orice-ar fi. La televizor si in cabinete ti se spune exact opusul si ii inteleg intr-o oarecare masura. Cunostinta aceasta mi-a spus" asculta-mi sfatul acum ....ca dupa ce-mi deschid cabinet nu garantez nimic...voi sustine opusul". Si stiti..... ce p***ancidenta...la indemnul unei prietene mi-am facut programare la un cabinet homeopat din oras (Bacau). Voi merge luni acolo. Nu mai am incredere in nimic si in nimeni ( desi nu mi-e frica nici de doctori nici de spitale..de niciun fel...imi fac analizele o data la 2 ani) si raspunsul dumneavoastra ....ma bucura.....si ma deruta. In cazul in care stiti cum stau lucrurile ....si nu degeaba mi-ati propus medicina homeopata....nu pot decat sa va va multumesc dumnule doctor. Sper ca nu v-am plictisit prea mult si va multumesc pentru timpul acordat. O zi buna si multa sanatate! Alina Chiriac -Bacau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Eu sunt medic alopat si incerc sa fiu la zi in domeniul meu, in acelasi timp sunt medic homeopat si acupunctor consider eu adevarat.
Daca mergeti pe site-ul personal, o sa aflati mai multe despre mine.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina Moca (acum 10 ani)

Eu am avut foarte multe puncte negre si coșuri, pe toata fata. Nas…bărbie…gat…etc
Am mers la un doctor dermatolog foarte bun si mi-a dat un tratament anti-acnee super.

Medicul mi-a dat sa îmi cumpăr tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation

In câteva zile deja efectele se vedeau, tenul a devenit mai luminos, iar costurile si punctele negre au început sa se usuce.
Apoi treptat s-au uscat complet si am rămas cu un ten foarte curat si fără urme lăsate de coșuri.
Te sfătuiesc sa schimbi săpunul normal cu un săpun pe baza de ulei pur de arbore de ceai, pentru a controla excesul de sebum foarte bine si pentru a distruge mai eficient acnee.
Iți recomand cu ceea mai mare încredere produsele, pe mine m-au ajutat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nica George (acum 9 ani)

Buna. Remediu pentru acnee s-a gasit, nu mai este nevoie sa iti faci probleme.Iti las un link care sa te uiti la noua descoperire stiintifica si care este disponibila pentru toti.O zi buna!
http://www.traiestesanatos.teamasea.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: