Cum pot trata o unghie incarnata si infectata?

Infectia fungica a unghiei
Intrebare postata de sergiucherry cu 7 ani in urma

Sunt adolescent,am 15 ani. Acum un an,undeva prin primavara(aprilie-mai) am observat o schimbare brusca a unghiei de la degetul mare de la piciorul stang. Un colt al unghiei a inceput sa creasca neobisnuit de mult incat pielea a inceput sa se intinda in sus. Nu am crezut ca e ceva grav pana 2-3 saptamani dupa cand deja am inceput sa am puroi la celalalt colt. Trebuie sa mentionez ca in tot acest timp am fost la scoala (6-7 ore) complet incaltat cu incaltaminte inchisa la capat. In momentul de fata am o infectie in ambele colturi ale unghiei, este puroi,sange si pielea a crapat in coltul de unde a inceput infectia. Am luat multe tratamente cu foarte multe unguente care nu au functionat din nefericire.
Mentionez faptul ca inca sunt la scoala deci nu pot sa port alta incaltaminte inafara de adidasi in timpul cursurilor. Multumesc anticipat!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

kasyry (acum 7 ani)

salut, am si eu aceeasi problema am sterilizat zona cu apa oxigenata
si am cumparat un clestisor cu cioc tip foarfeca si an taiat unghia pina la origine. Doar o portiune pe lungime.singura problema este ca unghia are memorie si dupa citeva luni ajunge sa faca la fel,.Igiena locala mereu zilnica si sterilizarea cu apa oxigenata de la farmacie compozitie 3 % dilutie sau 10 % .eu am 10 % din italia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sergiucherry (acum 7 ani)

Poti recomanda un anestezic puternic? Pentru durere minima?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: