Puls si tensiune mare la efort mic raspuns medic

Infarct
Intrebare postata de Mariana2208 cu 10 ani in urma

Buna ziua. Am 23 de ani, 1.62 m, 50 de kg, sunt nefumatoare, nu beau alcool, nu mananc nesanatos. De o perioada, cateva luni, am pulsul si tensiunea mare la efort...cand merg prin casa, cand urc scarile de exemplu, orice efort mic. Am in jur de 14 cu 11 tensiunea si pulsul si 125-130. Si atunci cand merg pe strada simt ca imi bate f tare inima. Am facut ekg, radiografie la inima, analize pt tiroida...toate au iesit bune. Ma poate ajuta cineva cu un sfat... de la ce ar putea fi ? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Cristina Moisa MDr. Cristina Moisa este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara, in primul rand trebuie sa stiti ca intotdeauna la efort exista o crestere normala a pulsului si a tensiunii arteriale, intre anumite limite, corespunzator tipului de efort, antrenamentului la efort, bolilor asociate etc... In practica cel mai adesea palpitatiile la efort mic la persoane fara boli cardiace cunoscute sunt in legatura cu lipsa antrenamentului la efort (e nevoie de minim 30 minute de efort fizic moderat de tip alergare, bicicleta, inot in fiecare zi). La varsta dvs. pulsul maxim la efort maxim se determina cu formula 220-varsta, deci un puls de 125-130 pe minut nu e ceva neobisnuit daca sunteti in general sedentara. Daca doriti sa completati investigatiile, cred ca un test la efort ar lamuri problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infarct.

Mariana2208 (acum 10 ani)

Vamultumesc din suflet pentru raspuns! Sunt intr-adevar o persoana sedentara in sensul ca nu fac sport, doar mers pe jos si plimbari. La munca tot pe scaun. Am sa incerc sa imi fac timp macar 30 min pe zi sa le aloc miscarii. Mii de multumiri! Daca nu se remediaza problema am sa incerc un test de efort cum ati sugerat si dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florica (acum 9 ani)

Te sfatuiesc sa-ti faci o ionograma in care sa vezi cum stai cu potasiul ,sodiul,magneziu.
Daca nu sunt sub limita inferioara trebuie sa iei sa ajungi la normal
Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad constantin (acum 9 ani)

eu am fost la spitalul MONZA bucuresti este particular la domnul doctor BALANESCU si ma rezolvat luati nr de telefon de pe calculator

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GRASU ZENOVIA (acum 9 ani)

buna seara . ma numesc zenovia .am o tensiune mica si un puls mare. mica am avut-o tot timpul dar pulsul nu .am mers la medic.iau dimineata ca sa mai creasca tensiune 1tl.de gudron de 2,5 jumatate de egyloc de 25 10 mg. de medazepam .de la tensiunea mea 8,5-9 ci 60 pulsu 90. dupa pastile am tensiunea 111 /8/puls putin mai mic. dar seara i-au jumatate egylok de 25 iar la pranz iau pentru a tine tensiunea si polsul 1tl de distonocalm,sertralina 100 si aspenterm .dar seara cand iau imovanul si gerodotm am tensiunea bunicica dar pulsul cam 90 iar tensiunea 111/80/90.ese intampla ceva da acel 8 de la tensiune este mai mare?am o mica tahicardie ce pute-ti sa-mi spuneti. cu respect deosebit .grasu zenovia.ce se poate intampla daca am tensiunea 10/8/90? si ce as putea lua sa o mai reglez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11547704761 (acum 5 ani)

Buna! Sfatul meu e sa elimini sarea din alimentatie, sa mananci paine Benecol de Dobrogea, 3 felii pe zi, sa nu mai mananci prode din carne sau alte alimente de origine animala, poate odata pe saptamana un peste inabusit la cuptor, sa bei in fiecare zi o lingura de ulei de masline de calitate superioara (asta nu inseamna sa fie si scump), doua lingurite de ulei de in si sa nu te atingi de icre. Poti manca cereale integrale (nu acelea care se pun in lapte si au zahar) inp***ate in putina apa, branza tofu fara sare (este facuta din soia), soia nemodificata genetic. Elimina de tot zaharul din alimentatie, nu fuma, nu bea cafea de niciun fel, o cana doua de ceai de paducel sunt bine venite. Mananca nuci, nu mai mult de un pumn pe zi, fistic 50gr/zi, sa. Deci fara sare, fara zahar, fara carne, deaorece carnea are multa sare, iar cea din comert este injectata cu foarte multa sare si alte chimicale, chiar daca e carne proaspata. Nu uita de uleiuri sa le iei zilnic, iar cel mai important, fă sport nu 30 min pe zi, ci cel putin o ora pe zi. Intr-o luna, iti garantez ca tensiunea si pulsul tau nu vor fi normale, ci chiar optime!!! Mersul pe bicicleta e cel mai la indemana, iar inotul e cel mai complex sport care te poate ajuta cel mai mult. SUCCES!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: