Medicamentul raspuns medic

Infarct
Intrebare postata de Tycu cu 14 ani in urma

Am avut usor infarct IMA si cred ca nu mai suport medicamentele,senzatii de greata , voma, ce se intampla daca intrerup tratamentul ? medicamentele pot sa-mi atace ficatul ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

gaby (acum 14 ani)

vrei sa spui ce tratament iei?ca sa pot sa-ti dau un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 14 ani)

tratamentul este:Plavix ; Sortix; Betaloc; Vidotin si Aspirina care mi s-a spus ca e in locul indometacinului care il aveam indispensabil in reumatismul meu ! Aceste medicamente arata ca IMA de care am avut parte e grav ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Raspunsul ti-l poate da doar medicul cardiolog,care ti-a prescris tratamentul respectiv. Este f. periculos sa-l intrerupi singur. Tratamentul pt. afectiuni cardiace se ia toata viata. Deci , mergi la medic, spune-i ce neplaceri ai si va sti ce sa faca. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cacovean Adrian MDr. Cacovean Adrian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Poate sa fie o intoleranta la unul dintre medicamentele pe care le luati sau poate fi si ceva independent, o alta afectiune. Intreruperea medicamentelor de unul singur nu este indicata.
Schema actuala de tratament trebuie sa fie reevaluata, cu prospectul fiecarui medicament in fata, in plus trebuie si un consult si ceva explorari paraclinice care pot stabili cauza gretei si a varsaturilor.
Dovedirea faptului ca simtomele actuale subnt de la unul dintre medicamentele pe care le luati este incetarea lor dupa intreruperea medicamentului responsabil si reaparitia lor dupa reintroducerea medicamentului respectiv.
Situatiile acestea, de reactii adverse la medicamente sunt de obicei destul de neplacute pentru pacient, periculoase uneori si dificile si pentru medic, caci se poate ca anumite medicamente sa nu fie permis sa le intrerupi (un betablocant, un antihipertensiv si intarcarea de unul trebuie insotita de introducerea altuia echivalent si care trebuie sa-l nimeresti ca doza). Pe de alta parte, mai trebuie exclusa si o boala care evolueaza in paralel. Cineva cu experienta in aceste probleme poate totusi sa faca aceasta sarcina relativ usoara.
Cam rea perioada asta de Paste pentru rezolvarea problemei. Mergeti totusi la urgenta si faceti GOT, GPT, Bilirubina, ionograma serica si un consult de interne. Luati-va si medicamentele cu dv ca poate medicul de care dati se prinde care este cauza reala a simtomelor.

dr.Cacovean Adrian
Medic Primar Chirurgie Cardiovasculara
Doctor in Stiinte Medicale
Competenta ecografia Doppler vasculara
Competenta mezoterapie, terapia durerii si medicina estetica biologica
Competenta medicina reglarii fiziologice
http://www.dr-cacovean-adrian.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infarct.

gaby (acum 14 ani)

tycu un raspuns de la mine il gasesti la intrebarea IN CAT TIMP SE PRIMESC RASPUNSUL,din greseala l-am trimis acolo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaby (acum 14 ani)

deci,plavix in combinatie cu aspirina ti-a dat ca si anticoagulant,plavix se poate sa iei un an sau un an jumate depinde cum ti-a zis dr.sortis pt. scaderea colesterolului,probabil ai colest. mare sau ai avut un aterom pe una din arterele coronare,de aceea ai facut si infarct,betaloc pt. tensiune,in nici un caz acest tratament nu trebuie sa-.l opresti de capul tau.Stari de voma poti sa ai din multe alte cauze, nu neaparat de la medicamente si daca ai tensiune mare poti sa ai stare de voma.tratamentul tau este unul normal pt. toti pacientii care au facut infarct,nu neaparat al tau e mai grav.Mai trebuie sa urmezi si un regim scazut in grasimi saturate,sare putina,mergi pe jos in fiecare zi fara tigari si sanatate sa-ti dea Dumnezeu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tycu (acum 14 ani)

multumesc mult, mi-au fost de ajutor tot ce mi-ati spus aici !!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: