Buna raspuns medic

Infarct
Intrebare postata de sebeech cu 14 ani in urma

Am 22 de ani si de cateva zile incoace ma cam supara ceva in partea inimii.cateodata simt intepaturi si abia pot sa respir si acelasi lucru si cand obosesc ,ce sa fac?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

elena (acum 14 ani)

sa mergi la doctor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Durerea din zona descrisa poate fi de cauza musculoarticulara, nevralgica, cardiaca sau pleuropulmonara. Cel mai probabil , la varsta dvs , pare a fi o afectiune nevralgica sau articulara- in general in aceste situatii durerea este accentuata de miscarile toracelui, de apasare. Daca asociaza tuse, transpiratii, durere in inspir profund, poate fi data de afectiuni ale pleurei sau plamanului, caz in care este necesara o radiografie.Daca apare la efort, se asociaza cu lipsa de aer, palpitatii etc- poate fi de cauza cardiaca, insa nu cred ca este cazul dvs. In aceasta situatie ar trebui facuta o electrocardiograma, o ecografie cardiaca. Sfatul meu este sa ungeti zona dureroasa cu un gel - gen Diclofenac, sa faceti masaj muscular usor si se poate ca durerea sa dispara. Daca nu, trebuie facut un consult medical, investigatii..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infarct.

andreea (acum 14 ani)

acuma 2 zile ma durea f tare in jurul inimi dar ma tinut mult ,si imi batea f tare inima ,va rog sa-mi spunet-ti ce este.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 14 ani)

andreea am patit si eu acelasi lucru, timp de 6 luni am avut dureri in jurul inimii si stari de panica, am fost la toate spitalele si nu am avut nimik. am luat multe pastile printre care si magne b6 care sunt foarte bune, eu cred ca defapt ai stari de panica. E destul de frecvent la varsta asta, si eu am tot 22 de ani. Iti recomand totusi sa te duci la un control si daca nu ai nimik sa te linistesti ca o sa treaca de la sine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 14 ani)

Va rog ajutati-ma! De vreo 2 saptamani simt un disconfort in jurul inimii;am si o durere de spate,in partea stanga,doar atunci cand vreau sa imi indrept spatele iar prin mana stanga simt ace uneori,corelate cu durerile descrise mai sus.Azi noapte nu am reusit sa dorm deloc,iar la un moment dat m-am ridicat din pat si nu puteam sa stau in picioare,nu vedeam bine,si transpiram abundent. Starea a durat cateva minute maxim,insa nu mi-am revenit complet. Nu reusesc sa imi dau seama daca inima imi bate tot neregulat,insa am dificultati in respiratie,un nod in gat,iar abdomenul parca e incordat tot timpul. Am fost la medic in urma cu 2 saptamani pt control;am facut un ekg si mi s-a spus ca totul este in regula.Insa nu stiu ce sa mai cred.Va rog sa imi raspundeti!Sunt disperat si nu mai suport starea aceasta in care ma aflu. Mentionez ca am luat aseara un calciu si magneziu dar si un calmant usor pe care mi l-a recomandat farmacista-melatonina.Am 23 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sebeech (acum 14 ani)

eu iti recomand un film la plamani ca acelasi lucru lam patit si eu!si mia iesit o pata la plaman pt care iau tratament!bineintels internat in spital si suspect de tbc pulomonar....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Durerea din zona descrisa poate fi de cauza musculoarticulara, nevralgica, cardiaca sau pleuropulmonara. Cel mai probabil , la varsta dvs , pare a fi o afectiune nevralgica sau articulara- in general in aceste situatii durerea este accentuata de miscarile toracelui, de apasare. Daca asociaza tuse, transpiratii, durere in inspir profund, poate fi data de afectiuni ale pleurei sau plamanului, caz in care este necesara o radiografie.Daca apare la efort, se asociaza cu lipsa de aer, palpitatii etc- poate fi de cauza cardiaca, insa nu cred ca este cazul dvs. In aceasta situatie ar trebui facuta o electrocardiograma, o ecografie cardiaca. Sfatul meu este sa ungeti zona dureroasa cu un gel - gen Diclofenac, sa faceti masaj muscular usor si se poate ca durerea sa dispara. Daca nu, trebuie facut un consult medical, investigatii..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: