Tratament raspuns medic

Incontinenta urinara Vezica neurogena
Intrebare postata de Adriana351 cu 11 ani in urma

Buna ziua,
Sufar de incontinenta urinara in urma histerectomiei totale.Doresc sa stiu daca Vesicare sau Detrusitol sunt indicate si ce restrictii au.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrienne (acum 11 ani)

Am incercat,din postarile tale, sa-mi fac cat de cat o parere despre starea ta de sanatate................Am cu un an mai mult, decat tine, de la acea histerectomie totala despre care vorbesti. Nu am avut si nici nu am probleme de incontinenta urinara dar, am regasit cateva afectiuni comune ca : colon iritabil, dureri reumatice,probleme cardiace, afectiuni ale coloanei cervicale, etc. Pentru afectiunile cardiace urmez tratament recomandat de catre cardiolog,in urma investigatiilor de specialitate. Pentru colonul iritabil si probleme de digestie am folosit Aloe Vera gel si suc, recomandat de gastroenterolog, tot dupa toate investigatiile de rigoare. Pentru durerile articulare,cervicale, iti pot recomanda MSM de la Secom, eu am urmat tratamentul 5 luni si mi-a fost de mare ajutor. Cat despre incontinenta urinara, cred ca degeaba incerci cate tratamente, rezolvarea nu este decat chirurgicala. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana351 (acum 11 ani)

Multumesc pentru pareri..sa stii ca si eu iau tratament la recomandarea medicilor..in ceea ce priveste incontinenta urinara, bine ca nu ai probleme, eu am vezica neurogena si sunt si foarte sensibila..sunt 4 tipuri de medicamente pentru aceasta afectiune...macar stopeaza un pic..nu as dori sa apelez la chirurgie..doream sa stiu daca cineva le-a folosit ce contraindicatii au..sau efecte secundare..
Iti doresc si tie sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Detrusitolul este indicat in caz de incontinenta urinara; este contraindicata la pacientii cu: retentie urinara; forme necontrolate de glaucom cu unghi inchis; miastenia gravis; antecedente de hipersensibilitate la tolterodina sau excipienti; forme grave de colita ulcerativa; megacolon toxic. Posibile reactii adverse :constipatie, dureri abdominale, flatulenta, varsaturi, durere de cap, uscaciunea mucoaselor, a pileii, somnolenta, nervozitate, tulburari de acomodare.
Vesicare este de asemenea indicat in incontinenta urinara. Efectele adverse sunt cam aceleasi. Ar trebui evitata combinatia celor 2 medicamente datorita posibilelor reactii adverse anticolinergice (cele mai sus mentionate).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Incontinenta urinara.

Adriana351 (acum 11 ani)

multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 11 ani)

si eu am incontinenta urinara in urma operatiei de histerectomie. Doctorul ginecolog care m-a operat mi-a dat vesicare, ovule cervugid fara nici o ameliorare insa. Nu stiu ce voi face pe mai departe, pacat ca inainte de operatie pacientului nu i se spune la ce riscuri este supus dupa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lica (acum 11 ani)

eu nu am histerectomie si tot am incontinenta urinara odata cu menopauza, ...e groaznic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: