Medicament incontinenta urinara

Incontinenta urinara
Intrebare postata de pioana cu 8 ani in urma

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat. Mama mea sufera de incontinenta urinara, chiar si cand urca scarile. Ce imi puteti recomanda? Exista medicamente care se pot lua direct din farmacie? Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Adrienne (acum 8 ani)

Ar fi bine sa se prezinte la medic pentru a i se prescrie un tratament. Altfel, in timp, pot sa apara infectii, iritatii, inflamatii sau prurit local. In 90% din cazuri interventia chirurgicala este f. eficienta. Daca nu se doreste aceasta interventie atunci, se impun cateva masuri si anume : scaderea in greutate [ daca este cazul] ,prin adoptarea unei diete care sa arda grasimile din zona abdominala . Renuntarea la fumat [ daca este cazul ]. Nicotina are un efect iritant asupra vezicii urinare , plus tendinta de a tusi mai des duce la pierderea de urina . Renuntarea la consumul de cafea care iarasi duce la iritarea vezicii urinare. Se pot consuma suplimente naturale cu magneziu si vit. D, dar , ideal ar fi ca aceasta vit. D sa fie luata impreuna cu vit. K2. Consumul a 2l de apa pe zi previne constipatia [ daca exista aceasta problema ] , care iarasi poate irita vezica urinara . Aceasta cantitate de apa trebuie distribuita pe parcursul zilei si nu seara, cand poate fi nevoie de toaleta toata noaptea. Dar , cel mai bine cred ca ar trebui sa-si infranga rusinea si sa mearga la medic. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: