Virusul papanicolau HPV

HPV
Intrebare postata de mariana370129049 cu 15 ani in urma

,,sant f suparata ,am virusul,am facut conizatie si nu disparut!acum am facut o alta biopsie..si astept raspuns..daca eu am virusl il are si partenerul meu??? ce urmari poate avea?..daca o sa ajung la operatie viata sexuala va mai fi la fel?sau eu voi putea lua iar virusul,,,asta daca reusesc sa scap de el!..va rog raspundetimi..poate cunoasteti o situatie asemanatoare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Orice interventie chirurgicala ai face,sau tratament, chiar daca in urma interventiei se rezolva virusul, daca continui viata sexuala cu partenerul.....automat te reinfectezi,caci el ramane purtator toata viata. Orice atingere, doar a vulvei, nu mai vorbesc de penetrare, face ca sa contactezi din nou virusul. Acest lucru nu ti-l va spune nici un medic, probabil pt. a nu strica viata de cuplu...dar, dupa mine,asta inseamna ca viata femeii este pusa pe planul doi. La barbat virusul sta cantonat in jurul preputului, lui nedandu-i nici un simptom. Nici pezervativul nu este sigur......iti vb. o persoana cu histerectomie totala largita, facuta acum trei ani si jum. si ma simt fff. bine, dar am pus pe primul plan viata mea. Multa sanatate. Dupa operatie poti avea o viata sexuala aproape normala,cu multa intelegere din partea partenerului, dar altul, de care esti sigura ca nu are acest virus. Nu stiu ce ti s-a spus, dar barbatul este cel care este purtatorul acestu-i virus, de la o partenera la alta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Suzana11134835 (acum 15 ani)

Buna,in primul rand nu dispera.Eu am trecut prin aceeas problema exact acum un an,doar ca mie mi_a iesit la biopsie carcinom in situ.Disperata e putin spus ca am fost.Familia ,fiica,sotul,au fost alaturi de mine.Am 41 de ani sI sunt cu sotul meu de la 16 ani.Am facut raze sase saptamani apoi m_am operat la spitalul oncologic Fundeni.La biopsie mi_a iesit displazie severa,deci nu mai era cancer.iti dai seama ce fericita am fost.Si sta datorita tratamentului urmat care de obicei nu se aplica in cancerul de grad o.Viata mea pot sa iti spun ca e cam ca si inainte,doar ca muncesc putin mai putin,iar pe plan sexual nu sunt modificari.Ma simt la fel ca si inainte.Contact sexual am avut voie dupa sase luni.Si eu am avut papiloma.In nici un caz nu mi_as concepe viata fara sotul meu.Acest virus puteai sa il iei atat pe cale sexuala,dar fii sigura ca il puteai lua cu mare usurinta de la ginecolog....chiuretaj,nastere.Barbatii sunt de obicei purtatori sanatosi.Asa ca si daca ti_ai shimba pe acest motiv partenerul de unde stii ca nu dai de altul purtator?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: