Neoplasm de col uterin std. 1B1

HPV
Intrebare postata de silvymary cu 13 ani in urma

Buna! in urma cu doi ani am fost diagnosticata cu neoplasm de col uterin stadiu 1 B 1 ,dupa care am fost operata ,s-a practicat Limfaadenocolpohisterectomie largita Wertheim.In urma controalelor efectuate mi s-a spus ca sunt vindecata, dar totusi as dori sa stiu daca ar fi vreo posibilitate sa recidiveze aceasta boala .Mentionez ca in urma operatiei am efectuat radioterapie ! In urma rezultatului histopatologic s-a evidetiat Carcinom Scuamos slab diferentiat ,moderat diferentiat (G 2 )care infiltreaza 5 mm din grosimea de 23 mm a peretelui si se extinde pe o distanta de 18 mm la nivelul mucoasei exo-endocervicale (situat la 13 mm de orificiul extern al colului)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Adrienne (acum 13 ani)

Imi spun parerea din experienta proprie cu T1 A2 No Mx ,infiltrat aproape 4mm si extindere de aproape 7mm. Am deja 4 ani si 8 luni de la aceasta interventie, nu a fost necesara radioterapia. Cred ca ti s-a spus despre primii 5 ani si ce controale trebuiesc facute. Cu acest diagnostic nu putem spune niciodata ca, " gata " totul este Ok,ci trebuie sa fim tot timpul in garda, sa facem controalele necesare....chiar si in plus. Daca poate recidiva ?.......nimeni nu-ti poate garanta contrariul, depinde f. mult si daca au fost scosi sau nu, toti ganglionii limfatici.........stilul de viata,etc. Eu iti doresc [ cum imi doresc si mie ] cat mai multi ani !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angelica (acum 13 ani)

..In urma cu un an jumatate am fost diagnosticata si eu cu neoplasm de col uterin...am fost operata....si pina acum citeva zile mi-se parea ca totul este ok...acum nu mai sint atit de sigura...deoarece au inceput unele dureri in burta...care pina acum nu le aveam...nu aveam bufeuri,acum am,transpir foarte tare....si imi este rau....mie frica sa merg la medic,mie frica de ce ar putea sa imi spuna....poqate cineva sa imi spuna ce simptome ai dupa aceasta operatie ...............va multumesc si va doresc tuturor multa sanatate....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia vasilief (acum 11 ani)

Si eu m-am operat anul trecut in vara. In timpul tratamentului ar fi bine daca ar lua si ceva vitamine care sa o ajute sa reziste la stres .
Eu iau Graviola de 600mg de dinainte de operatie si ma simt foarte bine, valorile la analize sunt ok. Acum iau mai putine, doar de intretinere....
Le-am luat de la Cluj, sunt 100 de capsule intr-un flacon, se gasesc si pe internet www.naturanoastr.ro
E foarte important se ti sub control si celelalte functii ale corpului si sa iti verifici toate organele, sa nu cumva sa apara in alta parte cancerul, dupa operatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Cea mai mare greseala este sa ocolesti medicul. Sfatul meu este sa mergi la control ginecologic si la o ecografie abdominala. Nu vreau sa te sperii, dar dupa un an si jumatate nu ar trebui sa ai acele durei in burta, bufeurile par a fi normale ac***a in vedere specificul interventiei. Timp de 5 ani nu se face tratament hormonal.Multa sanatate ! si mergi la control. In aceasta afectiune, timpul este f. important.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lenkel andrea (acum 11 ani)

Buna ziua.
As vrea sa fac si eu tratament complementar cu Graviola 600mg.
Am inteles ca contine 100 de capsule un flacon din cel descris mai sus cu rezultate bune.
De unde din Cluj pot sa-l cumpar? Sau pot doar sa fac comanda pe internet?
Multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stupu mioara (acum 13 ani)

in urma cu 4 ani am fost operata de neo col stadiul 2b,am facut radio terapie[25 sedinte],3 aplicatii locale tot la radio terapie si 6luni la rand chimioterapiesi ma simt relativ bine .spun relativ deoarece am si zile mai proaste.[adica nu am pic de putere ,nu am vlaga,nu pot sta nici in pat nici in picioare si atunci parca regret toate efectele secundare ale rt. si cht.in rest e ok.ce faceam inainte intr-o ora acum i-mi i-a o zi,dar multumesc lui dumnezeu ca mai sant inca in familie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA (acum 13 ani)

In urma cu 7 luni am fost operata neo col stadiul 2 am facut radioterpie chimioterapie rezultatul histopatologic aiesit bun nu mai fac nici un fel de tratament dar acum ma dor mainile nu stiu daca este vreo legatura cu operatia am foarte mari bufeuri mai ales noaptea iau azinc menopauza la recomandarea medicului dupa 1an mi -am inceput viata sexuala dar este dureros folosesc un lubrifiant si am sangerat putin si imi este foarte frica sa mai am contact sexual, sotul este foarte intelegator.delicat ma sprijina foarte mult.As avea si eu nevoie de un sfat de la cele care v-ati operatde aceasta necrutatoare boala. MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iarina Stoica (acum 11 ani)

Am o rugaminte..Ajutati-ma va rog cu un raspuns.Eu sunt tanara,am 21 de ani,nu stiu foarte multe detalii despre acest diagnostic.Mama mea are acesta afectiune,am vazut pe o fisa medicala diagnostic de "neoplasm uterin".Trebuie sa se opereze.Nu stiu ce stadiu e.In ce consta boala?Dupa operatie va fi o persoana normala?Mama are 40 de ani.Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eugenia (acum 11 ani)

Am fost operata acum o luna de Histerectomie totala .Dupa biopsie mi sa spus ca trebuie sa fac raze, As dori sa știu dacă sunt greu de suportat. Va mulțumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvymary (acum 11 ani)

Nu sunt greu de suportat, cel putin eu am suportat destul de bine aceste raze.Eu iti doresc multa sanatate si sa fii optimista pantru ca te ajuta foarte mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: