Infectarea cu hpv

HPV
Intrebare postata de georgescu588011 cu 15 ani in urma

Buna din nou....as mai avea o intrebare....daca mama mea a murit de cancer de col uterin la varsta de 25 de ani, eu am virusul hpv?..si daca da ce e de facut?...papanicolau il efectuez anual si sunt foarte preocupata de sanatatea mea....cad in extrema cealalta si devin obsedata....voi avea si eu cancer?....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

georgescu588011 (acum 15 ani)

buna din nou....as mai avea o intrebare....daca mama mea a murit de cancer de col uterin la varsta de 25 de ani, eu am virusul hpv?..si daca da ce e de facut?...papanicolau il efectuez anual si sunt foarte preocupata de sanatatea mea....cad in extrema cealalta si devin obsedata....voi avea si eu cancer?....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

daca tii din scurt acest HPV, nu ai de ce sa te ingrijorezi..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

hpv nu se transmite copilului decat daca mama are acest virus ,la nastere si el se localizeaza la nivelul laringelui,deci nu aveti nimic.HPV este un virus cu transm. sexuala, nu este in sange ci este cantonat la nivelul colului unde lucreaza ,apare rana, sangerarea si celelalte daca nu se iau masuri din timp.Ca sa fiti sigura,faceti o analiza pt. acest virus,se recolteaza de medic. gin. ,costa 250lei,sunteti din buc.,deci este ff. simplu si scapati de grija.Va vorbeste o pers. care este operata de 2ani si jum.cu histerectomie totala largita,luat din pripa,nu am facut tratament,dupa,este totul fff.bine, fac controale la trei luni.Fiica mea a facut aceasta analiza,nu are virusul, deci atentie mare la PARTENER,el este purtator fara nici un simtom.Multa sanatate si nu mai fiti depresiva din acest motiv,caci nu are suport medical,adica nu are nicio legatura cu tragedia mamei d-tra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: