Hpv raspuns medic

HPV
Intrebare postata de ioanan37 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
in aprilie 2010, in urma unui control am depistat rana pe col+, dpa analizele de pap si hpv, existenta unei singure tulpini, 6; doctora a zis ca e o forma usora, partenerul nu avut si nu are deloc semne vizibile-condiloame, negi...si poate trece de la sine; in sept am facut cauterizarea ranii, tratamente cu cervugid si metronidazol; in iulie 2011, rana pe col inca nu era 100% vindecata, iar la analiza hpv, rezultat, din nou pozitiv, de data asta 52; am mai facut o cura tripla cu cervugid, apoi in set 2011 am reluat testul hpv,credeam ca e greseala; rezultatul a celasi, pozitiv cu 52. va intreb daca partenerul a fost acelasi, nu ar fi trebuit sa apara tot 6, sau acest nenorocit de virus dezvolta ce tulpini vrea el, in conditiile unei imunitati mai scazute" daca colul meu era curat, exista posibilitatea sa nu ma fi infectat? adica rana existenta a favorizat infestarea? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

HPV prezinta mai multe tulpini, printre care tipul 6 implicat in dezvoltarea verucilor (negilor) genitale.
pot exista mai multe tulpini la aceeasi persoana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul HPV.

ioanan37 (acum 12 ani)

asta am inteles...intrebarea mea era alta; la al doilea test, nu ar fi trebuit sa apara tot tulpina 6, presupupandu-se ca ambii parteneri nu au avut contacte cu alti parteneri?cum de a iesit 52 iar 6 deloc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristiana29 (acum 12 ani)

Aceiasi chestie si la mine hpv 31 cauterizat ... biopsie ok dupa repetare test hpv apare alta tulpina 61.
Sa inteleg ca acest virus bate in retragere din risc mediu in risc scazut ?

Sunt sanse sa revina 31 ?

Sunst sanse sa scap vreodata de HPV ?

In cazul 61 e nevoie de o noua interventie sau doar tratament?

Va multumesc !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: