Hpv

HPV
Intrebare postata de Amy78 cu 13 ani in urma

Buna ziua,am 32 de ani ,fara copii -iar acum 1 luna mi s-a pus diagnosticul de displazie agravata .In urma acestui diagnostic am avut parte acum doua saptamani de o conizatie.As dori o interpretare la rezultatul histopatologic din partea unui specialist deoarece am consultat doi medici si pareriile sunt impartite ..ma refer la faptul ca unul afirma ca e nevoie de inca o conizatie iar celalalt spune ca nu.
Diagnostic histopatologic:
1 focar de carcinom scuamos cervical microinvaziv,asociat cu displazie moderata (CIN II, H-SIL) la nivelul epiteliului exo-si endocervical cu metaplazie scuamoasa pT1a1
Leziunea displazica atinge marginea de rezectie chirurgicala profunda la nivelul sectiunilor corespunzatoare orelor 5 si 6,marginile de rezectie chirurgicala laterale sunt libere de leziune.
Focarele tumorale microinvazive sunt la distanta de marginile de rezectie chirurgicale laterale si profunde.
Sunt destul de confuza si doresc sa iau cea mai buna decizie ...Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

............ (acum 13 ani)

Pentru " p T1 a1 ",am facut histerectomie totala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

............ (acum 13 ani)

In cazul tau , in urma conizatiei au ramas focare tumorale microinvazive, nu s-a rezecat complet tesutul afectat,trebuia sa intervina pe o portiune mai mare. Cred ca va fi necesar sa urmezi sfatul medicului care-ti spune ca este necesara o noua interventie, altfel s-ar putea sa treci la un stadiu mai avansat, in scurt timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta (acum 13 ani)

Vestea rea e ca nu s-a eliminat tot si va mai fi nevoie de o interventie chirurgicala. Vestea buna e ca s-a ajuns totusi la tesut sanatos, deci urmatoarea interventie -daca e facuta un pic mai bine de un medic capabil si cu experienta -ar trebui sa te scape definitiv de aceasta problema. Atentie mare deci la ce medic mergi pentru urmatoarea interventie. Am fost in situatia ta si la a doua interventie am rezolvat la Bucuresti la Spitalul Elias. Am ramas cu un col foarte scurt, dar acum sunt sanatoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amy78 (acum 13 ani)

Buna ,Nicoleta..multumesc pentru raspuns.As avea o intrebare.Sunt constienta ca sanatatea e foarte importanta insa am o mare nedumerire.Daca se va face o a doua conizatie exista riscul de a nu mai putea face copii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucianaiacob (acum 13 ani)

Buna seara,
Am 26 de ani, fara copii. Aseara, in urma a 2 teste Pap, a unei colposcopii si a unei biopsii, am fost diagnosticata cu displazie agravata (CIN 3). Am facut si prima doza de vaccinul impotriva cancerului de col uterin. Saptamana viitoare trebuie sa merg sa fac conizatie. Se poate trata totul prin aceasta operatie sau va recidiva? Mai pot face un copil? Se poate vorbi de cancer?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: