Hpv

HPV
Intrebare postata de Karin2405 cu 13 ani in urma

Am 37 de ani, 2 nasteri pe cale naturala si nu de multa vreme am facut niste analize si am descoperit ca am hpv-high risc (toate tulpinile cancerigene). testul babes papanicolau iese ok, numai ca la colposcopie ceva nu este in regula. de curand am mai facut un erad (al doilea) si astept sa iasa rezultatele histopatologice. nu stiu ce sa mai fac, nu stiu ce sa fac in continuare cu sotul meu, (nu stim cum l-am contactat), am intrerupt orice activitate sexuala, ne este frica si de umbra noastra, ce ar trebui facut in continuare, o sa mai fim vreodata "normali" sau sa ne asteptam la ce este mai rau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Karin2405 (acum 13 ani)

astept raspunsurile voastre.
multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Relatia sexuala cu prezervativ ar trebui sa fie indicata pt voi ma gandesc... Mergi si cu sotul tau sa faca analize, daca nu a facut deja. Urmati tratamentul si folositi prezervativ. HPV este un virul transmisibil sexual, insa nu numai. Nu ai precizat cand ai facut ultimele analize inainte de acestea care aratau prezenta virusului. Nu este absolut obligatoriu sa il fi luat de la sot. Daca ai 100% incredere in el ca nu ar fi avut nici un fel de relatie cu alta femeie, atunci trebuie sa stii ca HPV se poate lua si de pe maini (de ex ai pus mana intr-un loc contaminat si pe urma ai pus mana pe tale organele genitale). Sau poate i s-a intamplat sotului (barbatii mai au tendinta sa nu se spele pe maini inainte si/sau dupa ce umba in zona genitala) si sa te fi contaminat.
Oricum, felicitari pt copilasi si urmati tratamentul medicului. Sa speram ca o sa fie bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Karin2405 (acum 13 ani)

Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Karin2405 (acum 13 ani)

imi este foarte frica, chiar si cu prezervativ, daca se ia si prin simpla atingere a organelor genitale? deocamdata sunt in recuperare dupa erad, pe 1 iulie merg la controlul de o luna si interpretarea rezultatului histopatologic. in februarie am facut testul pt hpv si a iesit pozitiv -high risk. dupa control o sa va spun ce mai este nou. multumesc mult pentru incurajari. sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Se poate lua si prin atingere dar aveti si voi grija....Asta este. Nu vei inceta sa faci sex cu sotul tau pt tot restul vietii nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

de pe net (acum 13 ani)

Infectarea se produce prin contactul cu suprafete sau cu persoane infectate si se realizeaza la nivelul zonelor cutanate (micro)traumatizate (un tegument absolut intact nu permite infectarea). Pot aparea frecvent la cei care frecventeaza piscine (favorizata de macerarea tegumentelor) sau la unele profesii (de exemplu macelari). In cazul prezentei leziunilor genitale (condiloamele acuminate) pacientii trebuie investigati suplimentar pentru excluderea altor afectiuni cu transmitere sexuala.

De cand se produce infectarea si pana la exprimarea clinica (adica pana la aparitia leziunilor) pot trece intre 2-9 luni, timp in care persoana infectata desi nu are manifestari clinice poate infecta alte persoane.

Leziunile produse de HPV pot regresa spontan intr-un interval variabil de timp sau se pot inmulti (autoinoculare). Verucile "in mozaic" situate superficial pe o suprafata plantara mai intinsa sunt mai rezistente la tratament si pot avea o evolutie prelungita. De asemenea, o evolutie prelungita poate fi intalnita la persoanele imunocompromise.
Scrie pe GOOLE hpv si vei gasi multe informatii. Sanatate.!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Karin2405 (acum 13 ani)

Sanatate va doresc si voua.
multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

faby (acum 13 ani)

Si eu am 31 de ani am depistat in urma cu 2 ani ca am cancer de col uterin, in faza incipienta.M`am operat, conizatie ,si un an am facut analiza pap si a iesit bine, acum sunt insarcinata in 5 luni si luna trecuta mi`am facut testul iar si mi`a iesit ca as avea iar celule ASCUS,dupa care am repetat testul si mi`a iesit pap 2 adica e bine. nustiu ce sa mai cred , dar nici nu mai am de gand sa mai fac testul pana ce nu nasc, ca oricum nu are ce sa imi faca acum, mai am un baietel de 5 ani jumate.E u sper sa fie bn asa ca nu intrati in panica ca toate au o solutie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Karin2405 (acum 13 ani)

sanatate multa iti doresc, sa nasti usor si sa fiti sanatosi.
vreau sa te intreb daca are vre-o legatura cu hpv, problema pe care ai avut-o?
mie imi este teama ca dupa al doilea erad, sotul meu este purtator (eu am hpv-high risk) si eu fac degeaba ce fac ca ma infectez din nou. eu tot nu cred ca am hpv, se pot insela oare la analize, care ar fi procentul de eroare? vreau sa le repet la o alta clinica.
iti doresc din suflet sanatae si mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: