Help!!!!!!!!!!

HPV
Intrebare postata de membru229589 cu 10 ani in urma

Am 21 de ani si in urma cu un an..mi-a iesit o mica excrescenta anala...nu am bagat de seama decat in momentul in care s-a inmultit si extins...am fost la control ginecologic si dr s-a speriat cand a vazut ca am secretie vaginala foarte abundenta..mi-a facut colposcopie si mi-a descoperit rana pe col..mi-a recoltat pt testul pap...si cu medicul dermato-venerolog am tratat acele veruci genitale...prin solutie condyline,cauterizare si crema Aldara...veruci s-au risipit complet si pana in prezent nu au mai recidivat....la testul pap nu mi-a iesit hpv ci gardenella..am tot facut tratamente (ovule) cervugid,betadine,flagyl...insa secretia si senzatiile ciudate nu au trecut...iubitul(fostul pt ca psihic m-am schimbat foarte tare si fara sa am dovezi il acuzam pe el_e ofiter,ciudat ca desi si-a facut analize...nu i-a iesit nimic- depresie,parintii nu imi sunt alaturi sa am sprijine moral din contra ma jignesc si ma insulta foarte tare,iar omul care mi-a fost alaturi,l-am alungat,nu ma va mai ierta ca a facut-o d emulte ori) ...dr dermatolog mi-a zis ca nu este hpv ci doar o forma papilonara....ce parere aveti ?este sau nu hpv?nu am facut tipizare hpv caci nu imi permit financiar,mai precizez si ca am ovar polichistic....
ESTE POSIBIL CA RANA PE COL SA O AM DIN PERIOADA CAND ERAM VIRGINA?SI IN ACEEA PERIOADA AVEAM SECRETIE ABUNDENTA DAR NU AM FACUT NICI O ANALIZA PROFUNDA
O ALTA PROBLEMACARE AM OBSERVAT-O AZI,PE LIMBA SPREA BAZA LIMBII,AM OBSERVAT CA PE LINGA CIUPERCUTA CARE OA M,PREZINT MICI CRESCATURI ROZII....SUNT VERUCI LINGUALE ?ESTE HPV?
SUNT FOARTE SPERIATA....NU AM SPRIJIN DIN PARTEA NIMANUI IAR PARINTII DOAR MAINSULTA NU POT VB CU EI ..IAR IUBITUL DESI A DECLARAT CA POT AVEA HPV,RAMANE LANGA MINE...AM REUSIT CU DEPRESIA SI CRIZA MEA DE ISTERIE SA IL SCOT DIN PEPENI.AJUTATI-MA CU UN SFAT...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

ramona (acum 10 ani)

pai.... sa le luam pe rand
papiloamele sunt toate hpv. cele care dau forme asa cum ai avut tu nu sunt periculoase, dar cum ai o rana pe col sigur ai si o tulpina din cele cu risc inalt.
ranile pe col sunt date in majoritatea cazurilor de hpv, herpes, sau in 10 % din alte cauze.
testul hpv costa 420 ron, dar poti cere de la medicul de familie trimitere si costa mai putin.
rana trebuie scoasa neaparat.
garnerella este o bacterie ce se afla in mod normal in vagin, cand ai dezechilibru sau sistem imunitar slabit se manifesta, se dezvolta mai mult decat trebuie. eu am facut de vreo 3 ori tratament, cedeaza greu. ( tinyzol+ flagil, metronidazol + klion 1000 mg) si daca imi mai aduc aminte iti mai spun ce tratament am facut. la 10 zile dupa tratament se repeta analiza.
gardnerella nu se ia prin contact sexual in mod normal.
daca tu ai hpv are deja si iubitul, 90% au hpv macar odata in viata.
dupa mine este posibil sa fi luat si de la el.
tot ce pot spune este ca te va costa destul de mult tratamentul, analizele.
rana trebuie scoasa sau trebuie urmarita, nu e de gluma. noi am discutat foarte mult despre hpv si rana pe col la conizatie-operatie, tot aici
//sfatulmedicului.ro/comunitate/hpv-si-cancerul-de-col-uterin/coniza-ie-opera-ie_21483
daca iese pap lsil sau hsil e musai sa intervii pe rana. se trateaza si hpv si ranile, dar netratate dau cancer.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

dar daca era ceva legat de hpv..ar fi trebuit sa imi iasa la testul pap ,nu?
mie nu mi-a iesit nimic....
rana de pe col mi-e teama sa nu o am din timpul cand ream virgina....sau incepatoare fiind ...sa nu ma fii ranit singura in timpul un dus...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

plus ca eu nu sunt in bucuresti sunt din neamt si fac facultatea in iasi....iar medicul de familie...am ramas uimita cand mi-a zis ca nu imi poate da trimitere sa refac testul pap pt ca nu am 25 de ani ...acel test pap l-am facut la iasi contacost la clinica Bioclina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

si senzatia de durere care o am acum la uncontact sexual...e aceeiasi senzatie care am avut-o de la primul contact...de asta stau si ma intreb daca exista vreo posibilitate ca eu sa fi avut rana DIN TIMPUL cand eram virgina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

rana nu este asa cum crezi tu o rana, ci este displazie, o modificare celulara care duce la cancer daca nu este tratata. nu ai cum sa te ranesti la dus, sau daca te ranesti se vindeca. aceasta "rana" asa cum se spune in popor sau numele stiintific este displazie nu apare de la raniri. ci doar de la hpv. pe pap test nu apare hpv, pentru acesta se face un test specific. daca te doare deja nu este ok, trebuie musai sa mergi la medic si sa rezolvi problema. ce rezultat ai la papanicolau?
rana nu o ai de cand esti virgina, daca este singurul barbat cu care ai fost el a avut hpv!
eu chiar nu inteleg de ce iti pasa de cand ai rana, chiar daca ai luat de la el nu e nimeni vinovat, trebuia sa va faceti analizle inclusiv hpv, dar nic eu nu am facut asta pana nu am avut probleme..... doar am folosit prezervativul si am crezut ca nu voi avea probleme. din pacate hpv se ia si la contact sexual protejat si mai ales cred ca de la sexul oral. hpv ataca si ramane si in mucoasa bucala si faringeana.
problemele pe care le ai acum trebuie sa le rezolvi musai, trebuie sa faci rost de bani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

nu am de unde sa fac rost de bani...pe testul pap mi-a iesit doar gardenella...nu a iesit nici o modificare asupra colului si diagnosticul a fost de cervicita NU dispazie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

cervicita este rana pe col, adica displazie.
uite aici sau da si tu o cautare pe net //sfatulmedicului.ro/Afectiunile-colului-uterin/cervicita-cronica-rana-pe-col_1092
sa inteleg ca nu ai nici ascus pe papanicolau? sau lsil, sau hsil? ce pap a iesit, 2, 3?
rana pe col netratata in 1 an poate deveni cancer. poate.....
deci eu cred ca e musai sa faci rost de bani si sa scoti rana sau sa faci macar ce iti recomanada medicul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

la varsta mea nu am de gand sub nici o forma sa accespt acea operatie pe col!!
nu mi-a iesit absolut nimic la papanicolau legat de hpv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

wooow stai un pic ca la 3 e jale de acuma.....mi-a iesit perfect normal acel pap...nici macar nu pomenea nimic deleziuni...atat mi-a precizat de acel parazit de gardenella

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Condilomatoza genitala [ negi genitali ,vegetatie veneriana sau veruci genitale ] este una dintre cele mai frecvente infectii genitale. Aceste excrescente se formeaza prin infectarea celulelor de catre una sau mai multe tulpini ale virusului HPV. Este adevarat ca sunt tulpini fara risc cancerigen dar tot hpv este. Celulele infectate se multiplica necontrolat si determina acele excrescente vizibile. In timp, aceste mutatii la nivelul celulelor degenereaza din ce in ce mai mult functiile acestora ,astfel incat aceste celule pot declansa cancer de col uterin. Negii genitali reprezinta o boala cu transmitere sexuala care se trateaza [ prin diferite metode ] dar exista ,in acelas timp si veruci care nu pot fi depistate [ nu sunt accesibile vederii] ele ramanand active si infectia se transmite mai departe , fara ca acestea sa poata fi tratate. Daca exista o rana pe colul uterin , cat de mica, este bine sa se vada de ce natura este in urma unei biopsii si indiferent de natura ei este bine sa se faca cauterizarea . Este o interventie suportabila si de cea mai fricoasa sau sensibila persoana si nu afecteaza cu nimic viata sexuala sau integritatea organelor de reproducere. Orice femeie care la un moment dat face cancer de col uterin are in antecedente o astfel de condilomatoza tratata sau nu. Aceste veruci pot fi si pe limba daca s-au transmis prin sex oral, dar se pot transime si cu ajutorul mainii cu care ai atins zona genitala si apoi cea orala. Parera mea, repeta analiza de secretie sa vezi daca a disparut acea infectie apoi mergi si fa cauterizarea acelei rani daca nu s-a rezolvat in timp de trei luni de tratament specific ,recomandat de catre medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Pe vremuri[ dar cred ca si acum exista ] studentii aveau policlinica studenteasca, nu trebuiau sa mearga la medicul de familie........Si inca ceva : leziune = rana . Spui ca in urma colposcopiei ai fost diagnosticata cu rana pe colul uterin . Ce leziune [rana] ar fi trebuit sa arate rezultatul PN ? Poate fi o rana pe col si un rezultat Pn II [ nu cred ca ai un pn I ] . Pn III arata ca au inceput deja anumite transformari celulare. Dar observ din raspunsul tau o anumita iritare, nimeni nu vrea sa te convinga de nimic daca tu optezi pentru " pozitia strutului ".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

eu nu am de gand sa fac acea cauterizare..rana pe col NU se face doar din hpv...pt ca mama s-a cauterizat de 2 ori si tot nu i s-a inchis...iar ea nu a avut hpv...acum nu mai bag mana in foc pt ca mi-e teama sa nu-i fii infectat si pe ei .
Concluzia de la pap a fost :CII /proces inflamator specific moderat cu haemophilus vaginalis (garnedella) .negativ pt leziuni intraepiteliale sau maligne.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

adrienne, hai sa o lasam in pace ca nu vrea sa inteleaga si stie tot!
draga mea, mie putin imi pasa daca iti faci sau nu cauterizare, dar spui numai tampenii! daca vrei sa asculti oameni ce au trecut prin asta bine, daca nu faci ce doresti! noi ne-am facut datoria de oameni si ti-am spus cum stau lucrurile. esti mare, vad ca le stii pe toate, ce ne batem noi capul cu tine??? ai o rana pe col si nu doresti sa o tratezi, problema ta! mama ta nu a scapat de rana pentru ca nu i-a scos toata leziunea. ranile nu se inchid, repet, rana pe col nu este ca o rana, nu se inchide de la sine ci sunt modificari celulare! mama ta tot hpv a avut, doar ca nu existau teste pe vremea aceea. multa sanatate si mai citeste si tu ce inseamna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

si vezi ca nu se mai face cauterizare de cel putin 5 ani, se scoate leziunea si se analizeaza ca sa vada daca a scos toata leziunea sau a ramas vreo celula modificata ( care va creste in alta "rana" asa cum ii spui tu ) . daca marginile nu sunt in tesut sanatos se mai face o alta interventie( nu sunt operatii asa cum gresit ai inteles) care nu doare, nu taie mai mult de un bob de mazare, nu foloseste bisturiu ci laser sau ansa dermica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Ok ! Ai dreptate, ramona ! Vreau doar sa-i mai spun ca este adevarat, cam 10% din ranile pe colul uterin pot avea si alte cauze, dar netratate medicamentos sau prin alte metode, in 10 maxim 14 ani , tot la cancer de col ajung. Orice rana pe col, daca nu i s-a eliminat cauza, poate recidiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

ramona ..mama nu si-a facut aceea interventie medicala acum 50 de ani ci mai exact acum 6 ani,fiind la a 2a interventie medicala pt ca nu conteaza cum este cu laser,bisturiu,conizatie sau alta tehnica TOT INTERVENTIE MEDICALA SE NUMESTE difera doar metoda ..din cunostintele mele renumitul HPV este de foarte multi ani pe piata ..mai mult sau mai putin mediatizat...nu le stiu pe toate dar terminologia o stiu foarte bine(termenul de rana nu este medical...medical se numeste plaga (ma refer la cele sangerande) si leziune )...dar pt ca sunt inca incepatoare in domeniu (INCA STUDENTA IN PRIMII ANI DE FACULTATE ) nu ma pot pune cu un medic care a terminat facultatea....fara acele TESTE ADN HPV ..SAU TIPIZARE TULPINA HPV NU MA POT pronunta ca e alba ca e verde ca e oncogen ca nu e oncogen...vestea care pt inceput dr ginecolog mi-a dat-o a fost aia ca ce am avut eu dupa modul cum s-a manifestat este o tulpina cu risc scazut ...si PENTRU CA AM O VARSTA 21 DE ANI, NU 30-50 DE ANI ,NU VOR FACE NICI O INTERVENTIE LA NIVELUL COLULUI CI VOR INCERCA CU TRATAMENT ..DAR INAINTE DE ACEL TRATAMENT PENTRU CERVICITA VA TREBUI SA ELIMINE GARDENELLA,DAR SI O FOARTE POSIBILA CANDIDA...DUPA CE ELIMINA ORICE ALTA BACTERIE..SE VOR OCUPA DE COLUL UTERIN..si nu doar 1 dr ginecolog mi-a zis acest lucru ci 3 dr diferiti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

inclusiv cauterizarea tot interventie se numeste .....e aceeiasi Marie cu alta palarie ...si nu am mers la dr incepatori ci la proprii mei profesori de facultate ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Acelas lucru ti-am spus si eu, mai sus.......ca este vorba despre o radacina de HPV cu risc scazut, ca trebuie sa se rezolve mai intai infectia si ca daca in urma unui tratament recomandat de catre medic,nu se vindeca rana de pe col in timp de 3 luni, atunci se recurge la altfel de interventie.......Daca tu spuneai de la bun inceput ceea ce ai scris acum, nu mai dadeai nastere la toata aceasta discutie.......In concluzie : daca aveai toate aceste informatii [ de la 3 medici ] plus programul rezolvarii problemei, ce rost a mai avut postarea ta de inceput ? Iar faptul sa esti studenta la medicina.......niciodata nu stii cu cine vorbesti pe internet......o singura observatie : fii atenta cand scrii " fii " sau " fi " , un viitor medic ar trebui sa stie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

comunitatea european a a interzis cauterizarea inca din 2002, tocmai pentru ca nu se analiza tesutul scos. daca mama ta a mers la vreun doctor ce practica acea tehnica problema ei. oricum eu nu cred nimic din balmajelile tale, ba esti disperata ba le stii pe toate. o studenta la medicina care merge la profesori nu are nevoie de bani, asa ca te rog termina cu p***aile ca nu avem timp de toate minciunile.... se fac analize si interventii gratis atunci cand mergi chiar la profesorul la care esti studenta......eu chiar nu imi pierd timpul cu oameni de genul tau si cred ca nici adrienne nu are chef de asta! un singur lucru te rog, nu induce in eroare alte persoane, taci daca habar nu ai! la orice varsta se scoate leziunea daca aceasta persista! si tulpinile cu risc scazut nu dau rani pe col! problema ta ce faci, dar daca citeste cineva ce nu stie si nu este informat o ia de buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229589 (acum 10 ani)

putin imi pasa ce crezi tu ...daca tu nu esti informata taci din gura ..este strict problema ta daca nu stii ca anumite analize se platesc, nu ti le plateste nimeni nici dr de facultate, nici nimeni ..tu singura le platesti daca ai bani daca nu ..stai si te uiti..cel mai bun om care stie ce sa zica este un dr..asa pareri eronate sau putin adevarate toata lumea poate spune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: