ERAD raspuns medic

HPV
Intrebare postata de luminitas81 cu 12 ani in urma

Buna ziua,ma numesc Luminita si in urma cu un an am facut ERAD(electrocauterizare a colului).Rezultatul de la laborator zice asa; Fragmente de col uterin cu proces inflamator cronic cu suprafete ulcerative,in cea mai mare parte acoperite de epiteliu pavimentos usor displazic CIN 1,pe alocuri cu aspect papilomatos,hiperkeratozic.Testare HPV. Va rog mult sa-mi spuneti daca este un rezultat bun sau rau! Este necesara testarea HPV?Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

rezultatul examenului histopatologic trebuie comunicat medicului ginecolog (rezultatul indica o displazie usoara), ce va indica investigatiile ulterioare (colposcopie , test HPV) , repetarea citologiei la 6 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul HPV.

luminitas81 (acum 12 ani)

Va multumesc mult!o seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 12 ani)

Buna seara ma numesc Mihaela am 21 de ani si in urma cu o luna am observat niste dureri la sanul stang iar cand il ating se simte o unflaura cam de marirea unei nuci intr,o parte va rog am nevoie de un raspuns e posibil sa fie cancer va rog mult sa.mi raspundeti multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roberta (acum 12 ani)

Buna Mihaela, nu vreau sa te sperii dar du-te la medic, nu e de joaca cu nodulii la san, nu te gandi la cancer, poate fi un simplu nodul pe care il poti trata cu medicamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 12 ani)

imi curge sange de vreo 2 ani dar de vreo 3saptamani imi curge in continiu nimeni nu stie si nici nu vreau sa ingrijorez pe nimeni intrebarea mea am cancer de col apropo am 23 de ani cateodata incep sami pierd memoria am ametelice se intampla cu mine multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: