Displazie de grad inalt -HSIL CIN II

HPV Displazia fibromusculara
Intrebare postata de lelia1962 cu 9 ani in urma

In urma biopsiei col+chiuretaj, rezultatul este urmatorul:aspecte de DISPLAZIE DE GRAD INALT-HSIL,CIN II.Sunt prezente semne de infectie virala HPV( parakeratoza,binucleeri,clarifieri citoplasmatice).Se asociaza mataplazie scuamoasa imatura simatura a epiteliului de suprafata si glandular endocervical.Sunt absente semnele de malignitate in ansamblul materialului examinat.
Medicul ginecolog ne-a recomandat sa cerem sfatul unui medic oncolog.
Sunt o mama suparata pt ca rezultatul este a fiicei mele care are 29 ani .Va rog frumos sa-mi dati un sfat .Va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

ramona (acum 9 ani)

meregeti la un ginecolog specializat pe probleme de col, nu aveti de ce sa mergeti la un oncolog! cin 2 nu este de oncologie. in bucuresti mergeti la sanador la dna doctor tarlea sau la dna doctor dinca( dumneaei este si la polizu) sau la clinica micomi. cin 2 nu este rau dar trebuie sa vedeti daca a fost scoasa toata displazia si trebuie vazut despre ce tulpina de hpv este vorba, daca are 16 si 18 sau doar o tulpina mai putin agresiva. eu am avut cin 3 si cu ajutorul dnei doctor tarlea sunt ok, au trecut 2 ani de la interventie si am pap ok. am avut doar un erad si o recupa. multa sanatate si schimbati medicul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: