Cervicita (UN RSP VA ROG FFFFFFF MULT)

HPV
Intrebare postata de rosia cu 11 ani in urma

Buna ziua,am 29 de ani si in urma unui control ginecologic la care am fost pentru ivestigati am facut anlize de secretie la care mi sa sp ca am candida ,la care am facut antibiotic,ovule si irigati.Am facut si testul papanicolau pentu a ma convinge pentu ca eu aveam si am si acum o iflamatie pe marginea colului uterin la care urmatoarele rezultale au esit urmatoarele daca se poate interpeta si mie va rog foarte frumos ca imi este foarte teama.EXAMEN CITOLOGIC-FROTIU CERVICO-VAGINAL.(faut acum trei luni). Negativ penrtu leziune intraepieteliala sau maligna.ORGANISME-candida, satisfacatorpt evaluare celule endocervicale prezente. RECOMANDARI-de urmarit evolutia citologica dupa vindecarea iflamatiei in a11-12 a zi a ciclului int-run an . DESCRIEREA CITOLOGICA ----,celule intermediale ,superficilale ,endoorcenicale,,metglazate si filamente miceliene si polimorfonucleare. DIAGNOSTIC CITOPATOLOGIC -iflamatie funigica,Negativ pentru leziune intraepiteliala.Aceaste sunt rezultatele testului papanicolau la care am primit tratament pentru 3 luni cate 10 zile irigati cu septofag si cerviron ovule ????si 10 zile sa fac pauza, iar in urma tratamentului la care incep luni la a treia cura iflamatia este tot acolo.si imi este foarte teama pt ca medicul a sp ca daca dupa cele trei cure de tratament nu se vindeca ca ma opereaza(cauterizare)., si imi este foarte frica oare sa urmez tratamentul in mai multe cure sau sa consult un alt medic ca nu vad sa treaca iflamatia care mentionez ca nu am nici un fel de simptom nu ma doare dar totusi vreau sa o tratez (medicul a sp ca nu este o rana mare e ceva micutca un fel de chistulet de marimea unui bob de piper mai mare putin) astept raspunsul unui Medic va rog foarte mult datimi un sfat ,o indrumare ce trebuie sa fac.VA MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrienne (acum 11 ani)

Medicul are dreptate. Daca problema nu raspunde la tratament, se recomanda cauterizarea. Nu trebuie sa-ti fie frica,nu este ceva de speriat. Aceasta interventie poate fi suportata si de cea mai sensibila persoana, mai mare este frica de necunoscut. Este bine sa-ti faci curaj si sa urmezi sfatul medicului, decat sa se agraveze. Poti consulta si un alt medic, daca vrei sa fii impacata pe deplin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rosia (acum 11 ani)

Multumesc mult pt sfat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum 11 ani)

cauterizarea se face in functie de papanicolau,mie mi-a iesit clasa 3(Leziune intraepiteliala cu risc scazut),plus ca am facut colposcopie acolo s-a vazut ca este afectat colul astfel mi-a recomandat cauterizarea,,pentru candida nu cred ca necesita cauterizare ,candida nu da cancer la mine a fost hpv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rosia (acum 11 ani)

mersi mult Anamaria pt sfat,dar oare infectia cu hpv poate fi depistata la papanicolau? LA mine rezulatatele la papanicolu sunt cele de sus mentionate,din seara aceasta incep la a treia cura de tratament si ultiima sper sa fie bn, daca nu am sa consult si un alt medic sa vedem ce sp.MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Recomandarea pentru cauterizare nu se face doar pentru o leziune pe colul uterin, ce se datoreaza infectiei cu virusul HPV. Poate fi o leziune obisnuita, care nu raspunde tratamentului . Pericolul este ca, in timp, se poate transforma in ceva nedorit,daca nu se trateaza. Vei vedea ,dupa o luna, daca exista semne de vindecare,daca nu,ar fi bine sa asculti sfatul medicului. Acea inflamatie,nu este obligatoriu sa dea simptome.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rosia (acum 11 ani)

Multumesc pt sfat ,la testul papanicolau a esit chiar ok ,doar,, candida

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: