Ce ma asteapta oare? raspuns medic

HPV
Intrebare postata de membru229871 cu 11 ani in urma

Buna, pot sa va intreb si eu ceva? inca de la varsta de 23 de ani am fost nevoita sa recurg la cauterizare, am avut rana pe colul uterului. De atunci am ajuns la varsta de 37 de ani si am mai avut parte de inca alte 3 cauterizari tot pe colul uterului. In prezent ma aflu intr-o alta situatie, am rana in uter, la HPV mi-a iesit papiloma 16, si ma aflu inainte de biopsie si colposcopie. Oare ce ma asteapta, la ce sa ma pregatesc..si ce e indicat sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Adrienne (acum 11 ani)

In urma rezultatului, se va hotara tratamentul. Cred ca va fi chirurgical.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Rezultatele biopsiei si a colposcopiei sunt cele indica pasul urmator de tratament..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul HPV.

membru229871 (acum 11 ani)

Va multumesc pt raspuns, rana este pe col si nu in uter, initial am inteles eu gresit locatia acesteia. Rezultatul biopsiei este: fragmente de mucoasa cervicala cu leziuni de tip LSIL-CIN I cu semne citopatice de infectie HPV tulpina 16,70. Cat de grava este situatia mea si ce imi recomandati? Conizatie sau este vreun tratament ? cu multumiri Krisztina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

va multumesc pt raspuns....revin cu rezultate .....sa va consult din nou....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

am primit rezultatul, rana este pe colul uterului, SI nu cum gresit am scris ca este in uter. Rezultatul biopsiei este : fragmente de mucoasa cervicala cu leziuni de tip LSIL - CIN I cu semne citopatice de infectie HPV. Mi s-a spus ca cel mai indicat este conizatia, dvs ce parere aveti si ce imi puteti recomanda? cat de grava este situatia mea? Cu multumiri din suflet, Krisztina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Ramane sa hotarasti tu. Se poate merge pe tratament si control din 6 in 6 luni, timp de doi ani . Daca in acest timp rana nu s-a vindecat sau a evoluat, atunci se face in mod sigur conizatie. Dar eu as face conizatie acum, cum s-a recomandat. Nu as putea rezista psihic doi ani stiind ca am aceasta problema si ca peste doi ani ar putea fi prea tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

multumesc mult, asa ma gandeam si eu ca cel mai sigur este conizatia....nu stiti e dureros..? cat dureaza recuperarea? nu prea vreau sa lipsesc mult de la servici.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Ai luat cea mai buna hotarare. La varsta ta, sa ajungi peste cativa ani la histerectomie, cred ca ar fi ceva f. dureros. Interventia se face sub anestezie iar recuperarea cred ca este mai scurta decat la o interventie pe abdomen. Oricum, nu asta conteaza ci indepartarea acelei portiuni de tesut afectat. Multa sanatate si curaj !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

Am revenit cu noutati, in 1 noiembrie doctorul mi-a facut ERAD, am fost dezamagita unpic fiindca din cate am citit conizatia ar fi fost mai bine fiiindca este posibil ca dupa obtinerea rezultatului biopsiei portiunii scoase sa mi se recomande o alta interventie CONIZATIA?
In rest am trecut foarte usor dupa aceasta interventie, ma simt excelent, ma mira faptul ca nu am singerari si deocamdata nici o alta secretie .....este normal asa? in schimb am stare de greata dupa ce mananc.....din ce cauza oare?
pe viitor cum sa scap si cum sa ma protejez de virusii HPV?
va multumesc anticipat pt raspunsul vostru, ma bucur ca este acest forum.....va pup pe toti si numai sanatate doresc tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

Am revenit cu noutati, in 1 noiembrie doctorul mi-a facut ERAD, am fost dezamagita unpic fiindca din cate am citit conizatia ar fi fost mai bine fiiindca este posibil ca dupa obtinerea rezultatului biopsiei portiunii scoase sa mi se recomande o alta interventie CONIZATIA?
In rest am trecut foarte usor dupa aceasta interventie, ma simt excelent, ma mira faptul ca nu am singerari si deocamdata nici o alta secretie .....este normal asa? in schimb am stare de greata dupa ce mananc.....din ce cauza oare?
pe viitor cum sa scap si cum sa ma protejez de virusii HPV?
va multumesc anticipat pt raspunsul vostru, ma bucur ca este acest forum.....va pup pe toti si numai sanatate doresc tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

Am revenit cu noutati, in 1 noiembrie doctorul mi-a facut ERAD, am fost dezamagita unpic fiindca din cate am citit conizatia ar fi fost mai bine fiiindca este posibil ca dupa obtinerea rezultatului biopsiei portiunii scoase sa mi se recomande o alta interventie CONIZATIA?
In rest am trecut foarte usor dupa aceasta interventie, ma simt excelent, ma mira faptul ca nu am singerari si deocamdata nici o alta secretie .....este normal asa? in schimb am stare de greata dupa ce mananc.....din ce cauza oare?
pe viitor cum sa scap si cum sa ma protejez de virusii HPV?
va multumesc anticipat pt raspunsul vostru, ma bucur ca este acest forum.....va pup pe toti si numai sanatate doresc tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

Am revenit cu noutati, in 1 noiembrie doctorul mi-a facut ERAD, am fost dezamagita unpic fiindca din cate am citit conizatia ar fi fost mai bine fiiindca este posibil ca dupa obtinerea rezultatului biopsiei portiunii scoase sa mi se recomande o alta interventie CONIZATIA?
In rest am trecut foarte usor dupa aceasta interventie, ma simt excelent, ma mira faptul ca nu am singerari si deocamdata nici o alta secretie .....este normal asa? in schimb am stare de greata dupa ce mananc.....din ce cauza oare?
pe viitor cum sa scap si cum sa ma protejez de virusii HPV?
va multumesc anticipat pt raspunsul vostru, ma bucur ca este acest forum.....va pup pe toti si numai sanatate doresc tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

Am revenit cu noutati, in 1 noiembrie doctorul mi-a facut ERAD, am fost dezamagita unpic fiindca din cate am citit conizatia ar fi fost mai bine fiiindca este posibil ca dupa obtinerea rezultatului biopsiei portiunii scoase sa mi se recomande o alta interventie CONIZATIA?
In rest am trecut foarte usor dupa aceasta interventie, ma simt excelent, ma mira faptul ca nu am singerari si deocamdata nici o alta secretie .....este normal asa? in schimb am stare de greata dupa ce mananc.....din ce cauza oare?
pe viitor cum sa scap si cum sa ma protejez de virusii HPV?
va multumesc anticipat pt raspunsul vostru, ma bucur ca este acest forum.....va pup pe toti si numai sanatate doresc tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Vreau sa-ti spun ce as face eu,in situatia ta. As reface analiza genotipare pt. HPV si daca n-ar mai iesi nicio tulpina cu risc crescut, as face vaccinul,care ar asigura o protectie, apoi o imunitate f. buna si mare grija la partener caci de acolo vin toate necazurile de acest fel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

pana la varsta de 35 ani am avut un singur barbat in viata, pe urma drept ca am avut si alti parteneri, vreo trei, dar de 3 ani am o relatie stabila, dar probabil ca si el este purtator al virusului care a aparaut si la mine.... sa nu mai am contact sexual cu el pana nu ma vaccinez??? ar fi o perioada prea lunga in special pt el....cum ar fi indicat sa procedez sa ma protejez ? este vreo metoda de a depista dc el este sau nu purtator al acestui virus? si dc da pt el sunt metode de a scapa de virus? probabil ca intreb p***ai...dar vreau sa fiu pregatatita si vreau sa ma protejez cum este cel mai bine....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

pana la varsta de 35 ani am avut un singur barbat in viata, pe urma drept ca am avut si alti parteneri, vreo trei, dar de 3 ani am o relatie stabila, dar probabil ca si el este purtator al virusului care a aparaut si la mine.... sa nu mai am contact sexual cu el pana nu ma vaccinez??? ar fi o perioada prea lunga in special pt el....cum ar fi indicat sa procedez sa ma protejez ? este vreo metoda de a depista dc el este sau nu purtator al acestui virus? si dc da pt el sunt metode de a scapa de virus? probabil ca intreb p***ai...dar vreau sa fiu pregatatita si vreau sa ma protejez cum este cel mai bine....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Nu conteaza daca din partea ta este o relatie stabila [ chiar de o viata] conteaza daca si pentru partener este, sau a fost, acelas lucru. De obicei este invinovatita, pe nedrept, femeia precum ca a avut mai multe relatii,dar niciodata nu se vorbeste despre relatiile partenerului care normal, daca nu sunt dovedite,nu exista si in concluzie trebuie crezut '' pe cuvant''. Daca tu ai virusul, fara nici un dubiu il are si partenerul, care nu are nici un simptom decat ca este un f. bun purtator si transmitator. Tratament pt. barbat ? doar o cauterizare in jurul preputului.......ai auzit pe cineva care a facut acest lucru ? eu ,nu ! Este corect faptul ca ,pana nu faci toate analizele, inclusiv vaccinul[ daca va fi cazul] ar trebui sa nu ai relatii intime .Inclusiv prezervativul nu este sigur deoarece si o simpla atingere, nu mai vorbim de penetrare, este nesigura. Daca este un timp prea indelungat de abstinenta [ pt. el ] ? depinde de cum gandesti si ce alegi tu........Eu cred ca a alege viata, este lucrul cel mai intelept si singura persoana care ar merita acest sacrificiu [ viata ta] ar fi doar copilul........Aceasta este parerea mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 11 ani)

ai perfecta dreptate....multumesc pt sfaturi....o duminica frumoasa iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

tratamentul pentru barbat este aplicatia de aldara si la ei, si stimularea sistemului imunitar la fel ca si la noi. inventatorul cervugidului recomanda spalarea cu apa si sapun temeinica inainte de raportul sexual pentru ambii parteneri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru229871 (acum 10 ani)

ei.a trecut ceva vreme de la operatie...rezultatele mele au fost ok..., pap II, fara infectii, doar cu frotiu infalamatoriu, in schimb mi s-a format un nodul de fibrom fundic..iarasi sunt in impas..nu stiu ioncotro sa o iau...unii zic sa il opereze, medicul meu a zis ca inca nu e cazul, problema este ca ma doare ....aproape permanent cand umblu...si trebuie sa iau medicamenete antiinflamatorii...
intre timp voi merge la mai multi medici sa le consult, stiti ginecologi bun din cluj in acesta problema? Va multumesc pt ajutorul vostru.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2