Cat e de grav? raspuns medic

HPV
Intrebare postata de AHM cu 13 ani in urma

Buna. Eu sunt Adina, am 28 de ani si de cand ma stiu am avut probleme ginecologice dar parca la fel de grave ca acum niciodata.O sa va spun pe scurt si istoria mea medicala ca sa va faceti o parere mai generala. Din totdeauna am avut o scurgere neplacuta ca si miros si aspect, iar in timp chiar inainte de a-mi incepe viata sexuala m-am trezit diagnosticata cu o rana pe col. Rana pe care-am incercat s-o tratez cu fel si fel de ovule dar care n-a vrut sa dispara. Am lasat-o balta timp de mai bine de-n an cand m-am reantors la ginecologie si doctorita a decis ca trebuie cauterizata. Si-a cauterizat-o. Din cate-am inteles rezultatul a fost cel scontat. Nu mi s-a refacut testul Papanicolau deci nu stiu unde ma aflam in momentul ala. Toate astea se-ntamplau acum aproximativ 3 ani. Intre timp am inceput o relatie cu cineva dar am folosit intotdeauna prezervativ in timpul actului. In timpul relatiilor sexuale pe marginea vaginului imi apareau unele rani care-mi sangerau usor. N-am priceput niciodata de ce. Am incercat sa spun asta unui medic dar nu a putut sa ma ajute. Asa ca le-am tratat eu babeste cu crema de galbenele si-n cateva zile dispareau. In timpul relatiei cu acest barbat am inceput sa am din nou acea scurgere. La terminarea relatiei am mers din nou la control si-am fost diagnosticata cu o noua si minunata rana pe col. Si-am incercat si pe asta s-o tratez cu diferite tipuri de ovule si rezultatul era intordeuana acelasi. Asta se-ntampla in primavara anului acesta. Vazand ca terapia nu are efect am renuntat inca o data la ea si-n urma cu aproximativ o luna am inceput un tratament cu ovule cu propolis. Am incheiat si tratamentul asta si intre timp am intrat intr-o noua asa-zisa relatie, care nu a functionat asa ca am si incheiat-o. Am avut un singur contact sexual dar asta contrar principiilor mele a fost neprotejat. Am avut din nou mici probleme, in sensul ca am detectat iar o mica rana pe peretii vaginului dar a trecut repede. Am inceput sa am dupa mici usturimi si la circa 2 zile de la contact am observat niste negi in zona genitala. Mi-am dat seama ca e vorba de infectie cu HPV si m-am speriat foarte tare. Am plecat rapid a doua zi la medic si mi-a confirmat. I-am spus ca probabil ca mai am inca o rana pe col si mi-a spus ca nu...ca nu se vede nicio rana la nivelul colului. Si m-am mai linistit. Pana am vazut rezultatul lamei. Pe langa faptul ca am infectii cu celule superficiale si intermediare, cu coci, Gardnerrela si bacili Doderlein, mi-a iesit Papanicolau din nou CII (nu cred sa fi fost vreodata altfel), clasificarea Bethesda Reactiv benigna. Valoarea diagnosticata a frotiului satisfacatoare. Si s-a concluzionat ca exista un proces inflamator eroziv. Metapalzie scuamoasa si ca sunt prezente celule intermediare cu halou clar perinuclear sugerand infectia cu HPV. Cand doctorita mi-a spus clar in ziua in care mi-a prelevat proba ca nu am rana pe col!=(( Si acum chiar daca incerc sa nu transmit mai departe starea mea sunt destul de stresata inca. Mi-a dat pt colpita tratament Cervucid si Trinizol. Dar nu stiu daca isi vor face efectul asupra mea. Ca sa nu mai spun ca am citit ca tesutul sanatos poate fi usor infectat dupa atingerea unei zone contaminate. Si eu trebuie sa-mi introduc ovulele. Dupa atatea serii de ovule folosite cu insucces am senzatia ca nici sa le introduc nu stiu...:(( Mi-a mai spus ca daca vreau pot sa-mi fac testul. Dar eu stiu ca nu ma ajuta cu nimic pt ca eu oricum trebuie sa fiu foarte precauta de acum inainte...iar pt psihic ...Nu stiu...ea zice ca 85% dintre femei intram in contact de-a lungul vietii cu HPV si ca nu trebuie neaparat sa dezvoltam cancer...dar eu am rana pe col:(( Am intrebat-o daca nu trebuie sa iau medicamente antivirale. Mi-a fost recomandat de-o prietena ISOPRONISINE si am citit ca e util in prevenirea extinderii condiloamelor (deocamdata chiar nu s-au extins si cred ca sunt in regres...ele oricum nu eram multe) dar ridica si imunitatea virala a organismului. In orice caz mi-a spus ca daca vreau sa iau...dar ca ...si nu am inteles ce-o mai zis. Si cum sa le iau astea? Pe prospect scrie ca in caz de papiloma virala sa intreb medicul...:(( Stie cineva? Cred ca de fapt nu stia ce sa zica. Am uitat sa spun ca ma cheama sa-mi arda condiloamele alea cu Condyline. Sper sa mearga. Intrebarea mea e ...pe langa cea clasica...ce-mi recomandati? Ar fi...de la care din cei 2 parteneri s-ar putea sa fi luat virusul? Pare a fi incriminat cel din urma dar...e posibil ca un virus sa-si faca simtita prezenta la numai 2 zile? Chiar asa de scurta sa fie perioada de incubare? Sau s-a transmis chiar si cu prezervativ...am citit ca se poate chiar si printr-o simpa, atingere a zonei:(( In afara de mine...pe cine sa mai arat cu degetul?:(( Astept pareri si-mi cer scuze ca am scris atat de mult...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

ela (acum 13 ani)

Condiloamele dispar pe masura ce imunitatea ta virala creste ( la mine au disparut de tot in 2 ani). Se pot reactiva cand imunitatea scade( in sarcina , boli grave), dar nu obligatoriu.
In nici un caz incubatia nu e de 2 zile , ci mai mult . Partenerul tau poate nici nu stia ca are virusul, la ei infectiile pot fi inaparente.
Nu te stresa prea tare , incearca cu Condyline( nu fi dezamagita dc va trebui sa incerci de mai multe ori pana dispar). Asteapta sa treaca , nu uita sa repeti testul babes papanicolau macar la doi ani , cel mai bine anual.
Multa sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa (acum 13 ani)

fiii tare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AHM (acum 13 ani)

Multumesc mult fetelor! Multa sanatate si voua!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Corneliu DOBRE MDr. Corneliu DOBRE este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

HPV se trateaza cu cauterul de catre un dermatolog priceput, tratamentul cu Condyline nu face decit sa amine prezentarea la medic, recidivele fiind foarte frecvente !
Recidivele se previn prin stimularea imunitatii cu imunomodulatoare (isoprinosine, baraka, etc) in asociere cu vitamine la recomandarea medicului care executa si cauterizarea.
Medicul ginecolog va examina periodic leziunile (ranile) de pe col si rezultatele cauterizarilor endovaginale.
Daca apar sau persista scurgerile, se va executa in mod necesar un examen direct (lama vazuta de un medic de laborator ! )
075dermato

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul HPV.

natalia (acum 13 ani)

buna ziua,am si eu o intrebare pt d-nul doctor,in urma investigatiei de lama pe rezultat s-a mentionat inflamatie nespecifica si tratament cu flamexin.vreau sa stiu ce poate insemna acest rezultat ca nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa fac,de ce a aparut la analiza inflamatie nespecifica???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AHM (acum 13 ani)

Multumesc mult pentru sfaturile acordate!
Intre timp condiloamele care-au fost tratate cu Condylin au disparut. Am fost si la o ecografie vaginala si mi s-a spus ca nu am nicio problema din punctul asta de vedere. Doamna doctor s-a uitat cu microscopul si mi-a spus ca nu am condiloame in vagin nici vreo rana pe col. Pe scurt vaginul arata foarte bine, a zis ea insa la exterior, a mai vazut la microscop niste condiloame... cateva. Si-am vazut cu ochii mei de altfel. Tot ea mi-a spus, uitandu-se pe rezultatele de la lama preluata , ca procesul inflamator eroziv inseamna o infectie vaginala si nu rana pe col. In orice caz, m-am mai linistit. Mi-am inceput tratamentul cu Isoprinosine, am luat cate 2 tablete de 3 ori pe zi, timp de-o luna. Le-am oprit acum cateva zile. Sper sa nu-mi reapara condiloamele alea. Tot in perioada asta am mai luat tratamentul cu Trinizol si Cervugid iar acum cateva zile am refacut lama. Pare c-a aparut o ameliorare a situatiei. Nu a mai fost semnalata infectia cu HPV, ca prima oara. Incerc sa redau rezultatul: celule superficiale (++), celule intermediare (+++). Nu am se pare celule parabazale, bazale, endocervicale si endometriale. De ce oare? E normal? Granulocite (+). Din cate am citit eu, am inteles ca ele indica existenta unei infectii...Nu am histiocite si citoliza. De asemenea au scazut bacilii Doderlein care am inteles ca au rol de aparare (+). Se poate sa fie din cauza ca gradul infectiei a scazut?, in schimb inca mai am coci (+). Nu sunt infectata cu Haemophylus, Trichomonas, Leptothrix sau Candida. La clasificarea Papanicolau mi-a iesit C1 (Niciodata nu mi-a mai iesit C1. Inca ma intreb daca nu e vreo greseala de laborator), iar clasificarea Bethesda a iesit NORMAL. Valoarea diagnosticata a frotiului este satifsfacatoare, iar in concluzie scrie:"Frotiu normal citologic". M-am bucurat foarte tare ca am scapat de acel proces inflamator si de metaplazia scuamoasa de care eram foarte speriata. Sper sa nu fi fost o greseala si sa raman dezamagita la urmatoarea tura de analize. Insa, am vazut ca eu inca mai am o usoara scurgere si banuiesc eu ca e de la acei coci. Doar ca atunci cand eu am mers dupa rezultatul analizelor, nu era acolo decat asistenta si ea m-a trimis acasa pur si simplu. Si-acasa am vazut cocii de pe rezultat. Ce sunt de fapt acesti COCI? STREPTOCOCI? Pentru ca eu ii vad pe fiecare rezultat de analize. Si cum pot scapa de ei? Cate ovule am bagat in mine, a fost degeaba. Si daca e o infectie cu streptococ, nu trebuie tratata cu antibiotice? Credeti ca ar trebui sa-mi fac o antibiograma ca sa vad la ce antibiotic nu este imun? Si ce pot face ca sa scap de acele cateva condiloame microscopice? Exista sansa ca ele sa dispara pur si simplu daca imunitatea mea este in crestere? Imi cer scuze ca iar am scris mult si-am pus o mie de intrebari. Dar chiar imi doresc sa ma insanatosesc odata! Va multumesc pentru rabdarea si timpul acordat! Am anexat mai jos mesajul postat anterior, ca sa se poata vedea modul in care a evoluat situatia. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

natalia (acum 13 ani)

am revenit vreau sa stiu ce investigatii medicale trebuie sa mai fac,e posibil sa fie vreo infectie sau altceva??astept raspunsul d-voastra.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

D. (acum 10 ani)

acele condiloame se trateaza eficient prin cauterizare la dermatolog.Eu asa le-am tratat plus tratament cu ISOPRONISINE,o igiena stricta si am luat suplimente nutritive pentru ridicarea imunitatii si multa vitamina C.Nu te speria si nu te mai gandii.Mergi la un alt medic decat cel la care ai fost pana acum si cauterizeaza negii.Apoi uita de aceste provocari.Se spune ca avem ceea ce gandim iar tu atragi mereu acestea prin permanenta ta stare .Incearca sa te educi aici,o problema de sanatate odata rezolvata,este rezolvata definitiv.Lasa drobul de sare dupa soba,nu il rasturna in fiecare clipa.Mult noroc si sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

juliana (acum 7 ani)

isoprinosine este pentru imunitate si se ia 2 pastile dimineata ,2 la prinz,si 2 seara mi-a dat si mie doctorita se face tratament 3 luni dar in felul urmator:primele 2 saptamini din luna iei ,2saptamini pauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: