Carcinom scuamos necheratinizat

HPV Carcinom cu celule scuamoase
Intrebare postata de lacramioara1970 cu 14 ani in urma

Mama mea a primit rezultatul biopsiei : carcinom scuamos necheratinizat. Intrebarea mea este cand se stabileste stadiul bolii ? Mentionez ca dupa colposcopie medicul din p***aia mi-a spus ca ar fi in stdiul IB, dar la IOB unde a efectuat biopsia ginecologul oncolog are alta parere ca ar fi la limita intre operabil si inoperabil. Intrebarea este cam ce stadiu ar fi daca este la limita operabil ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

Adrienne (acum 14 ani)

Dupa interventia chirurgicala, se examineaza ceea ce s-a eliminat si se stabileste stadiul, eventual daca au fost sau nu infectati si ganglionii limfatici, daca exista sau nu metastaze. Acest rezultat se primeste in decurs de o luna si jumatate, dupa interventie. Daca in urma biopsiei s-a obtinut std. IB, atunci este posibil ca, diagnosticul post operator sa fie chiar mai bun si anume T1,N0,Mx. Mama ta are toate sansele la viata chiar multi ani inainte,dar sa faca numaidecat interventia acum, cand i se recomanda. Orice intarziere agraveaza diagnosticul. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 14 ani)

Draga Lacramioara,nu dispera. Am trecut exact prin aceeasi poveste, cu aceeasi medici de la Institutul Oncologic Fundeni, care m-au trimis acasa considerandu-ma inoperabila, dupa ce facusem 25 de sedinte de radioterapie si diagnosticul la colposcopie si biopsie fusese acelasi ca al mamei tale. M-am operat in aprilie 2009 la un spital din Franta si diagnosticul a fost , asa cum spunea si Adrienne, chiar mai bun decat cel initial,T0,N0,Mx, adica tumora nu mai exista deloc in urma radioterapiei facute.
Nu stiu ce se intampla acolo la Fundeni, medicii de acolo cred ca sunt foarte buni profesional vorbind, dar probabil ca se uita mai reticent la provinciali, nefiind siguri de obtin suma pe care stie toata lumea ca se da la operatie. Sunt bine, dupa operatie nu mi s-a mai recomandat nici un tratament, doar ca m-am pensionat in ideea de a ma proteja.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 13 ani)

gina vreau sa vb si eu mai multe cu tine referitor la spitalul unde teai operat daca se poate o adresa de email multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rossiinnaa (acum 14 ani)

fibromul uterin netratat poate deveni cancer?
puteti oferi mai multe informatii despre fibrom si tot ce inseamna acest lucru? va multunesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Fibromul uterin este o afectiune benigna. Cauzele exacte care duc la aparitie nu se cunosc ,dar odata aparut, estrogenul are un rol important in dezvoltarea lui. La menopauza ,cand estrogenul este in cantitate mult mai mica,se poate diminua pana la disparitie. Se recomanda interventia doar daca apar probleme cum ar fi : durere, preseaza pe diferite organe, sangereaza, dau complicatii in sarcina, etc. Poate fi localizat in cavitatea uterina, in exteriorul uterului sau in grosimea peretelui acestuia. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jeni (acum 14 ani)

din pacate si eu sint diagnosticata in Germania cu cancer de col uterin care provine de la 2 chisturi micute ne tratate si acuma sint in metastaza am fost si la tomografie si mia stabilit exatct dar ori cum ma voi opera marti si voi primi si ctostatice si sper sa trec si peste aceasta viata merge inainte dar eu ma simt bine si acuma si nu am avut nici o durere si sper ca dupa operatie o sa ma simt si mai bine va tin la curent cind ma fac bine va doresc multa sanatate si la voi si la mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea mihaela (acum 14 ani)

sotul meu a fost operat la bratul stang de un hematon rezultatul dupa operatie a fost carcirom bazolateral nu prea sunt sigura de rezultat anca nu am fost la niciun medic dar an schimb sotul meu se simte foarte bine va rog mult de tot cine poate sa ma ajute operatia sa prins foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costel curtea de arges (acum 14 ani)

mama mea a fost operata de ocluzie intestinala dar i sa descoperit o tumora care sa dovedit maligna.diagnosticul stabilit este:adenocarcinom cu intinse zone mucipare 50%-g3 invadant pina in seroasa pt3 invadant pina in limitele operatorii.va rog sa imidetaliati acest diagnostic ,cit de grav este si sa imi dati un sfat cu privire la alimentatie si tratamentul de urmat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory (acum 14 ani)

Nu stiu ce se intampla acolo la Fundeni, medicii de acolo cred ca sunt foarte buni profesional vorbind, dar probabil ca se uita mai reticent la provinciali, nefiind siguri de obtin suma pe care stie toata lumea ca se da la operatie. Sunt bine, dupa operatie nu mi s-a mai recomandat nici un tratament, doar ca m-am pensionat in ideea de a ma proteja
imi pare rau sa va aud vorbind asa despre medicii de la fundeni .si eu am facut radioterapie si m-am operat acolo anul trecut si am fost foarte bine tratata fara sa am bani sa le dau la doctori. si acum dupa un an de la operatie la fel de bine sunt tratata acolo fara sa am bani sa le dau la doctori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ghiuly (acum 14 ani)

am fost diagnosticata cu neoplasm col uterin std 1b-2b am facut 26 sedinte de radioterapie si 4 de chimioterapie.pe 8 febroarie sunt programata la operatie in cta .as vrea sa stiu ce sanse am la operatie si daca e posibil ca boala sa recidiveze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

si eu am cancer de col uterin ,am facut radioterapie,1 chiuri apoi operatia in oct 2008 acelasi stadiu 2b dar de atunci fac un tratament naturist si ma simt bine,controalele au iesit bune,dar am o inflamatie pe care o tratez,nu se stie daca boala recidiveaza depinde de fiecare organism in parte,dar important este sa te controlezi atunci cand ti se spune.Bafta Ghiuly si cu dumnezeu inainte,nu claca,moralul sus DOAMNE AJUTA-NE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stanescu iulia (acum 13 ani)

buna ziua,

soacra mea a fost diagnosticata acum o saptamana cu cancer "carcinom scuamos bronhopulmonar drept T2N2Mx.
as dori sa stiu daca si ce sanse mai are. cat mai poate trai (am inteles ca acest cancer se afla acum in stadiul 3 din 4), este deocamdata inoperabila si se spera ca dupaprimul set de sedinte sa fie operabila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florii bucuresti (acum 13 ani)

bunaziua am fost diagnosticata cu carinum scuamos moderar as vr sa va intreb kt de grav este. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA (acum 13 ani)

SI EU AM AVUT CARCINOM SCAUMOS INVAZIV IN PREZENT SUNT BINE AM FACUT RADIOTERAPIE 25 SEDINTE CHIMIOTERAPIE ACUM SUNT OPERATA HISTERECTOMIE RADICALA AM 5 LUNI DE LA OPERATIE SI MA SIMT BINE INCREDERE IN DUMNEZEU SI TOTUL O SA FIE BINE DAR NU AM INTELES BINE TU AI SCRIS CARINUM EU AM AVUT CARCINOM

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oana (acum 13 ani)

Mama mea a fost diagnosticata cu cancer de col uterin stadiul IIB.I s-a facut biopsie in urma careia i s-a spus ca trebuie imediat operata. I S-A FACUT HISERECTOMIE SI ABIA ACUM URMEAZA SEDINTE DE RADIOTERAPIE. SUNT SPERIATA DEOARECE AM INTELES CA ACESTE RAZE TREBUIAU FACUTE INAINTE DE OPERATIE SI NU DUPA.. VA ROG SA-MI SPUNETI DACA E GRAV?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

c (acum 12 ani)

Inca nu am primit rezultatul biopsiei de la conizatie. E posibil ca o femeie la 30 ani sa aiba :"carcinom scuamos necheratinizat pana in limitele operatorii"? Asta in conditiile in care in ultimii 4 ani consecutivi testele Papanicolau nu au aratat nimic suspect..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 12 ani)

Buna ziua , sora mea a fost diagnosticata de curand cu cancer de col uterin carcinom scuamos nekeratinizat , stadiul 2B malign , de maine va incepe kimioterapia si radioterapia timp de 5 sapt. dupa care va ajunge la operatie , dar, medicul oncolog a cerut sa faca tomografie la plamani inainte de a incepe , e ceva grav , multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

banescu marius (acum 12 ani)

mama mea in varsta de 59 ani a fost diagnosticata la targoviste cu ''''fragmente de carcinom nekeratinizat pe col uterin''''. va rog sa-mi spuneti unde sa merg pentru investigatii mai amanuntite si o operatie. eu ma cam feresc de fundeni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariaanton11 (acum 12 ani)

Buna ,Eu va indrum spre spitalul militar central,acolo am facut si eu radioterapia si operatia si sunt bine. Daca doriti mai multe amanunte scrieti-mi [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 12 ani)

Buna ziua,
Mama mea, in varsta de 55 de ani, a fost diagnosticata la Iasi cu carcinom scuamocelular necheratinizat la plamanul drept. Din ce mi-a spus doctorul pneumolog dupa biopsie,este neoperabil si intr-un stadiu destul de avansat. Va rog sa ma indrumati la un spital sau o clinica de oncologie destul de ok pentru a incepe cat mai repede tratamentul. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2